Merkez Bankası'ndan faiz indirimi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Merkez Bankası'ndan faiz indirimi
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Bankanın uyguladığı kısa vadeli faiz oranlarını 1,50 puan indirdi.
Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre Banka, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 13'ten yüzde 11,50'ye, borç verme faiz oranını da yüzde 15,50'den yüzde 14'e çekti.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 9'dan yüzde 7,5'a, borç verme faiz oranı ise yüzde 18,50'den yüzde 17'ye düşürüldü.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da yüzde 14,50'den yüzde 13'e indirildi.

'ENFLASYONUN, HEDEFİN ALTINDA KALMA İHTİMALİ SÜRÜYOR'

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğüne işaret ettiği belirtilen Merkez Bankası Para Politikası Kurulu açıklamasında, uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların devam ettiği kaydedildi.

''Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı ve enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir'' denilen açıklamada, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli düşüşlerin enflasyonu olumlu etkilediği ve önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşün hızlanacağı ve yıl sonu hedefine, öngörülenden önce ulaşılacağının tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Yıl sonunda enflasyonun, hedefin belirgin şekilde altında kalma ihtimalinin sürdüğü değerlendirmesinde bulunan Kurul, kısa vadeli faizlerin 150 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Kurul, son dönemde gerçekleştirilen faiz indirimlerine rağmen finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam ettiği değerlendirmesinde bulunmuştur. Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecektir. Küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizlikler halen yüksek seviyede seyretmektedir. Bundan sonraki olası faiz indiriminin miktarı ve zamanlaması, enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmelere bağlı olacaktır.''

Açıklamada, Kurulun ''finansal sistemdeki akışkanlığın ve kredi piyasalarının etkin bir şekilde çalışmasının önemine dikkat çektiği ve bu doğrultuda döviz likiditesi ile ilgili ek düzenlemelerin devreye sokulması konusunda mutabık kaldığı'' bildirildi.

Açıklamada, enflasyon görünümüne ilişkin her türlü yeni verinin ve haberin, Kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği de önemle vurgulandı.
 
Üst