1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Menopoza Yaklaşan Kadınlarda Gebelik Şansı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  menepoz sınırında hamile kalınırmı,erken menepozlular hamile kalırmı,menepozlu kadınlar hamile kalırmı,erken menepoz ve gebelik şansı,menepoz ve gebelik tedavisi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Bayanlar, çalışma hayatına daha fazla girmekte ve kariyer endişeleri duymaktadırlar.

  Böylece daha ileri yaşta çocuk sahibi olmak istemektedirler.

  Tüm dünyada yaşanan bu eğilim nedeniyle doktorlar çalışmalarını yaşlanan yumurtalıklarda neler yapabiliriz diye yoğunlaştırmaktadır.

  Bunlardan biri yumurtalık içersine vücudun başka yerlerinden (örn. Kemik iliği) elde edilen kök hücrelerin enjekte edilmesidir.

  Böylece kök hücrelerin yumurtalık içinde yumurta hücrelerine dönüşerek kadında üreme fonksiyonunun yeniden başlatılması hedeflenmektedir.

  Günümüze kadar yapılan çalışmalar henüz tartışmalı sonuçlar vermektedir.  Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 47, dünyada ise 49 civarındadır.

  Menopoza 40 yaşından önce girilmesi erken menopoz olarak adlandırılmaktadır.

  Menopoza erken girilmesinin en önemli nedeni genetik faktörlerdir.

  Yani bizim her türlü özelliğimizi belirleyen genler aynı zamanda bir kadının menopoza gireceği yaşı da belirlemektedir.

  Ailesinde erken menopoza girenlerin kendilerinin de erken menopoza girme riski yüksektir. Erken menopoz yumurtalıkların vaktinden önce çalışmasını durdurmasıdır.  Bunun en önemli nedenlerinden biri sigara içilmesidir.

  Sigara içilmesinin direkt olarak yumurtalıklar üzerinde toksit etkisi yaptığı saptanmıştır.

  Toksit maddelerin ve kirli havanın da erken menopoz nedeni olduğu ileri sürülmektedir.

  Erken menopoza girenlerde yumurtanın ürettiği östrojen azalmış olacağı için kadın bu östrojenden mahrum kalacaktır.

  Gerçekte ise vajinanın ve idrar yollarının yenilenmesinde ve kemik erimesinin önlenmesinde çok etkili bir hormondur.

  Östrojenden mahrum kalan kadınlarda vajina ve idrar yollarında kuruluk, idrar yolları enfeksiyonlarında artış ve uzun dönemde kemik erimesi bulguları görülecektir.

  Bu yüzden erken menopoza girenlerde mutlaka en azından belli bir süre östrojen kullanımı önerilmektedir.  Yumurta kapasitesini azaltan diğer önemli konuda var olan yumurtalık kistleridir.

  Özellikle genç yaşlarda ortaya çıkan kistler, selim yapıda olsalar dahi aşırı derecede büyüyerek yumurtalığın sağlıklı bölgelerini de hasara uğratabilirler.

  Bu nedenle genç yaşlarda düzenli doktor kontrolü ve büyümeye devam eden kistlerin çıkartılması bayanların üreme yeteneklerinin daha uzun süreler devam etmesini sağlayacaktır.
   
Menopoza Yaklaşan Kadınlarda Gebelik Şansı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Menopoz

  Menopoz

  Menopoz âdetlerin son olarak kesilmesi anlamına gelirse de, klimakterik kelimesiyle eş anlamlı kullanılmaktadır. Östrojen yetersizliği, genital yolda kızarmalara ve değişken bir atrofiye yol açar. Doğurganlık döneminin son bulmasına ve menopozun fizik semptomlarına karşı bir tepki olarak gelişen emosyonel bozukluğa sık rastlanır. Bu yaşta açık anksiete durumları (bkz.) ve depressif hastalıklar...
 2. Gebelik stresi kadınları korkaklaştırıyor

  Gebelik stresi kadınları korkaklaştırıyor

  Pek çok anne adayı gebelik süresince hassaslaşır. Bu dönem boyunca hayatının belki de en duygusal anlarını yaşamaya başlar. Gebelerin büyük kısmı anne olacakları için oldukça heyecanlı ve mutlu olmalarına rağmen bazıları oldukça endişeli, korku dolu olurlar. Sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamı içinde olan, karnında taşıdığı bebeği bilinçli bir şekilde dünyaya getirmek için planlar yapmış...
 3. ovülasyon (yumurtlama) menopoz gebelik testleri

  ovülasyon (yumurtlama) menopoz gebelik testleri

  ovulasyon hesaplama testi :dancing::dancing:Merhaba melekler benim bir test merkezim var.Ovülasyon gebelik ve menopoz testlerini çok uygun fiyattan veriyorum.Çoğu bayan bu testleri çok pahalı fiyattan almak zorunda kalıyor.Eğer düşünürseniz sizler için elimden geleni yapmaya hazırım.Müşterilerimin gebe kalması benii mutluluktan uçuruyor.Hem %99 oranında doğruluk gösteriyor hemde ardından...
 4. Menopoza Giren Kadınlar İçin Genç Görünmenin Sırları!

  Menopoza Giren Kadınlar İçin Genç Görünmenin Sırları!

  menapoz,menapoza giren kadınlara genç görünmenin sırları,menapozda yaşlanmayı durdurmanın yolları,menapoza giren kadınlara formüller,menapoza girenler nasıl genç kalır, Menopoz ile birlikte cildin yapısı da değişmeye başlıyor. Doğru cilt bakımı ile cildinizi gençleştirmek sizin elinizde.. Menopoz yaşını belirleyen en temel faktör kalıtımdır. Anne menopoz yaşı kızının menopoz yaşını da...
 5. İlkbaharda gebelik şansı yüksek miş bakın neden ?

  İlkbaharda gebelik şansı yüksek miş bakın neden ?

  Hamile kalmanın en yüksek olduğu dönemlerden birinin ilkbahar olduğunu biliyormuydunuz ? Eskiden büyüklerimiz bunu söylerdide inanmazdım ne alaka derdim .Büyüklerimizin verdiği yanıt tatmin edici olmasa da gerçeklik payı var.Büyüklerimiz bahar aylarında kanın kaynama zamanı,doğanın dirlişi diye olayı tabir ediyor.Uzmanlar ise bakın bahar aylarında hamile kalmanın yüksek dönem olduğunu...

Sayfayı Paylaş