Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Memurun 18 yaşını geçen çocuğu 1 ocak 2012 den itibaren sağlık yadımı alabilecek mi

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  18 yaşını doldurmuş memurun çocukları sağlık yardımı alabilecek mi ? Bu konuyla ilgili bilgi istiyorum.
   
 2. Editör

  Editör Administrator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  325
  Beğenilen Mesajlar:
  50
  Ödül Puanları:
  0
  GENEL SAĞLIK SİGORTASINA NASIL PRİM ÖDENİR?
  2012 yılında nüfusun tamamı “Genel Sağlık Sigortası” siteminden yararlanacaktır. 1 Ocak 2012’den itibaren Yeşil Kartlılar ile hiçbir güvencesi olmayanların bölgelerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvurarak gelir durumlarını tespit ettirmeleri gerekiyor.


  Genel Sağlık Sigortalısı olmak için; Türkiye’de ikamet etmek ve Giriş Bildirgesini kuruma vererek prim ödemek gerekmektedir.

  Genel Sağlık Sigortası primi ödeme miktarını, kişi gelir testi yaptırmak suretiyle çıkan tutarlar üzerinden ödeyebileceği gibi, peşinen asgari ücretin 2 katı olarak kabul etmek suretiyle gelir testi de yapılmadan prim ödenebilmektedir.

  A-Genel Sağlık Sigortası’ için gelir testi yaptıranların;

  Gelir testinde kişinin veya ailenin aylık gelir kişi başına düşen miktarı tespit edilecek. Tespit edilen gelir üç grup halinde değerlendirilmektedir.

  1- Kişi başına aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar Genel sağlık sigortası primi ödemeyecekler (886,50x1/3=295,50 TL). Aylık geliri kişi başına bugün için 295,50 TL’nin altında olanların primleri devlet tarafından ödenecektir.

  2-Kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanların gelirlerini ise valilikler veya kaymakamlıklar tespit edip Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderirler.

  Aylık geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar ise(295,50 TL-886,50TL) aylık 35,46 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyerek sağlık yardımı alabilirler. (Bu grupta yer alanların Genel Sağlık Sigortası Primi asgari ücretin üçte birinin % 12’dir. 886,50x1/3=295,50 x%12 = 35,46 TL)

  3-Aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar ise(886,50TL-1773TL) 106,38TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyeceklerdir. (Bu gelir seviyesinde geliri olanlar için Genel sağlık sigortası primi asgari ücretin yüzde 12’sidir. 886,50x%12 = 106.38 TL)

  B-Kişilerin gelir testine girmeden doğrudan asgari ücretin iki katı gelir üzerinden % 12 Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. Bunu tercih edenlerin 212,76TL ödeyeceklerdir. (886,50x2 = 1773 TL x%12 = 212,76 TL)

  AİLE FERTLERİ DE SAĞLIK YARDIMI ALABİLİR

  Genel sağlık sigortası primi ödeyenin bakmakla yükümlü olduğu ve geliri olmayan veya çalışmayan aile fertleri de sağlık yardımı alabilirler

  - Genel Sağlık Sigortalısının eşi,

  - 18’ini doldurmamış çocukları,

  - Lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan çocukları,

  - Yaş şartı aranmaksızın çalışma gücünü en az %60 oranında kaybeden evli olmayan çocukları,

  - Geçimi sigortalı tarafından sağlanan ana-babası,

  sağlık yardımlarını alabilir.

  İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

  5510 sayılı Kanun isteğe bağlı sigorta primi ödemek için çalışma şartını kaldırmıştır. Bu sebeple isteğe bağlı sigortalı olmak suretiyle sağlık güvencesinden faydalanmak mümkün bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler 30 gün prim ödedikten sonra sağlık yardımına hak kazanırlar.

  İsteğe Bağlı Sigortalının primi, sigortalı tarafından tespit edilebilmektedir.

  En az prim tutarı ise asgari ücretin yüzde 32’si yani 283,68 TL olmaktadır.

  İsteğe Bağlı sigorta primi yatıranların yukarıda sayılan hak sahipleri de sağlık yardımından faydalanmaktadırlar.

  İsteğe Bağlı sigorta primi yatıranlar sağlık yardımı ile birlikte emeklilik hakkına sahip olmaktadırlar.

  Tavandan genel sağlık sigortası primi yatıran ile minimum isteğe bağlı sigorta primi yatıranlar arasında (283,68 TL-212,76TL=70,92TL)fark bulunmaktadır.
   
Memurun 18 yaşını geçen çocuğu 1 ocak 2012 den itibaren sağlık yadımı alabilecek mi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 1-3 yaşında çocuklarda beslenme...

  1-3 yaşında çocuklarda beslenme...

  bebekler günde ne kadar süt içmeli çocuklar günde ne kadar süt içmeli bebekler 15 aylık bebek 1 yaşındaki bebek Bebeğin bir yaşına girmesiyle birlikte beslenmesine gösterilen özen azalıyor. Beslenme uzmanı Ayşegül Bahar 1-3 yaşlarında beslenmede dikkat edilecek noktaları ve yapılan hataları anlatıyor. Bir çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanabilmesi ve gelişimini sağlıklı...
 2. 1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

  1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

  1 yaşındaki çocuğun beslenmesi 26 aylık çocuğun gelişimi 26 aylık bebek gelişimi bebek beslenmesi erkek Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı,...
 3. 1-5 YaŞ Arasi ÇocuĞun Beslenmesİ

  1-5 YaŞ Arasi ÇocuĞun Beslenmesİ

  1-5 YAŞ ARASI ÇOCUĞUN BESLENMESİ Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir. Bu dönemde de çocuklar...
 4. 1 ve 5 Yaş Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

  1 ve 5 Yaş Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme

  1 - 5 Yaş Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri Nelerdir Bu dünyada ki en kıymetli varlıığnız olan çocuklarınızın sağlığı ve gelişimi için, doğru beslenmesi şarttır Melek'lerim. Peki çocuğum ne yemeli mi diyor sunuz? İşte size çocuklarınızın sağlığı için beslenme bilgileri Melek'ler. Çocuklarda sağlıklı beslenme önerileri 1 ile 5 yaş çocuklar içindir...
 5. Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  çocuğun yatağı kaç yaşında ayrılmalı, çocuğun yatağını ayırmak, çocuğun yatağında yatmaması Sevgili melekler, çocuğun ilerleyen yıllarda olumlu ya da olumsuz psikolojisini etkileyen olaylardan biri anne babayla yatarken odasını ayırmaktır. Ebeveynlere son derece önemli görevlerin düştüğü oda ayırma konusunda Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü aileleri uyarıyor: "Bebeğin odasının...

Sayfayı Paylaş