Merak ediyorum Temiz Enerji Nedir

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Merak ediyorum Temiz Enerji Nedir
Merhaba acaba bu Temiz Enerji Nedir oğluma arkadaşı sormuş biz bir türlü bulamadık bu sorunun cevabını sizden bu konuda yardım bekliyoruz.

Temiz Enerji Nedir ?
Dünyamızda enerji ihtiyacı her yıl artmaktadır. Buna karşılık bu talebi karşılayan fosil-yakıt rezervi ise çok daha hızlı bir şekilde azalmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların kullanımı, dünya ortalama sıcaklığını da son bin yılın en yüksek değerlerine ulaştırmıştır. Bu durum, yoğun hava kirliliğinin yanı sıra milyarlarca dolar zarara yol açan sel/fırtına gibi doğal felaketlerin gözle görülür şekilde artmasına ve küresel ısınma sürecinin hızlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle fosil yakıt rezervleri yerine temiz bir başka deyişle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı tercih edilmelidir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları;
  • Rüzgar enerjisi
  • Güneş enerjisi
  • Biyokütle enerjisi
  • Hidrojen enerjisi
  • Jeotermal enerji
  • Hidro-Elektrik enerji

Türkiye'de Temiz Enerji
Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Öte yandan yenilenebilir enerji kaynaklarının bölgesel dağılımı, kaynakları işleten şirketlerin süreç yönetimleri ve dağıtım hızları tam olarak tatmin edici olmamaktadır. Artan sayıda enerji şirketleri yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi için teknoloji ve yatırım konularında merkez karar vericileri ve pazarlama mekanizmalarına güvenmektedir. Buna rağmen pazarlama sinyalleri, tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamada ve çevre önceliklerine saygı duymada yeterli olmamaktadır.

Türkiye'nin Temiz Enerji Potansiyeli

Güneş Enerjisi: Türkiye'de coğrafik konum dolayısıyla güneş enerjisinden güney kesimler ile Ege bölgesinin bir kısmı fazlasıyla yararlanmaktadır.

Rüzgar Enerjisi: Türkiye'de özellikle Ege ve Trakya bölgesi rüzgar enerjisinden en çok yaralanabileceğimiz alanlardır.

Jeotermal Enerji: Ülkemizde en büyük jeotermal enerji potansiyeli Denizli- Sarayköy, Çanakkale, Afyon- Sandıklı, Kızılcahamam, Gönen, Simav, Kozaklı'dadır. Halen Kırşehir, Gönen, Simav, Kızılcahamam ve İzmir- Balçova'da sıcak kaplıca suları merkezi konut ısıtmasında kullanılmaktadır.

Türkiye bu alanda Dünya'da 7. sırada yer almakta olup Türkiye'nin 5 milyon konutu ısıtacak potansiyele sahip olduğu tahmin edilmekte.

Benzer Diğer Konularımız !

K
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
T
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K