Memeli Hayvanlar Nelerdir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Memeli Hayvanlar Nelerdir?
Geçen gün oğlum ders esnasın da bana bir soru yöneltti... Bana memeli hayvanların hangileri olduğunu sordu.. İlk başta ne kadar kolay bir soru deyip cevap vermeye başlasam da daha sonra çekimser kaldığım yerler de oldu. Sonun da araştırmaya ve en doğru bilgileri oğlumla paylaşmaya karar verdim. Çıkan sonuçlar da gerçekten bazı memeli hayvanlara çok şaşırdım. Çünkü memeli diye bilmediğim hayvanların bazıları yanlış çıkmıştı.

Sizler için bu konumuz da memeli ve otçul memeli, etçil memeli hayvanlar hakkkın da gereken bilgileri paylaşıyorum.

turkiye_hayvan_gen_bankasi_kuruluyor_h41865.jpg

Yavrularını doğurarak dünyaya getiren ve onları sütle besleyen hayvanlara memeli hayvanlar denir. Koyun , inek , kedi , köpek , at , maymun , yarasa , balina , gibi hayvanlar memeli hayvanlardır.

Memeli hayvanların bir bölümü otla beslenir. Bu nedenle bu tip hayvanlara otçul hayvan denir. Geyik , maymun , deve , koyun , keçi , inek gibi hayvanlar otçul memelilerdir. Otla beslenen hayvanların çene yapıları ot koparmaya elverişlidir.

Et yiyerek beslenen memeli hayvanlara etobur memeliler denir. Çeneleri kuvvetli , dişleri uzun ve sivridir. Et yiyerek beslenen hayvanların büyük bir bölümü yabanidir. Kedi , köpek , aslan , kaplan , kurt ve çakal etle beslenen memeli hayvanlardır.

Kesici dişleri çok gelişmiş olan fare , sincap , tavşan , kunduz gibi hayvanlar kemirici memelilerdir. Kemirici memeliler bitkilerin kök ve gövdelerini kemirerek beslenir.

Yarasa uçabilen memeli hayvandır. Yarasaların işitme duyuları çok gelişmiştir. Mağaralarda yaşar. Böceklerle beslenir.

Yunus , balina ve fok suda yaşayan ve yüzen memeli hayvanlardır. Derilerinde kıl ve tüy yoktur.

Kelebek , kuş ve yarasalar karada yaşar. Kanatları vardır ve uçarlar. Buna rağmen kelebek ve yarasa kuşlar gurubunda değildir. Çünkü kelebek omurgasız hayvandır. Yarasalar ise canlı doğum yaptıklarından memeli hayvanlar gurubuna girer.

Memeli Hayvanlar Nelerdir İsimleri

Kaplan
Yarasa
Yunus
Kurt
Çakal
Aslan
Kokarca
Porsuk
Su samuru
Ayı

Geri