Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Menepozda isteksizlik normalmidir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadın, menopozla birlikte vücut imajının kaybolacağının ve kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygılarını duyar. Bu şekilde artık cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini de kaybedebilir.
  Gerçekte menopozla değişen olaylar düşünüldüğü gibi değildir. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın sonu da değildir. Bu olayların bilincinde olunduktan sonra menopozda cinsellik daha özgürce "gebelik riski de olmaksızın" yaşanabilir.

  Menopoz ile birlikte cinsel organlarda ne tür değişimler meydana gelir?
  İlerleyen menopoz yıllarında eğer hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı "atrofik değişiklikler" meydana gelebilir. Bu değişiklikler sonucunda vaginada kuruma, vagen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.

  Uygulanan sistemik veya lokal hormon replasman tedavileri urogenital sistemdeki bu atrofik değişiklikleri gidererek iyileşme durumu sağlayabilecektir.


  < Konu Resmi..>
  Yine bu ağrılı cinsel ilişki de kadını cinsel ilişkiden soğutabilir. Ancak bu tür şikayetlerin kolaylıkla tedavi edilebileceğini bilmek, bu tür yakınmaları gereksiz yere çekmemek için önemli olacaktır.

  Cinsel isteğin azalmasına bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar sonucu olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlar da cinsel isteksizlik yapabilir.
  Menopoz döneminde cinsel arzularda da bazı değişimler oluşabilir. Bazen cinsel arzuda artış , çoğu kerede azalış olabilir. Artışın sebebi östrojenin azalmasıyla beraber androjenlerin daha hakim hale gelmesi ve bu hormonunda cinsel arzudan sorumlu olmasıdır. Androjenler erkeklerde doğal olarak daha fazla olduğu için cinsel arzuda erkeklerde daha fazladır.

  Menopozda cinsel isteksizlik oluşmuşsa bunun ana sebebi östrojen azalması ve bunun sonucu oluşan vaginal kuruluktur. Bu durum ilişkide ağrılara yol açar. İncelen vagen mukozası duyarlılığını da kaybeder klitoris hassasiyeti azalır.

  Esasında kadınlarda cinsel arzuyu oluşturan faktörler karmaşıktır. Bunun

  1-Fiziksel

  2-Hormonal

  3-Psikolojik

  4-Sosyal yönleri vardır.

  Bunlar belli bir ahenk içindeyse cinsel arzu yeterince oluşabilir. Bu nedenlerle sadece hormon vermekle sorunu çözebilmek neredeyse imkansızdır.

  Lokal olarak vagene uygulanan östrojen içeren ilaçlar, burada klitoris hassasiyetini artırarak ve vaginal kuruluğu azaltarak etki eder. Testosteronlu ilaçlar libido üzerine olumlu etki yapabilir ancak etkileri sınırlı olup hayal kırıklığı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca riskleri fazladır. Sonuç olarak kadınlar çok karmaşık yapıya sahiptir ve bu sorunun çözümü için elimize gerçekten sihirli bir değnek yoktur.


   
Menepozda isteksizlik normalmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğunuzun gelişimi normalmi

  çocuğunuzun gelişimi normalmi

  bebeklerin çok uyuması normalmi bebeğin çok uyuması normalmi bebek gelişim skalası çocuk gelişim skalası ölçekleri Anne-baba olarak bebeğinizin gelişiminin normal seyrinde olup olmadığından kuşku duyuyorsanız yeni testlerle bunu öğrenebilirsiniz Dünyaya yeni bir bebek getirmenin zorluklarının ardından anne babaların asıl endişesi, çocukları büyümeye başladığı andan itibaren artar. Pek çok...
 2. hamilelikde kaşıntı normalmidir

  hamilelikde kaşıntı normalmidir

  hamilelikte ayak kaşıntısı gebelikte ayak kaşıntısı hamilelikte el ve el ve ayaklarda kaşıntı Gebelikte kaşıntı nispeten sık rastlanan belirtilerden biridir. Bu kaşıntı gebeliğin kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir veya gebe olunmayan dönemlerde kaşıntı yapan durumlar gebelik dönemine rastlamış olabilir....
 3. bebeğimin beyin gelişimi normalmidir

  bebeğimin beyin gelişimi normalmidir

  fetusun beyin gelişimi fetusta beyin gelişimi PET scan (positron-emision tomografi) adlı teknoloji ile bilim adamları beyinin faaliyetlerini görmeye ve ölçmeye başladılar. Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu, dışarıdan yapılacak müdahalelerin beyin gelişiminde fazla rol...
 4. Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi

  Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi

  Kadınlarda İsteksizlik Bitkisel Tedavi alanında kullanılan bir çok bitkisel karışım vardır ve günümüzde yaşam koşulları nedeniyle bu sorununun artmasıya oldukça çok tüketilir olmuşlardir size bir çok farklı bitki karışımları öneri olarak getirilebilir.Ben sadece işinize yarayacak olanları önem sırasına göre yazacağım 1-Ginsengli Bayan Macun Bu macun aslında çok eskiden beri kullanılan bir...
 5. Kadınlarda isteksizliğin nedeni nedir?

  Kadınlarda isteksizliğin nedeni nedir?

  kadınlarda isteksizlik neden olur,kadınlarda isteksizliğin sebepleri,kadınlarda isteksizliğin tedavisi varmı,kadınlarda isteksizlik hakkında bilgiler Kadınlarda son yıllarda cinsel istek azalması (cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk), cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel uyarılma bozukluğu gibi cinsel işlev problemleri artmaktadır. Cinsel sağlık için çok önemli olan bu tür problemlerin...

Sayfayı Paylaş