meleklerin özellikleri

  • Konbuyu başlatan Ceyda eda
  • Başlangıç tarihi
C

Ceyda eda

Forum Okuru
meleklerin özellikleri
Merhaba , meleklerin özelliklerini kısaca yazabilirmisiniz ?
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Melekler hakkında bilgileri Resulullah'ın (sas) hadislerinden öğreniyoruz. Bir hadis-i şerifinde Peygamberimiz (sav) cinlerin ve şeytanların ateşten, Hz Adem'in topraktan (balçıktan), meleklerin ise nurdan yaratılmış buyuruyor. Hatta nura yakın olan güzel parfümler de meleklerin bir gıdasıdır. Bu nedenle Hz. Cebrail ve başka meleklerle sık sık görüşen Peygamberimiz (sav) her zaman güzel koku sürer, kokusundan meleklerin hoşlanmadığı çiğ soğan ve sarımsak yemezdi.


Melekler öfke, kin, öfke, kıskançlık ve haset gibi beşere ait olumsuz duygulardan, diğer fark, istek ve eğilimlerden uzaktırlar. Dolayısıyla, onlar isyan etmek, başkaldırmak, asi olmak gibi günahları işlemezler. Melekler insana ait yeme, içme, erkek ya da kadın olma, evlenme gibi özelliklere sahip değildir. Onlar için ödül almak diye bir şey de yoktur. Fakat Allah adına yaptıkları her emirden latif bir zevk ve hoş lezzet alırlar. Aldıkları feyz de ilahi dergahda ki oranları seviyesinde olur. Nurdan ibaret varlıklar olarak manevi besinlere ihtiyaç duyarlar. Melekler içsel latif ve nuranî vücutlar sahip olduklarına göre oldukça hızlı, kuvvetli ve mükemmel varlıklar sayılırlar. Melekler Allah'ın emri ve izniyle çeşitli suretlere girmeyi başaran varlıklardır. Onlar peygamberlere hem asıl hızlarında, hem de başka kılıklara girerek görünmüşlerdir.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Allah ve ahiret inancı gibi, meleklerin varlığına iman da insanın hayatına bir çok yönden olumlu etki ve faydaları vardır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:Meleklere inanan bir insan, hiçbir zaman kendini yalnız hissetmez. Çünkü bu insan en yalnız anlarında da meleklerin yanında olduğunu ve onların varlığından manevi feyz alır. O görünmez manevi dostlarla bir anlamda dostluk ederek moral bulur.Meleklere iman insanın nefsani isteklere kulak tıkatır . Öyle ki, her an meleklerin kontrolünde olduğunu bilen ve bu tür düşünen bir mümin günah tarafa adım atmaktan utanıp sakınır.Ameli hayatta temiz ve pak yaşamak için elinden geleni yapan müminlerin "melek gibi insan" ve benzeri sıfatlarla yad edilmesi de bu inancın beşer hayatında oynadığı rolü göstermektedir.
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
1
Görüntüleme
788
TİTAN
TİTAN
K
Cevaplar
0
Görüntüleme
843
Kayıtsız Üye
K
İ
Cevaplar
3
Görüntüleme
1K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
Üst