1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Menopoz Hormon Değerleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlarda menopozun yaklaştığı geçiş dönemi adet görmeye devam edilen son bir kaç yılı kapsamaktadır. Yaklaşık 46-48 yaşları arasında başlayan menopoz döneminde, 44-45 yaşları ya da 50'ye yakın yaşlar geçiş dönemi olarak kabul edilir. Ancak bazı psikolojik, genetik ya da fiziki etkenler menopoz başlangıcını daha erken yaşlara çekebilmektedir.
  Menopoz hormon değerlerinin saptanması amacıyla yapılan kan testleri; FSH (folikül uyarıcı hormon), östrojen (estradiol E2), LH (luteinize edici hormon), inhibin B, testosteron, HCG (human chorionic gonadotropin) ve progesteron'dur.

  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Menopozun habercisi olarak kabul edilen en önemli bulgu FSH
  Follicle stimulating hormone) hormonu yükselişidir. Bu hormon hipofiz bezlerinden salgılanmakta ve overlere etki ederek yumurtaların büyümesini ve olgunlaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da östrojen salgılanmasını tetikler. Menopoz döneminin yaklaştığına işaret eden en kıymetli veri FSH hormonunun 15-20 arasında bir değerde seyretmesidir. Menopoz evresine girildiğinde ise FSH hormonu değeri daha da yükselmekte ve çoğunlukla 30'un üzerinde olmaktadır. Bu dönemde kalıcı olarak menopoza girildiği ve adetlerin bittiği ya da çok seyrekleştiği görülmektedir.
  Östrojen ise FSH kadar belirleyici olmamaktadır. Çünkü genelde 50 yaş seviyelerinde bu hormon değerinde daha fazla düşüş izlenir ve erken menopoz evrelerinde FSH yüksek ise östrojen azalışı başka bir sebebe bağlanır. Bu hormon folikül hücrelerince üretilir ve menopozla beraber yumurtalıkta ovulasyon son bulacağı için değerlerde azalma izlenir. Menopoz tanısı açısından adetin 3. günü ölçülen östrojen değeri önemlidir.
  Yumurtalıklarda (over) sertoli ve granüloza hücrelerinden salgılanan İnhibin B hormonu, aşırı yumurta yapımını önlemek üzere, hipofizden salgılanmakta olan FSH hormonunun baskılanmasına neden olur. Bu nedenle menopoza geçiş evresinde izlenen yüksek FSH değerinin sebebi östrojen düşüklüğü değil, İnhibin B azalışıdır. Bu nedenle artan FSH östrojen değerinin yükselişine dahi neden olur. Bu kadar farklı etkileşimlere neden olmasına rağmen pratikte bu hormonun ölçümü çok yaygın değildir.
  Normal şartlar altında ve sağlıklı bir kadında adetin 3. gününde yapılan testle ölçülen LH (Luteinleştirici hormon) yaklaşık 5-20 mlU/ml arasında iken; menopoz başladığında FSH gibi yükselme izlenir. Ancak süreç olarak FSH artışına göre daha geç başlamaktadır. Bu nedenle erken menopoz teşhisinde çoğunlukla kullanılmamaktadır.
  Menopozda testosteron ve progesteron hormonları değerlerinde azalma olmaktadır ancak bu menopoz tanısı koymak maksadıyla kullanılmamaktadır.
  Yine HCG hormonu da menopoz esnasında hafif artış gösterebilmektedir ki normalde bu gebelik esnasında ortaya çıkan bir durumdur. Tanı koymak maksadıyla kullanılacak kadar önem arz etmemektedir.


   
Menopoz Hormon Değerleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Menopozda hormon tedavisi nedir?

  Menopozda hormon tedavisi nedir?

  Bu konu; menopozda hormon tedavisi ile ilgili bilgi vermektedir. Kadınların ileriki yaşlarda karşılaştıkları menopoz döneminde bazı rahatsızlıklar görülür. Özellikle ateş basması, terleme ve sıkıntı hissiyle gelen menopoz adet düzensizliği ile kendini hissettirir. Bazı kadınların bu dönemi atlatabilmek için psikolojik destek aldığı görülüyor ki kadın doğurganlığını kaybetme fikrine kendini...
 2. Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri

  Menepoz hormon tedavisinin çeşitleri

  menepoz nedir,menepos belirtileri nelerdir,menepozda tedavi nasıl olur,menepozda hormon tedavisi,menepoz tedavisi hakkında bilgiler Menopoz döneminde hormon tedavisi çeşitli şekillerde çeşitli yollardan verilebilir. Hormon Tedavilerinin Çeşitleri Tek başına östrojen (E) kullanımı : Rahmi alınmış olan kadınlarda tercih edilen hormon verilme şeklidir. Genellikle kesintisiz olarak ağızdan...
 3. Menopoz testi ve değerleri

  Menopoz testi ve değerleri

  Menopoz şüphesi olan bir kadında hormon düzeyleri adetin 3. günü yapılan kan tahlilleri ile değerlendirilir. Hastanın aç veya tok olması bu tahlil sonuçlarını etkilemez. Hasta aylardır adet görmüyorsa hormon tahlilleri herhangi bir gün yapılabilir. Menopoz teşhisi amacıyla bakılan hormon testleri: FSH Menopoz teşhisi açısından en değerli hormon FSH hormonudur. FSH hormonu beyinde hipofiz...
 4. Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

  Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

  Fsh hormonu, erkek ve kadınlarda üreme hormonlarına etki ederler ve bundan dolayı da cinsel hormonların gerçekleşmesini, cinsel farklılaşmanın oluşumunu bu hormon gerçekleştirir. Fsh hormonu bayanlarda yumurta oluşumunu erkelerde ise sperm oluşumunu etkilemektedir. Fsh hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Bu hormon bayanlarda beyinde hipofizden salgılanır ve adından da...
 5. Ft3 Hormonu Nedir?

  Ft3 Hormonu Nedir?

  Tiroid bezi kanda bulunan iyodu çekerek depolar sonrasında bu iyodu kullanarak t3 ve t4 hormonlarını üretir ve salgılar. Bu hormonların büyük çoğunluğu kanda bulunan proteinlerle birleşerek değişik yapılara dönüşürler. Ancak bu hormonların küçük bir kısmı serbest olarak kanda dolaşır. İşte kanda serbest olarak dolaşabilen t3 hormonu Ft3 hormonu olarak adlandırılmaktadır. Ft3 hormonu hemen...

Sayfayı Paylaş