1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Merdivenlerin de bakıma ihtiyacı var!

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Merdivenlerimizin de evimizin diğer bölümleri gibi bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız...
  Hem güzel görünüm, hem de sağlık açısından, merdivenlerinizi ihmal etmeyin. Merdivenler evlerin gizli hikayelerini anlatır. Zaman içinde merdivenlerin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Merdivenlerinizi yenilerken karşılaşabileceğiniz 10 sorunu ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi biliyor musunuz?
  Eski evleri en iyi anlatan merdivenleridir. Merdivenlerin kısa yapılmış olması evin yaşını belli eden göstergelerden biri. Çoğu evde ahşap merdiven öncelikli olarak tercih ediliyor. Metal merdivenler ise daha çok büyük evlerde kendini gösteriyor.
  Benzer şekilde kiler, depo gibi alanlara açılan merdivenlerde de genellikle metalden yana seçim yapılıyor. Döküm merdivenler ise az olmakla birlikte evlerde kullanım alanı buluyor.
  1. Eski bir ev aldığınızda ilk yapmanız gerekenlerden biri, merdiven trabzanlarını ve parmaklarını yenilemek, kırık dökük yerleri onarmaktır. Daha radikal değişiklikler yapmak istediğiniz zaman merdivenleri yeniden konumlandırabilir ya da baştan yaptırabilirsiniz.
  2. Merdivenler çok dar ve dikse ciddi anlamda bir tadilat gerekebilir. Fakat yaptığınız tadilatın yapı düzenlemeleri çerçevesinde olmasına dikkat edin.
  3. Taş merdivenlerin kenarları kırılmış ya da üzerlerinde oyuklar açılmış olabilir. Bunun için aynı ya da benzer türde malzeme bulabilir, merdivenlerinizi yenileyebilirsiniz. Merdivenleriniz işli taşlardan yapılmışsa iyi bir taş ustası bulabilirsiniz.
  4. Taş merdivenler zamanla duvardan ayrılabilir. Bu gibi durumlarda yapı konusunda deneyimli mühendislerin desteği gerebilir. Merdiven üzerine serilen halılar genellikle kayma eğilimi gösterir. Bu sorunu çözmek için halıların kaymasını engelleyen ince plastik döşenebilir ya da yapıştırıcı kullanılabilir. Yapıştırıcıyı kullanmadan önce yüzeye gerçekten uyup uymayacağını test etmenizde fayda var.
  5. Ahşap merdivenlerin çürümesi sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorundur. Merdivenlerin havalanmasını sağlamak sorunu çözmekte başvurabileceğiniz bir yöntem. Ancak merdivenlerin yapısını öğrenmek açısından bir ustaya başvurmak da kalıcı çözümler üretmenizde etkili olabilir.
  6. Eksik parmaklıkları tamamlamak için bir marangoza başvurabilirsiniz. Merdivenleriniz antika sayılıyorsa konusunda uzmanlaşmış bir ustaya danışmanızda fayda var.
  7. Eğer merdivenleriniz gıcırdıyorsa ve çiviler yerinden oynadıysa montaj ustalarından yardım almayı deneyin.
  8. Eğer ortam fazla nemli değil ve bu yüzden paslanma söz konusu olmuyorsa; metal malzemeler her zaman daha az sorun çıkarır. Metal merdivenler zamanla incelmeler yapabilir. Bunun için de yine yapı konusunda uzman bir mühendise başvurabilirsiniz.
  9. Metal merdivenler konusunda karşılaşabileceğiniz en sık sorunlardan bir diğeri merdivenlerin boyasıdır. Eğer merdivenlere daha önce hiç boya uygulanmadıysa doğal hali ile bırakmayı tercih edin. Ancak daha önce boya uygulandıysa ve bu boya da düşük kalite ise boyayı sökerek metal üzerine uygulayabileceğiniz ince bir boya tercih edin.
  10. Merdiveni yeniden konumlandırmak istiyorsanız mutlaka bir mimardan görüş almalı ve aynı zamanda yapı konusundaki düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmalısınız.
  Tarihi bir eviniz varsa...
  Tarihi bina ve evlerin çoğu kayıt altında olduğundan evlere yapılan her tür değişiklik ile ilgili yetkililere haber verilmesi gerekiyor. Eğer merdivenler kayıt altına henüz alınmadan değiştirildiyse siz eski haline döndürebilir, böylece evin değerine değer katmış olursunuz. Kaldı ki merdivenler pek çok alıcının gözüne çarpan ilk yerdir; bu yüzden de çok önemlidir.


  Merdivenler konusundaki problemlerin çoğu, merdivenlerin ters yönde olması ya da girişin büyük bir kısmını kaplamasıdır. Merdivenlerin yönü değiştirilebilir ve yerden kazanım sağlanabilir. Fakat bahsettiğimiz gibi kayıt altına alınmış evlerle ilgili değişiklik yapmadan yetkililere mutlaka bildirilmesi gerekir.

   
Merdivenlerin de bakıma ihtiyacı var! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerin de Güneşe İhtiyacı Var melekler

  Bebeklerin de Güneşe İhtiyacı Var melekler

  Bebeklerin de Güneşe İhtiyacı Var Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceği belirtildi. Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, bebeklerin sağlıklı gelişimi için aldığı gıdalar kadar güneş ışığının da önemli olduğunu...
 2. Su merdivendeki Adama bir bakin:)

  Su merdivendeki Adama bir bakin:)

  yürüyen merdivenmi yatakmı?
 3. Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.

  Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır.

  Salon bitkilerinin bakımı için bir takım aletlere ihtiyaç vardır. * Saksı ve Altlığı * Sulama Kovası * Sprey ( Nemlendirmek için ) * Gübre * Yosunlu Destek Çubuğu * Bahçe Makası * Parlatıcı Sprey * Zararlı ve Hastalıklar için İlaç Salon...
 4. Bebeklerin de Güneşe İhtiyacı Var

  Bebeklerin de Güneşe İhtiyacı Var

  Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceği belirtildi. Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, bebeklerin sağlıklı gelişimi için aldığı gıdalar kadar güneş ışığının da önemli olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, D...
 5. yardıma ihtiyacım var hem de acil!

  yardıma ihtiyacım var hem de acil!

  selamlar hayırlı geceler 2 gündür makatımda bi ağrı var karnımda da sancı genelde akşamları oluyor,başım filan dönüyo önüm kararıyo sancı girdiği zaman ara ara oluyo ama dayanılmaz oluyo büyük abdesti yaparken de zorlanıyorum internette aradım ama bulamadım ikisini beraber hem makat ağrısı hem karın sancısını size sormak istedim ne yaparsam ne yersem iyi gelir nasıl geçer bi bileniniz var mı?

Sayfayı Paylaş