1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Merhabamı demeliyiz selammı vermeliyiz?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Her milletin bir selâmlaşması vardır, islâm milletinin selâmlaşması da "Selâm" kelimesi ile olan selâmlaşmadır. Yani müslümanlar selâm verirken "selâmün aleyküm" derler. "Selâm" Allah`ın isimlerindendir. Sesli verilmesi ve sesli iade edilmesi gerekir (Kurtubî V/303). Elle, parmakla, ayakla selâmlaşma olmaz. Müslümânlar karşılaştıklarında ilk sözleri "Selâm" (selâmün aleyküm) olur. (Es-selâm kablel-kelâm).
  "Merhaba" ise bir selâmlama değil bir ağırlama terimidir", "yer genişliği" anlamını ifade eder. Bu itibarla gelen birisine "merhaba" denir. Yani; darlık çekmeyesin, geniş olasın, rahat edesin... demek olur. Bazan buna "ehlen" kelimesi de eklenir ve; yabancılık hissetmeyesin, ehlinin ve çoluk-çocuğunun yanındaki gibi rahat olasın, anlamına gelir (bk. Râgib, Müfredât,191; Ibnü`1-Esîr, en-Nihâye, N/207).  < Konu Resmi..>  Görüldüğü gibi bu anlamdaki bir kelimeyi, uzaktan gelenin selâm olarak söylemeşinin anlamı yoktur. Gelen, selâm verir. Bulunanlar selâmı "aynen, ya da daha güzeli ile" iade ederler (bk. K. Nisâ, (4) 86). Sonra da "merhaba", -ya da "merhaba, ehlen" derler. Bu, işaret ettiğimiz gibi onu ağırlamak ve ona iltifat olmuş olur. "Merhaba" terimi, bu anlamda Rasulüllah Efendimiz (sav) tarafından da çokça kullanılmıştır. (Örnek olarak bk. Buharî, iman 40; Müslim, iman 24; Ebu Davud menasik 56). İslâm alimleri de bunlara dayanarak, gelenin selâmı alındıktan sonra ona "merhaba" demenin de müstehap olduğu hükmünü çıkarmışlardır (Ibn Hacer, agk.; Aynî, Umedetü`1-Kârî, I/355).

  Anadolumuzun hemen her yerinde, sünnetten kaynaklanan bu güzel uygulama devam etmektedir. Bir gelenek olarak değil de, sünnette yer aldığını hesaba katarak söylenmesi halinde söyleyene sevap da kazandırır.
   
Merhabamı demeliyiz selammı vermeliyiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Merhabalar

  Merhabalar

  Merhabalar bende yeni üye oldum ve kimseyi tanımıyorum ama İnşallah en kısa zamanda tanışırız.Ben biraz küçüğüm umarım benide aranıza kabul edersiniz.15 yaşındayım,Lise 1 öğrencisiyim ve Kayseri' de oturuyorum...
 2. merhabalar..........

  merhabalar..........

  merhabalar.ben rüya.19 yaşındayım.üniversite öğrencisiyim.türk dili ve edebiyatı bölümünü okuyorum. benıde alın aranıza iyi forumlar...
 3. Merhabalar

  Merhabalar

  Merhaba arkadaşlar, artık ben de sizinleyim ve burada güzel vakit geçireceğime inanıyorum. Selam ve sevgiler hepinize.
 4. merhabalar :)

  merhabalar :)

  sakaryadan katıldım aranıza 1981 doğumluyum 11 yıllık evliyim 2 çocuğum var ve ev hanımıyım :)
 5. merhabalar

  merhabalar

  ankara ve çevre illerinde tanıdıgınız iyi bir köy ebesi varmı

Sayfayı Paylaş