1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  MENOPOZDA ATEŞ BASMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  menepozluyum ateş basmasını nasıl önlerim,menepozda sıcak basması,menepozda ateş basması,menepoz belirtileri,menepoz hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Menopoza giren tüm kadınlarda ateş basması yaşanmayabilir. Yazımızın konusu olan “Menopozda Ateş Basması Nasıl önlenir?” sorusunun cevabına geçmeden önce hangi faktörlere sahip olan kadınların daha fazla risk grubunu oluşturduğunun altını çizelim;
  Sigara kullananlar

  Kilolu yada şişman olan kadınlar Monoton, durağan yada sedanter yaşam tarzı olanlar
  YAŞAM TARZINIZ VE EVDE YAPILABİLECEKLER
  Ateş basması şikâyetlerinin hafif olduğu durumlarda kendiniz de yaşam tarzınızda yapacağınız ufak tefek düzenlemelerle şikâyetlerinizi hafifletebilirsiniz. Aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:• Vücudunuzu serin tutun. Vücut ısısında meydana gelen küçük düşüşler de ateş basmalarını tetikleyebilir. Ateşinizin yükseldiğini hissettiğinizde üzerinizdeki fazla giysileri çıkarın. Pencereleri açabilir, fan veya klima ile serinleyebilirsiniz. Mümkünse kaldığınız ortamın ısısını düşürünüz. Soğuk içecek tüketmek te iyi gelecektir.
  • Ne yediğiniz ve içtiğinize dikkat ediniz. Sıcak, baharatlı, kafeinli ve alkollü yiyecek ve içecekler ateş basmaları tetikleyebilir. Bu tür tetikleyici besinler, kendinizin tespit edip uzak durması gerekir.
  • Vücudunuzu germeyin, gevşemeye çalışın. Bazı kadınlarda hafif ateş basmalarına yoga, meditasyon, gevşeme veya diğer stres azaltıcı teknikler yardımcı olmaktadır. Bu teknikler her ne kadar da ateş basmalarını kökten çözmese de menopozdan kaynaklı uyku sorunları ve diğer problemleri azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Sigara içmeyiniz. Sigara menopozdaki ateş basmaları ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. İçilmemesi ateş basmasını azaltabilir, bunun yanı sıra kalp hastalığı, inme ve kanser gibi birçok ciddi sağlık koşullarının ortaya çıkma riskini de azaltır.
  ALTERNATİF TIP VE ŞİFALI BİTKİLER
  Birçok kadın bazen ” doğal” ürünler yanlış inancı ile kullandıkları değişik diyet takviyelerinden fayda görmemektedir. Tüm takviyelerin potansiyel olarak zararlı yan etkileri vardır ve diğer tıbbi koşullar için alınan ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu yüzden bitkisel ilaçlar ve doğal ürünler olarak sunulan takviyeler için öncesinde doktorunuza danışınız.
  Menopoz şikayetleri için yaygın olarak kullanılan diyet takviyeleri şunlardır:
  • Bitkisel östrojen: Soya bitkisinin diyetlerinin normal bir parçası olduğu Asya ülkelerinde yaşayan kadınların dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan kadınlara göre ateş basması şikayeti ve diğer menopoz belirtileri ile karşılaşma olasılıkları daha azdır. Bunun bir nedeni, soya, kırmızı yonca ve diğer bitkilerde östrojene benzer ( fitoöstrojen ) bir bileşimlerin yer almasıdır. Ancak, ateş basması şikayeti yaşayan kadınlara soya besinleri verilerek yapılan bilimsel çalışmalar henüz yetersizdir.
  •Karayılan otu: Menopoz belirtileri olan kadınlar arasında şikayetleri azaltmak için karayılan otunun kullanımı yaygındır ve popüler bir bitki olarak görülmektedir.Ancak diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi bunda da etkili olduğuna dair elde edilen bilimsel kanıtlar yetersizdir. Ayrıca karayılan otunun karaciğere zarar vermesi de olası yan etkilerinden biridir.
  • Cinseng: Cinseng’in duygudurum belirtileri ve uykusuzluk şikayetlerini azaltma yönü bilinmekte ancak ateş basmasına doğrudan bir etkisi görünmemektedir.
  • DongQuai (Beyaz Şakayık): Yapılan araştırma sonuçları Beyaz Şakayık’ın ateş basmasında etkili olmadığı fakat kan inceltici ilaçların etkisini arttırdığını göstermektedir.
  • Kava bitkisi: Kava bitkisi anksiyeteyi (kaygı bozukluğu) hafifletmede etkilidir, ateş basmasına doğrudan bir etkisi yoktur. Ayrıca karaciğer zarar verebilir.


   
MENOPOZDA ATEŞ BASMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kulaklarınızın kaşınmasını nasıl önleyebilirsiniz

  kulaklarınızın kaşınmasını nasıl önleyebilirsiniz

  Yutma işlemi östaki borusunu açan kasları harekete geçirir. Sakız çiğnerken veya naneli şeker yerken daha sık yutkunursunuz. Bunlar inişe geçmeden önce yapılabilecek iyi egzersizlerdir. Esnemek daha bile iyidir. Esnerken bu kas daha iyi uyarılır. İniş sıasında uyumamaya dikkat etmeniz gerekir çünkü uyurken yutkunma işlemi çok yavaşlar (uçuş ekibi inişe geçildiğinde sizi uyandırmak ister)....
 2. Basma

  Basma

  Rüyasında basma kumaş gören kimse türlü ilginç haberler alır. Basmayı dikmek önemli bir işin başına geçmektir. Basmanın renklerine göre de yorum yapılabilir.Rüyada basma kumas görmek hayirlidir. Rüyasinda basmadan bir entari giydigini görmek, kadinsa hayirlidir, erkekse üzülecegine delalet eder.
 3. Kırıkları Nasıl Önleyebilirsiniz?

  Kırıkları Nasıl Önleyebilirsiniz?

  Nedense kimse boya, fön ve gündelik kullanılan saç kurutma makinesi katliamı gibi kırıklara neden olan alışkanlıklarından vazgeçmez.O zaman daha çok çaba göstermeli ve onlarla yaşamaya çabalamalıyız. Bunun için ne yapmalı mıyız? İşte uzmanlardan tavsiyeler: • Saçlar ıslakken daha narin ve hassas olduğu için taramayın. • Geniş dişli tarak kullanın. • Üstten saç uçlarına doğru yumuşak kıllı...
 4. Saç Dökülmelerini Nasıl Önleyebiliriz?

  Saç Dökülmelerini Nasıl Önleyebiliriz?

  Sevgili melekler,saç dökülmesinin asıl sebebi uzmanların söylediklerine göre genetiktir.Genelde aile bireylerimizin saçları nasılsa bizim de saçlarımız onlara çeker.Bunun dışına yoğun stres,besin tüketimimiz,kullandığımız ilaçlar ve pek çok neden ötürü ne yazık ki saçlarımız dökülür.Peki varolan saçlarımızı korumak ,elimizden geldiğince dökülmelerini azaltmak için neler yapabiliriz?...
 5. Bebeğimin Pişik Olmasını Nasıl Önleyebilirim?

  Bebeğimin Pişik Olmasını Nasıl Önleyebilirim?

  bebeğin pişik olmasını önlemek için, pişiği önlemek için, pişik olmaması için Sevgili melekler, taze annelerin en büyük sorunlarından biri bebek pişikleridir. Bebeğinizin altı henüz pişik olmadan alacağınız bazı önlemlerle bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de bebeğiniz rahat edecektir. İşte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Anıl Yeşildal'dan annelere bazı tavsiyeler......

Sayfayı Paylaş