Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  menepoz nedir,menepos belirtileri nelerdir,menepozda tedavi nasıl olur,menepozda hormon tedavisi,menepoz tedavisi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Menopoz döneminde hormon tedavisi çeşitli şekillerde çeşitli yollardan verilebilir.

  Hormon Tedavilerinin Çeşitleri

  Tek başına östrojen (E) kullanımı :

  Rahmi alınmış olan kadınlarda tercih edilen hormon verilme şeklidir. Genellikle kesintisiz olarak ağızdan (oral) veya cilt (transdermal) yolla verilir.

  Östrojen ile beraber Progesteron (P) kullanımı :

  Rahmi olan kadınlarda rahim iç tabakasının (endometrium) aşırı kalınlaşması ve kanser riski nedeniyle östrojenle beraber progesteron da verilmelidir. Menopoza yeni girmiş veya perimenopozal diye tabir edilen menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda E+P tedavisi kesintili (siklik) olarak uygulanır. Menopozun üzerinden 1 yıldan fazla geçmiş ise kesintisiz (continuous) verilebilir. Progesteron ağız yolu ile, vajinal yoldan veya içinde progesteron içeren rahim içi araçları kullanılarak rahim içine lokal olarak da verilebilir.

  Tek başına veya östrojen tedavisine androjen eklenmesi :

  Menopozla beraber cinsel istekteki azalmadan yumurtalıklardan salgılanan erkeklik hormonlarının kaybı sorumlu tutulmuştur. Bu nedenle androjen verilmesi gündeme gelmiştir. Östrojen ile beraber androjen alan kadınlarda cinsel istekte ve cinsel fantezilerde artma saptanmıştır. Doz ayarlamasının çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Eğer yüksek doz verilirse tüylenme ve cilt bozuklukları yapabilir.

  Hormonlara benzer etki gösteren maddeler (Tibolon) :

  Tibolon hem östrojen, hem progesteron, hem de androjen reseptörlerine bağlanarak etki eden bir nonsteroidal maddedir. Kesintisiz olarak kullanılır ve östrojenin pek çok yan etkisini göstermez. Kanama yapmaz. Östrojen ile olasılığı artan meme kanseri riski tibolon ile daha azdır.

  Bitkisel östrojenler (Fitoöstrojenler) :

  Black cohosh veya isoflavin adı verilen maddeleri içerirler. Vücutta zayıf östrojenik etki gösterirler. Yapılan çalışmalarda menopozun ateş ter basmaları ve vajinal kuruluk gibi akut belirtilerinde gerileme oluşturdukları gösterilmiş olsa da her çalışma aynı sonuçları vermemiştir. Genellikle östrojen tedavisi almak istemeyen veya bu tedavinin verilmesinin sakıncalı olduğu durumlarda kullanılır. Menopozun uzun vadeli yan etkileri üzerindeki yarar veya zararları tam olarak belli değildir.

  Hormon Tedavisinin Verilme Yolları

  Hormon tedavisi ağızdan, cilt yolu ile, burun yolu ile, vajinal yoldan veya rahim içine lokal olarak verilebilir. Östrojen hormonu genellikle ağızdan veya cilde yapıştırılan flasterler ile verilir. Her iki yoldan verildiğinde de benzer etkiler gösterir. Kolesterolü yüksek olan kadınlarda ağızdan, trigliseridleri yüksek olanlarda ise cilt yolu ile verilmesi tercih edilir. Cilt yolu ile verildiğinde karaciğerden ilk geçiş etkisi göstermediğinden doğrudan kana karışır ve hedef dokulara ulaşır. Östrojenin cilt yolu ile verilmesi sonucunda mide barsak yakınmaları daha az görülür ve kan seviyeleri daha sabittir. Östrojenin hedef dokuları vajen, dış genital organlar, rahim iç tabakası (endometrium), meme, merkezi sinir sistemi ve damar çeperleridir. Vajinal kuruluk gibi yerel yakınmaları ön planda olan kadınlarda östrojen jel veya vajinal kapsüller şeklinde vajinal yoldan verilmelidir. Diğer yakınmaları belirgin olmayan kadınlarda sistemik tedavinin endikasyonu yoktur.

  Hormon olmayan tedavi seçenekleri :

  Antidepresan ilaçlar ( SSRI, SNRI )
  Bazı antihipertansif ilaçlar
  Menopoz yakınmaları için antidepresanların kullanımı hormon tedavisi alamayan ya da almak istemeyen hastalarda bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu ilaçların plasebodan daha etkili oldukları ancak etkilerinin östrojene göre daha zayıf olduğu gösterilmiştir.

  Menopoz kadın yaşamının önemli bir bölümünü kapsayan doğal bir süreçtir. Bu dönemin sorunsuz yaşanmasında ilk basamak kişinin kendi yaşamında yeni düzenlemelere gitmesidir. Bu amaçla yeni hobiler edinmek, fiziksel aktivitenin arttırılması, hayvansal yağların azaltılması, bitkisel besinlere ağırlık verilmesi önerilir. Her gün yapılacak 30 dakikalık bir yürüyüş ateş basmalarının sıklığı ve şiddetini azaltırken kemiklerin de güçlenmesini sağlar. Kemik kaybına karşı önlem olarak kalsiyumdan zengin gıda alınmalıdır. Çay, kahve, alkol ve baharatlar ateş basmalarını tetiklediğinden önerilmez.
   
Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Melatonin Hormonu

  Melatonin Hormonu

  melatonin, hormonu, nedir, yararları, hakkında bilgi edinmek için yazımıza buyrun. Melatonin Nedir? Beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormon olan melatonin normal vücut ritimlerini korumada büyük önem taşır. Melatonin üretimi yaşla birlikte düşer. Yeterli bir melatonin salınımı için, karanlık ortamda uyunması gerekir. Melatonin her zaman...
 2. Tüp bebek tedavisinde hormon değerleri

  Tüp bebek tedavisinde hormon değerleri

  tüp bebek tedavisinde değerler,tüp bebek tedavisinde fsh değerleri,tüp bebek tedavisinde e2 değerleri,tüp bebek tedavisinde prolaktin hormonu,tüp bebek tedavisinde değerler hakkında bilgiler FSH dеğеri sık sık yumurtalık rеzеrvinin bir ölçüsü olаrаk değerlendirilir. FSH değerleriniz neyi gösterir? 6’ nın altında ise mükemmel , 6-9 аrаsı iѕe fazla iyi , 9-10 іѕe оlabildiğince іyі, 10-13 ise...
 3. Menepozda hormon tedavisinin avantajları nelerdir?

  Menepozda hormon tedavisinin avantajları nelerdir?

  Menapoz döneminde östrojen değerleri düşerek sıcak basması gibi bilinen belirtilere neden olabilir. Hormon Replasman Tedavisi (HRT) kişinin menapoz sonrası östrojen veya östrojen + progesteron kullanmasıdır. HRT bu dönemdeki semptomlar için en etkili yöntemdir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Hormon replasmanının kullanılamadığı durumlarda sıkça kullanılan alternatif tedavi...
 4. Menopoz Hormon Değerleri

  Menopoz Hormon Değerleri

  Kadınlarda menopozun yaklaştığı geçiş dönemi adet görmeye devam edilen son bir kaç yılı kapsamaktadır. Yaklaşık 46-48 yaşları arasında başlayan menopoz döneminde, 44-45 yaşları ya da 50'ye yakın yaşlar geçiş dönemi olarak kabul edilir. Ancak bazı psikolojik, genetik ya da fiziki etkenler menopoz başlangıcını daha erken yaşlara çekebilmektedir. Menopoz hormon değerlerinin saptanması amacıyla...
 5. Prolaktin hormonu

  Prolaktin hormonu

  Arkadaşlar prolak tin hormonu yüksek olup ilaç kullandıktan sonra hamile kalan var mi

Sayfayı Paylaş