Meral Okay Hayatı Biyografisi

T

TİTAN

Forum Okuru
Meral Okay Hayatı Biyografisi
Meral Okay Biyografi
Meral Okay Hayatı
Meral Okay Biyografisi


Dün hayata gözlerini yuman ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay'ın hayatı, biyografik bilgileri şöyle melekler ....Meral Okay 20 Eylül 1958 tarihinde, Ankara’da doğdu.Meral Okay Sanat dünyasıyla ilgilenmeden önce beş yıl süresinde devlet memurluğu yaptı. Bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi’nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde yer aldı.

Meral Okay 12 Eylül döneminde İşçi Partisi’nin üyesi ve işyeri temsilcisiydi; bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde izleyicilerine aktardı.Meral Okay 1984 yılında, sinema ve tiyatroya büyük emeği geçmiş olan usta oyuncu Yaman Okay ile evlendi. Bu evlilik, eşinin pankreas kanseri yüzünden vefat ettiği 1993 yılına kadar devam etti.

Meral Okay Ankara’dan İstanbul’a taşınması sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı. İlk olarak Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı. Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, 1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuk hayatına başladı.

Meral Okay’ın aktör eşi Yaman Okay da 1993 yılında henüz 41 yaşındayken pankreas kanserine yenilmişti.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
TİTAN
T
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
T
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
TİTAN
T
Üst