1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Merak ediyorum Temiz Enerji Nedir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba acaba bu Temiz Enerji Nedir oğluma arkadaşı sormuş biz bir türlü bulamadık bu sorunun cevabını sizden bu konuda yardım bekliyoruz.

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Temiz Enerji Nedir ? Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl artmaktadır. Buna karşılık bu talebi karşılayan fosil-yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların kullanımı, dünya ortalama sıcaklığını da son bin yılın en yüksek değerlerine ulaştırmıştır. Bu durum, yoğun hava kirliliğinin yanı sıra milyarlarca dolar zarara yol açan sel/fırtına gibi doğal felaketlerin gözle görülür şekilde artmasına ve küresel ısınma sürecinin hızlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle fosil yakıt rezervleri yerine temiz bir başka deyişle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı tercih edilmelidir.

  Yenilenebilir Enerji Kaynakları;
  - Rüzgar enerjisi
  - Güneş enerjisi
  - Biyokütle enerjisi
  - Hidrojen enerjisi
  - Jeotermal enerji
  - Hidro-Elektrik enerji

  Türkiye'de Temiz Enerji
  Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Öte yandan yenilenebilir enerji kaynaklarının bölgesel dağılımı, kaynakları işleten şirketlerin süreç yönetimleri ve dağıtım hızları tam olarak tatmin edici olmamaktadır. Artan sayıda enerji şirketleri yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi için teknoloji ve yatırım konularında merkez karar vericileri ve pazarlama mekanizmalarına güvenmektedir. Buna rağmen pazarlama sinyalleri, tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamada ve çevre önceliklerine saygı duymada yeterli olmamaktadır.

  Türkiye'nin Temiz Enerji Potansiyeli

  Güneş Enerjisi: Türkiye'de coğrafik konum dolayısıyla güneş enerjisinden güney kesimler ile Ege bölgesinin bir kısmı fazlasıyla yararlanmaktadır.

  Rüzgar Enerjisi: Türkiye'de özellikle Ege ve Trakya bölgesi rüzgar enerjisinden en çok yaralanabileceğimiz alanlardır.

  Jeotermal Enerji: Ülkemizde en büyük jeotermal enerji potansiyeli Denizli- Sarayköy, Çanakkale, Afyon- Sandıklı, Kızılcahamam, Gönen, Simav, Kozaklı'dadır. Halen Kırşehir, Gönen, Simav, Kızılcahamam ve İzmir- Balçova'da sıcak kaplıca suları merkezi konut ısıtmasında kullanılmaktadır.

  Türkiye bu alanda Dünya'da 7. sırada yer almakta olup Türkiye'nin 5 milyon konutu ısıtacak potansiyele sahip olduğu tahmin edilmekte.
   
Merak ediyorum Temiz Enerji Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. merak ediyorum

  merak ediyorum

  slm melekler . ben 10 aylık evliyim . adet düzensizliği için doktora gitmiştim. bu arada çocuk ta istiyorum. doktor 3 aylık progestan tedavisi verdi . bu 3 ay içinde adetlerim düzene girdi ama yine hamile kalmadım. bu ay ilacı bıraktırdı. adet günümden 2 gün geçti ve hala adet olmadım. adet olmama 10 gün kala yumurtalıklarımda ağrı ve hafif kahverengi akıntım oldu. ve bir günde geçti . acaba...
 2. Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

  Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

  Selam arkadaşlar az önce bir yerde okudum ve işin açıkçası anlamını çok merak ettim acaba Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir bilen var mı aranızda?
 3. Açınım Nedir merak ediyorum

  Açınım Nedir merak ediyorum

  Açınım Nedir aranızda bu kelimenin anlamının ne olduğunu bilen var mı şayet var ise lütfen bana da yazsın harbiden de çok merak ediyorum bu Açınım Nedir diye:S
 4. Nescafe'nin Faydaları nelerdir merak ediyorum

  Nescafe'nin Faydaları nelerdir merak ediyorum

  Selam kızlar nescafe tutkunu biri olarak benim gibi nescafe tutukunu olan tüm arkadaşlarımı bu sayfaya davet ediyorum ve sizlere soruyorum Nescafe'nin Faydaları nelerdir bilen var mı? Nescafe'nin Faydaları hakkında bilgisi olan var ise lütfen bu sayfadan bize yazsın.
 5. Erkeklerin Vücud Dili Ne Anlatıyor merak ediyorum

  Erkeklerin Vücud Dili Ne Anlatıyor merak ediyorum

  Erkekler hep bu kadınları anlamak çok zordur diyorlar oysa ki bence de erkekleri anlamak çok zor sizce Erkeklerin Vücud Dili Ne Anlatıyor bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Sayfayı Paylaş