Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Menepozda hormon tedavisinin avantajları nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Menapoz döneminde östrojen değerleri düşerek sıcak basması gibi bilinen belirtilere neden olabilir. Hormon Replasman Tedavisi (HRT) kişinin menapoz sonrası östrojen veya östrojen + progesteron kullanmasıdır. HRT bu dönemdeki semptomlar için en etkili yöntemdir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

  Hormon replasmanının kullanılamadığı durumlarda sıkça kullanılan alternatif tedavi seçenekleri vardır:

  Sıcak Basmaları İçin:
  Antidepresanlar
  Actea racemosa yumru kökleri ( Klimadynon)
  Karayılan Otu (Black Cohosh)

  Belladon- Ergotamin-Fenobarbital (Bellergal draje) Melissa otu
  Klonidin
  SSRI
  Fitoöstrojenler
  Bu ilaçların yan etkileri olabilmektedir. Ancak doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.


  < Konu Resmi..>  Vajinal Kuruluk İçin:
  Vajinal Östrojenler: Östrojenli kremler veya vajinal tabletler kandaki östrojen düzeyini artırmadan vajenin doğallığını korurlar, kuruluk yanma gibi şikayetleri ortadan kaldırabilirler.
  Bunun dışında kayganlaştırıcı jeller de ilişkiden önce kullanılabilir.
  Hormon replaman tedavisi siklik ya da devamlı, ağızdan ya da transdemal (cilt yoluyla) ya da transvajinal yollarla uygulanabilen östrojen ve progesteron ya da sadece östrojen şeklinde uygulanabilen bir tedavidir. Bütün bu uygulanış şekillerinden hangisinin seçileceği hastaya göre planlanır.

  Hormon tedavisi planlandığında tam bir jinekolojik muayene ve papsmear testi, çeşitli kan ve idrar testleri, karaciğer böbrek ve kolesterol ile ilgili kan testleri, mamografi ve meme ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır.

  Günümüzde hormon replasman tedavisi (HRT) önerilen durumlar:
  Menopoz yıllarına yaklaşmış ve seyrek adet gören hastalara eğer düzenli adet görmek istiyorlarsa hormon replasman tedavisi başlanabilir.
  Ameliyatla genç yaşlarda yumurtalıkları alındığı için menopoza giren hastalarda da hormon tedavisi önerilir. (Rahim de alınmışsa sadece östrojen içeren tedavi önerilir.)
  Menopoza tam olarak girmiş ve artık adet görmeyen hastalarda ise ancak orta ya da şiddetli derecede sıcak basması (vazomotor semptomlar) varsa HRT önerilmektedir. Vajinal kuruluk ve atrofi gibi semptomlar varsa vajinal krem ya da tablet şeklinde lokal hormon tedavisi önerilir. Bunun dışında kalp hastalıklarından korumak, osteoporozdan (kemik erimesi) korumak v.b hastalıklardan korumak amacıyla hormon tedavisi artık günümüzde önerilmemektedir.

  Hormon tedavisinin faydaları:
  Estrojen tedavisi etkisini en hızlı şekilde sıcak basmalarında gösterir. Menopoz sıcak basma şikayeti olan hastaların %75inde düzelme sağlar. HRT uyku bozukluklarını düzeltir. Menopoz döneminde ortaya çıkan anksiyete (sıkıntı), depresyon (içe dönüklük) ve hafıza bozuklukları gibi sorunlarda da etkilidir.Alt ürogenital sistemdeki olumsuz değişiklikleri önlemek amacıyla bu dönemde kullanılan lokal veya sistemik estrojen; vaginal kuruluk, ilişkide ağrı hissi gibi atrofik vaginadan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırır. Alt idrar yollarında menopoz sonucu gelişen sık idrara çıkma (pollaküri), zor idrara çıkma (disüri) ve idrar kaçırma gibi şikayetlerde düzelme sağlar

  Hormon kullanımına engel oluşturan durumlar:
  - Yeni geçirilmiş kalp krizi
  - Geçici iskemik atak
  - Geçirilmiş inme (serebrovasküler olay)
  - Beyin damar tıkanıklıkları
  - Karaciğer fonksiyonlarının bozuk olması
  - Östrojen ile ilerleyen tümör varlığı (Meme veya endometrium kanseri)
  - Tromboemboli (damar tıkanıklığı) geçirmiş olmak
  - Nedeni henüz bulunamamış vajinal kanama olması

  Hormon tedavisinin dikkatli verilmesi gereken durumlar:
  - Yüksek tansiyon
  - Safra kesesi hastalıkları ve safra taşı
  - Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)
  - Trigiliserid yüksekliği
  - Migren
  - Epilepsi
  - Miyom
  - Endometriozis

  Menopozda hormon replasman tedavisi alanlarda özellikle de ilk 3 ayda düzensiz vajinal kanamalar olabilir ve bu tamamı ile normaldir. Fakat daha sonraki dönemde olan vajinal kanamalar çok önemlidir ve kesinlikle doktora başvurmayı gerektirir. Hormon tedavisi dışında başka sebepleri olabillir bu kanamaların. (Menopoz sonrası dönemde kanama konusuna bakınız.)

  HRT ile oluşabilecek yan etkileri içeriğindeki östrojenin ve progesteronun oluşturduğu yan etkiler şekilde iki grupta anlatılabilir:

  Östrojene bağlı yan etkiler:
  - Bulantı
  - Kusma
  - Şişkinlik
  - Kilo alma
  - Su tutulumu
  - Tansiyon yükselmesi
  - Kramplar
  - Meme uçlarında hassasiyet
  - Safra taşı oluşumu


   
Menepozda hormon tedavisinin avantajları nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri

  Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri

  menepoz nedir,menepos belirtileri nelerdir,menepozda tedavi nasıl olur,menepozda hormon tedavisi,menepoz tedavisi hakkında bilgiler Menopoz döneminde hormon tedavisi çeşitli şekillerde çeşitli yollardan verilebilir. Hormon Tedavilerinin Çeşitleri Tek başına östrojen (E) kullanımı : Rahmi alınmış olan kadınlarda tercih edilen hormon verilme şeklidir. Genellikle kesintisiz olarak ağızdan...
 2. Tüp bebek tedavisinde hormon değerleri

  Tüp bebek tedavisinde hormon değerleri

  tüp bebek tedavisinde değerler,tüp bebek tedavisinde fsh değerleri,tüp bebek tedavisinde e2 değerleri,tüp bebek tedavisinde prolaktin hormonu,tüp bebek tedavisinde değerler hakkında bilgiler FSH dеğеri sık sık yumurtalık rеzеrvinin bir ölçüsü olаrаk değerlendirilir. FSH değerleriniz neyi gösterir? 6’ nın altında ise mükemmel , 6-9 аrаsı iѕe fazla iyi , 9-10 іѕe оlabildiğince іyі, 10-13 ise...
 3. Vazektomi nin Avantajları Nedir?

  Vazektomi nin Avantajları Nedir?

  Vazektomi, erkek doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bütün dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. En etkili, güvenilir ve kalıcı doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Vazektomi girişimi ile testislerden çıkan sperm ileti yolları her iki kasık bölgesi altında küçük bir cerrahi girişim ile kesilerek bağlanır, böylece spermlerin meniye (semen, ejakülat) karışmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır.;...
 4. Laminate tedavisinden kimler yaralanabilir?

  Laminate tedavisinden kimler yaralanabilir?

  (Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.=Yaprak Porselen) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam...
 5. Menopoz Hormon Değerleri

  Menopoz Hormon Değerleri

  Kadınlarda menopozun yaklaştığı geçiş dönemi adet görmeye devam edilen son bir kaç yılı kapsamaktadır. Yaklaşık 46-48 yaşları arasında başlayan menopoz döneminde, 44-45 yaşları ya da 50'ye yakın yaşlar geçiş dönemi olarak kabul edilir. Ancak bazı psikolojik, genetik ya da fiziki etkenler menopoz başlangıcını daha erken yaşlara çekebilmektedir. Menopoz hormon değerlerinin saptanması amacıyla...

Sayfayı Paylaş