1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Menenjit sebepleri nelerdir ?

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Menenjit, beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanmasıdır. İltihaplanma nedeniyle zar etrafında sıvı toplanması olur ve buna bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Menenjit genellikle virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak gelişse de, bakteri ve mantarların yol açtığı menenjit enfeksiyonları da görülür. Kimyasal reaksiyonlar, ilaç alerjileri ve bazı kanser tiplerinde de menenjit geliştiği görülmüştür. Enfeksiyon etkenine bağlı olarak menenjitin tedavisi de değişir.
  Menenjitin belirtileri nelerdir ?

  Menenjitin ilk bulguları basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzeyebilir. Bu sebeple o aşamada menenjite tanı koymak zordur. Çok kısa sürede klinik tablo değişerek, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  menenjit

  Ani yüksek ateş,

  Bebeklerde sürekli ağlama, Şiddetli baş ağrısı,
  Ense sertliği,
  Uykuya eğilim,
  Bulantı ve kusma,
  Konsantrasyon bozukluğu,
  Işığa karşı hassasiyet,
  İştahsızlık,
  Döküntü.

  < Konu Resmi..>

  1. Bakterilerin sebep olduğu menenjit:

  Kan dolaşımına karışan bakterilerin beyin veya omuriliğe ulaşması durumunda “bakteriyel menenjit” gelişebilir. Bunun yanında, kulak veya sinüs enfeksiyonları gibi durumlarda bakterilerin direk beyin zarına yayılması ile de menenjit olabilir. Bakteriyel menenjite en sık neden olan bakteriler “pnömokok” ve “meningokok” adı verilen bakterilerdir.

  2. Virüslerin sebep olduğu menenjit:

  Virüsler bakterilerden daha fazla menenjit yapan etkenlerdir. Viral menenjitler daha hafif geçer ve “enterovirüs, herpes simpleks virüsü” gibi virüsler en sık karşılaşılan etkenlerdir.

  3. Mantarların sebep olduğu menenjit:

  Mantara bağlı menenjitler nadir görülür ve genellikle kronik menenjite sebep olurlar. Bu tip menenjit insandan insana pek geçmez. AİDS gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalarda rastlanabilen mantarlara bağlı menenjitin en sık etkeni “kriptokoklardır”.  Menenjit kimlerde daha sık görülür ?

  Aşılarını yaptırmamış veya tamamlamamış olanlarda,

  Yatılı okul, kreş, kışla gibi yerlerde yaşayanlarda,

  Hamilelerde,

  Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde,

  Dalağı alınmış olanlarda menenjit görülme riski daha fazladır.

  Menenjit olanlarda ne gibi rahatsızlıklar meydana gelir ?

  Menenjite bağlı ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Tedavinin geciktiği her durumda kalıcı rahatsızlıkların meydana gelme riski yüksektir. İşitme kaybı, beyin hasarı, yürüme bozuklukları, felç, böbrek yetmezliği, şok ve ölüm menenjite bağlı olarak gelişebilir.


   
Menenjit sebepleri nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. menenjit nedir hakkında geniş bilgiler..

  menenjit nedir hakkında geniş bilgiler..

  menenjit neden olur menenjit nedir kahvesi menengit kahvesi menejik Menenjit Nedir? Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır. Bu iltihaba mikroplar neden olur. (virüsler veya bakteriler). Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir. Ya da hastalık sonrası sakatlıklar kalabilir. Kan zehirlenmesi nedir? mikropların kan dolaşımında üremeye...
 2. Adet görülmeme sebepleri nelerdir ?

  Adet görülmeme sebepleri nelerdir ?

  Kadınlar belirli bir yaşa geldikten sonra, vücutlarında meydana gelen hormonal değişikliklerin de etkisiyle, adet görmeye başlar. Her ay belirli bir süre adet kanaması olur. Ancak, 16 yaşına geldiği, ikincil seks karakterleri geliştiği halde adet görülmediyse “birincil (primer) amenore” adı verilen durum ortaya çıkar. İkincil, ya da sekonder amenore ise, normal adet görürken, 3 ay veya daha...
 3. Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalımıyım?

  Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalımıyım?

  Aşılama, çocukluk yaş grubunda gerek enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, gerekse de ölümlerin azaltılmasında en etkili yöntemdir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de doğumdan itibaren düzenli aşı programları uygulanmaktadır. Son zamanlarda uygulanmaya başlanan menenjit aşısı ile de gelişmiş ülkelerdeki aşı programı yakalanmıştır. Ancak bazı anne ve babalar aşılama...
 4. Menenjit nasıl belirti gösterir tedavisi nasıldır?

  Menenjit nasıl belirti gösterir tedavisi nasıldır?

  Örümceksizarın (araknoit) iltihabıdır. İltihaplanma bu iki zar arasında yer alan örümceksizar altı aralıktaki beyin-omurilik sıvısında da görülür. Örümceksizar altı aralığı beyin ve omuriliği kesintisiz biçimde çevreler. Bu yüzden beyin zarını aşmayı başaran enfeksiyon etkeni, son derece ince olan aralık boyunca yayılan bir enfeksiyona yol açar. Ayrıca beyin boşluğu ile beyin zan arasında...
 5. akıntı sebepleri nelerdir

  akıntı sebepleri nelerdir

  kremsi beyaz akıntı neden olur çok ıslaklık da hissediyorum neden acaba

Sayfayı Paylaş