1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Merak Ederek Neleri Keşfedebilirsiniz?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  MERAK EDEREK NELERİ KEŞFEDEBİLİRSİNİZ?

  Yazan: Zülfü Livaneli  Kaptan Cook’u bilir misiniz? İlginç ve tutkulu bir adam. 1700’lü yılların bu usta denizcisi, kömür taşıyan gemilerde değişiklik yaparak okyanuslara açılmış ve bazen iki yılı aşkın süre dolaşarak yeni kıtalara, meçhul adalara, kimsenin varlığını bilmediği insanlara, bitkilere ve hayvanlara ulaşmış.


  Zorlu fırtınalara dayanan, inanılmaz sertlikteki kış rüzgârlarını atlatan bir serüven bu.
  Gün olmuş; mercan kayalıklarına oturan gemisini tekrar yüzdürmek için çırpınmış, gün olmuş medeniyetle hiç karşılaşmamış olan yerlilerin oklarına karşı savaşmış.

  Ve bu zorlu uğraş sonunda inanılmaz büyüklükte bir coğrafyayı, ülkesi İngiltere’ye hediye etmiş.

  Rastladığı koylara, dağlara, nehirlere, adalara, insan topluluklarına İngilizce adlar takmış ve bunlar Cook’tan sonra İngilizce adlarıyla anılır olmuş.

  İngiltere’ye birçok koloni kazandırmış.

  Ve dünyanın bilinmeyen bölgelerini İngiliz kültürünün egemenliği altına sokmuş.

  Bir yandan da dünyanın hiç geçilmemiş sularının, sarp kıyılarının haritasını çıkarmış ve suları iskandil ederek derinlikleri kaydetmiş.

  Bilimsel amaçlı çalışmalar yapmış.

  ***

  Kaptan Cook’u böylesine riskli serüvenlere iten ve kömür gemileriyle okyanus ötelerine atan duygu neydi acaba?

  İngiltere’deki rahat yatağında uyumak yerine neden kendini tehlikeden tehlikeye savurmuştu?

  Ben bunu “merak” kelimesiyle açıklıyorum.

  Dünyayı, doğayı, denizlerin ötesini merak etmek!

  Bilinmeyeni bulmaya duyulan sonsuz merak!

  Her büyük bilim adamının ve her büyük gezginin kanını tutuşturan o esrarlı tutku.

  Eğer Kaptan James Cook ve Batı medeniyetini oluşturan diğerleri, böyle çılgın meraklarla donanmış olmasaydı, bugün bize doğal gelen birçok bilimsel icat ve coğrafi keşiften yoksun kalırdık.

  İngiltere’deki sanayi devrimine yol açan da bu meraktır, tıp alandaki gelişmeleri sağlayan da.

  Bugün bütün dünya internet ağıyla birbirine bağlanıyorsa, yine Batı kültürünün yeni Kaptan Cook’ları, yani Bill Gates’ler sayesindedir.

  ***

  Bu öylesine derin bir merak duygusudur ki, yöresel siyasi dedikoduları aşar, kişisel vıdıvıdıları katlayıp bir kenara koyar.

  Eğer Kaptan Cook, uzak diyarları merak edip gemisine atlamak yerine, Londra’daki siyasetçilerin ne giydiği, ne yediği ve ne dediğine takılsaydı, insanlığa toplu iğne başı kadar yarar sağlamamış olarak ölecekti.

  Eğer Einstein izafiyet teorisi yerine, önemli siyasetçilerin yanında görünme merakına kapılsaydı, ömrünü telef etmiş olacaktı.

  Bu soylu adamların yüreğinde yanan ateş onları evrenin bilinmezlerini merak etmeye zorladı ve insanlığa adım attırdılar.

  ***

  Kaptan Cook’un denizlerde dolaştığı dönemi, yani 18. yüzyılı düşünüyor ve aynı yıllarda Osmanlı’nın nelerle uğraştığını hatırlayıp kederleniyorum.

  Birbirini yiyen saray adamları, göze girenlerle gözden düşenlerin sonsuz gelgiti, padişaha yakın durup bir mansıp kapmak için çırpınan kalem erbabı, medreselerde yetersiz eğitim ve kendi içine kapanmış, kendisini dünyanın merkezi sanan bir münevver grubu.

  ***

  Sahi şimdi durumumuz nasıl?


   
Merak Ederek Neleri Keşfedebilirsiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hydropeel Nedir? merak edilenler

  Hydropeel Nedir? merak edilenler

  Hydropeel Nedir? Micro fiskiyesi sayesinde suyu oksijeni serum ve vitaminleri tıbbi gazlarla birlikte süpersonic bir hızla derinin alt katmanlarına ileterek cildi yenileme sürecini başlatır. Aynı zamanda herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan yapılan medikal peeling yöntemidir. İlk uygulamadan itibaren yüzdeki kan dolaşım sistemini aktive ettiğinden dolayı sağlıklı bir görünüme kavuşur. En...
 2. RüyaM'ın merakı: ŞEY nedir?

  RüyaM'ın merakı: ŞEY nedir?

  Sevgili meleklerim bu gün konu açarken dilime ve aklıma dolanan bir kelime oldu:D:D nemi?şey ney? şey işte canım ''ŞEY'' :D:D Peki nedir bu bir çok anlama gelen ve aslında anlamlı bir açıklaması olmayan ''şey''... Bazen adını hatırlamadığımız kelimelerde kullanırız,bazen kötü ayıp bir kelimeyi kullanmaya cesaret edemediğimizde kullanırız. Ben sözlükten baktım kısa bir araştırma yaptım ki...
 3. Simya nedir merak edenler buraya

  Simya nedir merak edenler buraya

  dünyanın en küçük insanı simyacı kaç sayfa Simya nedir simyacı kimdir gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz bir makale arkadaşlarım... Simya, Alşimi (veya ars chemica) on ikinci asırdan itibaren Batıda, basit metalleri altına çevirmek, evrensel şifa ve ölümsüzlük iksiri gibi ortaçağı arayışlar olarak gözükmektedir. Kelimedeki Çem, (sim, kim) kökü halen tatmin edici bir şekilde...
 4. Açınım Nedir merak ediyorum

  Açınım Nedir merak ediyorum

  Açınım Nedir aranızda bu kelimenin anlamının ne olduğunu bilen var mı şayet var ise lütfen bana da yazsın harbiden de çok merak ediyorum bu Açınım Nedir diye:S
 5. Almanların Mezhebi Nedir merak ettim

  Almanların Mezhebi Nedir merak ettim

  Merhaba arkadaşlar ben almanlar ile ilgili bir çok konuyu merak ediyorum ve şimdide sizden Almanların Mezhebi Nedir diye bilgi rica ediyorum şimdiden cevaplar için çok tşk ederim.

Sayfayı Paylaş