Merak Edenlere Gebelikte Diş Çekimi Ya Da Tedavisi Yapılır mı Sorusunun Yanıtı

T

TİTAN

Forum Okuru
Merak Edenlere Gebelikte Diş Çekimi Ya Da Tedavisi Yapılır mı Sorusunun Yanıtı
gebelikte diş çekimi
gebelikte diş çekimi yapılır mı
Sevgili melekler, gebe meleklerimizin kafalarında soru işareti yaratan konuların başında gebelikte diş çekimi yapılıp yapılmayacağı var. Bu sebeple açtığımız bu konumuzda gebelikte diş çekimi ya da diş tedavisi yapılır mı, yapılırsa ne şartlarda yapılır, bu soruların cevaplarını arayacağız..:)


gebelikte_dis_cekimi-364.jpgHamilelikte zorunlu olmadıkça diş çekimi yapılmıyor ama zorunluysa çekiliyor. İlk üç aylık dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.

İkinci üç aylık dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Üçüncü üç aylık dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Hamilelik döneminde günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.
Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır.
 
Geri
Üst