Merkel, Opeli çözemezse 25 bin kişi isşiz

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Merkel, Opeli çözemezse 25 bin kişi isşiz
Merkel, Opel firmasının merkezi olan Rüsselsheim'a yaptığı ziyarette bu görüşmenin 1 yıl önce planlandığını ve gelmediği halde bunun büyük bir korkaklığı sergilemiş olacağını söyledi.
Amerikan Hükümeti'nin General Motors ile ilgili Pazartesi günü yaptığı açıklamaya değinen Merkel, "Yeni bir yapılanma planı ve General Motors'da yeni bir yönetimin 60 gün içerisinde oluşturulma kararı alındı. Bu 60 gün içinde ne olacağını bilmiyoruz ama Opel, Eyalet Yönetimi ve Federal Hükümet, Amerikalılar ile müzakere edecek. Önümüzdeki 60 gün içinde hep birlikte bir çözüm üreteceğimize inanıyorum" dedi.
Almanya Başbakanı Merkel, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ve de Ekonomi Bakanı ile yaptığım görüşmelerde bir temel oluşturabileceğimizi gördük ve tabii ki bunu geliştirmemiz lazım. Ancak elbette General Motors da katkıda bulunmalı ve bunun için gerekli yapılanmayı sağlamalı" şeklinde konuştu.
Merkel ayrıca, Opel'in Almanya ayağının güçlendirilmesi gerektiğini de net bir şekilde dile getirirken, "Almanya'da Opel'den sorumlu olan birine ve Opel Avrupa için müzakere yapabilecek birine ihtiyacımız var. General Motors'a ihtiyacımız var ama şunu da belirtmek isterim ki General Moturs'un da Opel'e ihtiyacı var ve bugünlerde bunu unutmamamız lazım" ifadelerini kullandı.
Opel yetkilileri otomotiv sanayinin de ciddi derecede etkilendiği ekonomik kriz esnasında Başbakan'ın ziyaretinin önemli olduğunu belirterek, Merkel'in ziyareti için müteşekkir olduklarını dile getirdiler.
Alman Ekonomi Bakanı Dr. Karl-Theodor zu Guttenberg geçtiğimiz pazar günü, Başbakan Merkel'in Opel ziyareti öncesinde şirketi kurtarmak için katkıda bulunmak isteyen bazı yatırımcıların olduğunu ama başkent Berlin'in araba üreticisi olan şirketin tüm finansal sorunlarını çözemeyeceğini belirtmişti.
Amerikan firması General Motors'un sorunlu bir birimi olan Opel, Almanya'da 25 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. Opel'in, şirketi işler tutabilmesi için Avrupa hükümetlerinden 3.3 milyar Euro tutarında devlet teşvikine ihtiyacı bulunuyor.
 
Geri
Üst