Merhameti Gördün mü?

AYTASI

Aktif Üye
Üye
Merhameti Gördün mü?
Merhameti Gördün mü?
Sevgili Dost

Merhameti gördün mü? Kaybolduğundan beri-kaçırılmışta olabilir- kendisinden haber
alınamayan merhameti."Kayıp Aranıyor" ilânlarından bir ses çıkmadığına göremerhameti
tanıyanlar gazete okumuyorsokaklarda dolaşmıyorlar."insanlık nâmına" bir kıpırtı olmayınca
"kanun nâmına"harekete geçiliyor ve kasaba halkı Şerif'in arkasına düşüpmerhameti kaçıranları
aramaya başlıyor.Meşalelerin dili karanlığı didikliyorgecenin kenarını tutuşturuyor.Eller ağızın
iki kenarına tutulup bağrılıyor:"Merhamet! Merhamet!" Ses ormanın içinde nereye gideceğini
bilmiyorpanik içinde sağa sola koşuşturuyorçalılara takılıyoryaprakları döküyorbaykuşları
korkutuyorsonra bir kuyunun içine düşüpıslak bir şekilde geri dönüyor:"Merhamet!"

"Merhamet" yankı yapıyor.

Aramadık yer bırakmıyorlar.Buluta bakıyorlardağılıyor.Gölgeye bakıyorlarçekiliyor.Taşları
bile birer birer uyandırıyorlar oyuklarında.Taşların altı solucan kaynıyor.

Sevgili Dost

Merhameti gördün mü? Eşkâlini tarif etmem gerektiğini biliyorum amabu hiç de kolay
değil.Kanadı var desem;hemen yolarlar.Gözleri var desem; mil çekerler sürme diye.Ayakları var
desem;mıhlarlar sandelyeye.

"Nesi var?"
"Gülüşü var!" Ağlatırlar.

"Nesi var?"
"Yaprakları var!" Kopartırlar.

"Nesi Var?"
"Beyazı var!" Karartırlar.

Sevgili Dost

Merhameti gördün mü? Ne olur bana da göster.Kimseye söylememsöz zarar veremezler.Beni
kanadının altına almasa da ne çıkar;emerim ışığını.Dizinin üstüne yatırmasa da olur;kim söylemiş
uyuduğumu?

Sevgili Dost

Merhameti gördün mü?Tamam söyleme biliyorsan yerini.Bari hayatta olduğunu haber
ver."Merhamet ölmedi değil mi?"

Sevgili Dost

Cennetle cehennem yarışa kalktı.Sen hâlâ susuyorsun.Güneş dürüldüyıldızlar döküldüvahşi
hayvanlar bir araya toplandı.Sen hâlâ susuyorsun.

Sevgili Dost

Merhameti gördün mü?

alinti

Geri