Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Menopozun belirtileri nelerdir?

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Menopozun belirtileri nelerdir Menopoz Döneminde Neler Yaşanır  Bir misafirimizin sorusu üzerine bu yazımızda menopoz döneminde neler yaşanır ve menopoz belirtileri nelerdir detaylı bir şekilde konu alıyoruz Melek'ler.


  [​IMG]


  Menopozun belirtileri nelerdir?
  Menopoz, kadında yumurtalıktaki yumurtaların aktivitelerinin tamamen bitmesi sonucunda adet kanamalarının bitmesidir. Son yıllara kadar menopoz yaşı 51-52 iken artık Türkiye’de ve dünyada bu yaş 50’nin altına düşmüş hatta artık 48-46 olmuş durumda.

  Adetten kesilme ya da düzensizlikler

  Her ne kadar adet kesilmesinin üstünden 1 yıl geçmesi gerekir denilse de eğer 6 ay kanama olmamışsa bu menopozun göstergesi olabilir. Adetlerin arası açılır.

  Sıcak basması

  Kadınların günlük hayatını etkileyen en önemli şikayetlerinden biridir. Yüzlerinden başlayıp aşağıya doğru giden ve alevlenmelerle seyreden bir durumdur. Hatta bu şikayet “Menopozlu musun?” sorusunu beraberinde getiren ilk belirtidir nerdeyse.

  Terleme

  Gündüz ya da gece fark etmeden sürekli terleme yaşarlar, yüzünden başlayıp sırta doğru ilerleyen terleme, kışın da devam edebileceği için pencere açmak bunu yaşayan bayanlarda adet olmuştur.

  Sinirlilik

  Aile bireylerinin söylemesiyle bu sıkıntıyı kendinde fark eden kadınlar ellerinde olmadan bunu yaşarlar ve kırıcı olurlar. Hassasiyet ve kırılganlık bunun sonucunda görülebilir. Belki de bu dönemde profesyonel bir destek almak en doğrusudur.

  Sıkıntı

  İç huzursuzluk yaşayabilirler. Sebepsiz dalgınlık ve huzursuzluklar mümkündür.

  Genital organda kaşıntı

  Hormonların azalmasıyla beraber genital sistemdeki kuruluğa bağlı kaşıntılar olabilir. Bunun tedavisi mümkündür.

  İlişkide ağrı, darlık ve kanama

  Bu şikayetler de hormonal azalmaya bağlıdır. Fakat bir eksiklik değildir. Tedavisi de mümkündür.

  İdrar yolu enfeksiyonlarının sıklaşması

  Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de kadınlara bol sıvı tüketmeleri gerektiği vurgulanmalı ve hormonal destekle bunun azalabileceği ya da kaybolabileceği söylenebilir.

  Hafıza kaybı, depresyon

  Bu durumu aile fertleri fark ettiğinde mutlaka bir destek alınması konusunda ısrarcı olmalıdırlar. Hasta genelde üstünde durmamaya meyillidir.

  Seksüel aktivitede azalma

  Hormonların azalmasına bağlı görülen bu durumda psikolojik ve ilaç desteğiyle yardımcı olunabilir.

  Osteoporoz (Kemik erimesi)

  Menopoz döneminde adını sıkça duyduğumuz osteoporoz kemikte kırık riskinin artmasıdır. Östrojenin yani kadınlık hormonunun azalmasından dolayı bu dönemde sıktır. Eğer erken menopoza girmişseniz, steroid kullanıyorsanız risk grubundasınızdır ve bir kadın doğum uzmanıyla görüşmenizde yarar vardır. Kadınlarda osteoporoz hiçbir şikayet vermeyebileceği gibi ağrı, boyda kısalma veya kemik kırıklarıyla da kendini belli edebilir. En kolay tanısı kemik mineral dansitometri ile konur. Sonuçlarına göre kalsiyum başta olmak üzere çeşitli tedaviler uygulanabilir. Menopoza girmiş kadınlarda en önemli sorunlardan biridir. Kemik kaybı ya da erimesi olarak da değerlendirilir. Ülkemiz güneşi doyasıya hissettiğimiz bir yer olduğu için aslında risk faktörlerinden birini elemiş bulunmaktayız. Fakat eğer süt ve süt ürünleri fazla tüketilmiyorsa, sigara kullanılıyor, zayıf ve beslenme yetersizliği bulunuyorsa, erken yaşta yumurtalıklar alınmışsa bu gruptakiler osteoporoz için risk altında demektir.

  Damar hastalıklarında artma

  Kalp damarlarında pıhtı oluşması ve daralmalar menopozdan sonra artar. Kan yağlarında artış görülür bu da sadece kalpte değil diğer organlarda da tıkanıklık yapabilir. Önceden menopozda kullanılan hormonların kalp ile ilgili sorunları önlediği söylenmekteydi ama günümüzden yapılan çalışmalarda bunun doğru olmadığı bildirilmiştir.

  Menopozda yapılması gereken testler

  • Kan sayımı, idrar testi

  • Kan yağları (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserid)

  • Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri (ALT, AST, üre, kreatinin)

  • Kandaki Kalp belirteçleri (CRP, homosistein)

  • TSH, st3 st4: Guatr testleri

  • Smear testi: Cinsel olarak aktif olan kadınlarda yılda bir yapılan rahim ağzı kanser tarama testidir. Bu menopozdan sonrada yapılır. Eğer 3 yıl üst üste normal çıktıysa testin süresi doktor tarafından daha uzun aralıklarla yapılabilir.

  • Ultrason: Rahim, yumurtalıklar ve tüm karnın ultrasonu yapılarak tüm organlar yılda bir değerlendirilir.

  • Mamografi: 40 yaşın üstünde her yıl yapılmalıdır. Memeyi sıkıştırıp acı verdiği için bazı kadınlar bu işlemi yaptırmak istememektedir. Fakat 15 dakikalık bir acı için 1 yıllık rahatlık tercih edilmelidir. Meme ultrasonu ise mamografide şüphelenilen lezyonların ayırmak için yapılır. Memesi yoğun olan kadınlar, menopozda hormon tedavisi alanlar, protezliler ve ameliyat geçirmiş olan mamografinin yorumlanmasını güçleşir. Belki de daha ileri bir tekniklerle meme değerlendirilebilir.

  • Kemik yoğunluk ölçümü: 40 yaşını geçmiş bayanlarda kontrol için ya da erken menopoza girmiş olanlarda kemiklerde kaybı görmek amacıyla yapılan bir nevi kemik ultrasonudur. Riskli gruplarda ya da erken dönemde yumurtalıkları alınmış ya da hormon almak istemeyen kadınlarda yapılması önerilir. Sonuca göre tedavi verilebilir.
   
Menopozun belirtileri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Menopoz

  Menopoz

  Menopoz âdetlerin son olarak kesilmesi anlamına gelirse de, klimakterik kelimesiyle eş anlamlı kullanılmaktadır. Östrojen yetersizliği, genital yolda kızarmalara ve değişken bir atrofiye yol açar. Doğurganlık döneminin son bulmasına ve menopozun fizik semptomlarına karşı bir tepki olarak gelişen emosyonel bozukluğa sık rastlanır. Bu yaşta açık anksiete durumları (bkz.) ve depressif hastalıklar...
 2. Menopoz Belirtileri

  Menopoz Belirtileri

  Menopoz kelime anlamı son adet demektir.Genellikle menopoz olarak bilinen klimakterium, östrogen üretiminin giderek azalıp sonunda bittiği belirtilerin görüldüğü zaman dilimidir. Menopoz genellikle 45-55 yaşları arasında olur. Belirtileri: Ateş basmaları, terlemeler, hatırlama güçlükleri, kontrasyon bozuklukları, depresyon ve libido kaybı gibi psikolojik sorunlar, vaginada kuruluk, kemik...
 3. Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?

  Menopoz Döneminde Neler Yaşanır? Arkadaşlar annem menopoza girdi acaba bu dönemde neler bekliyor onu yani Menopoz Döneminde Neler Yaşanır?
 4. Menopozda hormon tedavisi nedir?

  Menopozda hormon tedavisi nedir?

  Bu konu; menopozda hormon tedavisi ile ilgili bilgi vermektedir. Kadınların ileriki yaşlarda karşılaştıkları menopoz döneminde bazı rahatsızlıklar görülür. Özellikle ateş basması, terleme ve sıkıntı hissiyle gelen menopoz adet düzensizliği ile kendini hissettirir. Bazı kadınların bu dönemi atlatabilmek için psikolojik destek aldığı görülüyor ki kadın doğurganlığını kaybetme fikrine kendini...
 5. Menepoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Menepoz nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Menopoz bir hastalık değil,bir kadının hayatındaki bereketli ve adet dönemlerinin durması demek.Bu süre zarfında yumurtlama durur ve östrojen hormonları düşer. Menopoz, sıcak basması veya gece terlemesi gibi bazı kadınlarda fiziksel belirtilere eşlik edebilir. Menapoz, bir kadının 12 ay boyunca menstrüel dönemi olmadığı zaman noktasıdır. Perimenopoz, menopoz dönemine kadar geçen zamandır ve...

Sayfayı Paylaş