1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.217
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Menepozda isteksizlik normalmidir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadın, menopozla birlikte vücut imajının kaybolacağının ve kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygılarını duyar. Bu şekilde artık cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini de kaybedebilir. Gerçekte menopozla değişen olaylar düşünüldüğü gibi değildir. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın sonu da değildir. Bu olayların bilincinde olunduktan sonra menopozda cinsellik daha özgürce "gebelik riski de olmaksızın" yaşanabilir.

  Menopoz ile birlikte cinsel organlarda ne tür değişimler meydana gelir?
  İlerleyen menopoz yıllarında eğer hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı "atrofik değişiklikler" meydana gelebilir. Bu değişiklikler sonucunda vaginada kuruma, vagen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.

  Uygulanan sistemik veya lokal hormon replasman tedavileri urogenital sistemdeki bu atrofik değişiklikleri gidererek iyileşme durumu sağlayabilecektir.


  < Konu Resmi..>
  Yine bu ağrılı cinsel ilişki de kadını cinsel ilişkiden soğutabilir. Ancak bu tür şikayetlerin kolaylıkla tedavi edilebileceğini bilmek, bu tür yakınmaları gereksiz yere çekmemek için önemli olacaktır.

  Cinsel isteğin azalmasına bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar sonucu olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlar da cinsel isteksizlik yapabilir.
  Menopoz döneminde cinsel arzularda da bazı değişimler oluşabilir. Bazen cinsel arzuda artış , çoğu kerede azalış olabilir. Artışın sebebi östrojenin azalmasıyla beraber androjenlerin daha hakim hale gelmesi ve bu hormonunda cinsel arzudan sorumlu olmasıdır. Androjenler erkeklerde doğal olarak daha fazla olduğu için cinsel arzuda erkeklerde daha fazladır.

  Menopozda cinsel isteksizlik oluşmuşsa bunun ana sebebi östrojen azalması ve bunun sonucu oluşan vaginal kuruluktur. Bu durum ilişkide ağrılara yol açar. İncelen vagen mukozası duyarlılığını da kaybeder klitoris hassasiyeti azalır.

  Esasında kadınlarda cinsel arzuyu oluşturan faktörler karmaşıktır. Bunun

  1-Fiziksel

  2-Hormonal

  3-Psikolojik

  4-Sosyal yönleri vardır.

  Bunlar belli bir ahenk içindeyse cinsel arzu yeterince oluşabilir. Bu nedenlerle sadece hormon vermekle sorunu çözebilmek neredeyse imkansızdır.

  Lokal olarak vagene uygulanan östrojen içeren ilaçlar, burada klitoris hassasiyetini artırarak ve vaginal kuruluğu azaltarak etki eder. Testosteronlu ilaçlar libido üzerine olumlu etki yapabilir ancak etkileri sınırlı olup hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca riskleri fazladır. Sonuç olarak kadınlar çok karmaşık yapıya sahiptir ve bu sorunun çözümü için elimize gerçekten sihirli bir değnek yoktur.

   
Menepozda isteksizlik normalmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi

  Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi

  Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi alanında kullanılan bir çok bitkisel karışım vardır ve günümüzde yaşam koşulları nedeniyle bu sorununun artmasıya oldukça çok tüketilir olmuşlardir size bir çok farklı bitki karışımları öneri olarak getirilebilir.Ben sadece işinize yarayacak olanları önem sırasına göre yazacağım 1-Ginsengli Bayan Macun Bu macun aslında çok eskiden beri kullanılan bir...
 2. Kadınlarda isteksizliğin nedeni nedir?

  Kadınlarda isteksizliğin nedeni nedir?

  kadınlarda isteksizlik neden olur,kadınlarda isteksizliğin sebepleri,kadınlarda isteksizliğin tedavisi varmı,kadınlarda isteksizlik hakkında bilgiler Kadınlarda son yıllarda cinsel istek azalması (cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk), cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğu gibi cinsel işlev problemleri artmaktadır. Cinsel sağlık için çok önemli olan bu tür problemlerin...
 3. Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedeni bulundu

  Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedeni bulundu

  Kadınlar erkeklere göre cinsel ilişkiden daha fazla kaçıyor. Peki bunun sebebi ne? Amerika'da yapılan araştırma herkesi şaşırttı. Kadınların seks istememesinin nedeni açıklandı. Kadınlarda uykusuzluk ve yorgunluk sekse yani cinsel isteğe olan ilgilerini azaltıyor. Vücudun ihtiyacı olan uykuyu almalı. ABD ’nin Michigan eyaletindeki Ann Arbor kentinde bulunan Michigan Üniversitesi’nden...
 4. Menepoza girdiğimi nasıl anlarım?

  Menepoza girdiğimi nasıl anlarım?

  Bir kadının yumurtalık aktivitesinin azalması sonucunda adetlerinin tamamen kesilmesi durumuna menopoz denir. Adet görmemeye neden olan başka bir nedne yoksa 12 ay boyunca kadının adet görülmemesi durumunda kesin menopoz teşhisi konulur. Ülkemizde ortalama menopoza girme yaşı 46-48 civarındadır, dünyada ortalama menopoz yaşı 51 civarındadır. Menopoz teşhisi (tanısı) nasıl konur? Premenopoz...
 5. Menepoz için şifalı kürler

  Menepoz için şifalı kürler

  Menopoz İçin Şifalı Kür, menepoza iyi gelen şifalı bitkiler, menepoza ne iyi gelir, menepoza bitkisel tedavi Hanımlarda 45–50 yaş arası adetten kesilme dönemi “Menopoz dönemi” olarak bilinir. Her kadında farklı olarak seyretmektedir. Düzenli olarak E vitamini alınırsa veya E vitaminli yiyecekler bol miktarda yenilirse, menopoz dönemi hafif geçer. Menopoz döneminde soyadan elde edilen...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş