Memura 300 TL'ye ambargo

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Memura 300 TL'ye ambargo
Memur ve işçiye nakit destek önerisine Maliye Bakanlığı geçit vermedi.
Küresel krizin Türkiye ekonomisi üzerinde başlattığı olumsuz etkilerin artması, ekonomi yönetiminin yeniden ekonomik önlem paketini gündemine almasına yol açtı. İki gündür Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren koordinatörlüğünde seri toplantılar yapan ekonomi yönetimi üretim düşüşü ve işsizlikteki artışın önüne geçmeye yönelik çok sayıda öneriyi tartışıyor.

İşte ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı ekonomik paketin ayrıntıları:

VERGİ VE SSK İNDİRİMİ

Kriz nedeniyle reel sektör geçen yılın olumlu şartları sayesinde elde ettiği kazancın vergisini, bu yıl ödemekte zorlanıyor. İşadamları 2009’da devlete ödenecek Gelir ve Kurumlar Vergisiyle istihdam üzerindeki SSK priminin taksitlendirilmesi ya da gelecek yıla ötelenmesi önerisini sunmuştu. Bu öneriye ekonomi yönetimi de sıcak bakıyor. Ancak bu yolla bütçede oluşacak gelir kaybının nasıl finanse edileceği henüz netleşmedi. İşsizlik Fonu’ndaki kaynağın ötelemenin finansmanında kullanılması da gündemde.

Otomotiv ve beyaz eşyada birer aylık sürelerle KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi önerisi de paket çalışmasının içerisinde bulunuyor. Otomotiv üretiminin yüzde 60, dayanıklı tüketim mallarının da yüzde 25 daralması, buna karşılık kapasite kullanım oranlarının iç pazar yetersizliğinden dolayı düşmesi bu sektörlerde talep artırmaya yönelik önlem alınmasını kuvvetli kılıyor. Bu düzenlemenin bütçeye fazla yük getirmeyeceği, aksine üretim ve istihdam artışı yoluyla ekonomiye ciddi ölçüde katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Bankaların mali yapılarını zorlamayacak şekilde reel sektöre kredi mekanizmasının açacak yöntem de pakette yer alacak. Bu çerçevede kredilerin üzerindeki maliyet artırıcı vergilerin bir miktar düşürülmesi ile bankaların döviz yönünden elini rahatlatmaya yönelik disponibilite oranlarında iki puanlık indirime gidilmesi üzerinde duruluyor.

MEMURA 300 LİRAYA AMBARGO


Ekonomi yönetimi siyasi partiler de dahil olmak üzere çeşitli çevrelerden gelen çok sayıda öneriyi; bütçe imkanları ve ekonomiye yapacağı etki yönünden değerlendiriyor. Bu çerçevede siyasilerden geldiği ifade edilen ve işçi ile memurlara bir defaya mahsus 300 TL tutarında nakit destek verilmesi önerisi Maliye tarafından kabul görmedi. Konuya ilişkin bilgi veren bir Maliye yetkilisi “Bütçe imkanlarımız belirli. Bütçeden direkt kaynak çıkışına yol açacak önerileri kabul etmemiz ve uygulamamız mümkün değil. Biz sınırlı kaynaklarla en fazla olumlu etkiyi almanın yollarını arıyoruz” dedi.
 
Üst