Merkez Bankalarından faiz indirimi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Merkez Bankalarından faiz indirimi
Avrupa ve İngiltere Merkez Bankaları faiz indirimine gitti.
Avrupa Merkez Bankası (AMB) gösterge faiz oranını yüzde 1,5'e indirdi. AMB Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı toplantıda yüzde 2 olan gösterge faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 1,5'e çekti. Böylece AMB 10 yıllık tarihinde, gösterge faiz oranını en düşük seviyesine indirmiş oldu.

AMB, geçen yıl ekim ayından bu yana gösterge faiz oranını 275 baz puan indirdi.

İNGİLTERE FAİZ ORANINI YÜZDE 0,5'E İNDİRDİ

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yarım baz puan düşürerek yüzde 1;den yüzde 0,5;e çekti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından belirlenen yeni faiz oranı İngiltere tarihinin en düşük faiz oranı olarak kayıtlara geçti.

Ekonomik toparlanmanın sağlanabilmesi ve para arzının artırılması amacıyla atılan adımın, 150 milyar sterlinlik bir para arzı yaratmasının beklendiği belirtildi.

Ancak bazı ekonomik analistler, faiz oranının bu son kesintiyle sıfır noktasına yaklaştığı ve Merkez Bankası;nın artık ekonomiyi canlandırmak adına borçlanma maliyetlerini düşürecek bir adım atma yönünde hiç hareket kabiliyetinin kalmadığını savunuyor.

Bilindiği gibi İngiltere 20 yıl aradan sonra geçen yıl resesyona girmiş 2008 yılının Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0,6 küçülen İngiliz ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğini oluşturan Ekim-Aralık döneminde de yüzde 1,5;luk bir daralma yaşamıştı.

Son istatistikler ülkede işsizlerin sayısının da 1,97 milyona yükseldiğini göstermişti.
 
Üst