Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Merkez Bankası'nın Faiz İndirimi
Genelde piyasa beklentilerine uyumlu hareket eden Merkez Bankası, son iki kararında piyasayı çok şaşırttı.

Kasım ayında yarım puanlık bir indirimle beklentilerin tersine giden Merkez, dün de 1.25 puanlık indirimle yarım puan olan beklentilerin çok ötesine geçti. Öyle ki, piyasada neredeyse hiç kimse bu kadar yüksek bir faiz indirimini beklemiyordu

Peki uzun süredir reel sektörün 'faiz indir' baskılarına karşı koyan ve bildiği yoldan şaşmayan Merkez Bankası ne oldu da tavır değiştirdi? Neden böylesi büyük bir indirim yaptı? Neye güvendi, neyi bekliyor?
TALEP CANLANMAZ, ENFLASYON DÜŞER
Merkez'in 1.25 puanlık büyük faiz indirimin arkasında iki büyük beklenti var. Bunlardan ilki talepte kısa vadede bir canlanma olmayacağı, ikincisi de maliyetlerdeki gerilemelerden dolayı enflasyonun düşecek olması. Peki Merkez neden böyle düşünüyor? Sırasıyla ortaya koyalım.
İlk neden, ekonomik faaliyetlerin giderek yavaşladığına işaret eden veriler.
Bir taraftan sanayi üretimindeki kayıplar, kapasite kullanımındaki rekor düşüş ve son yılların en düşük büyüme rakamlarına gerileme, ekonominin kısa vadede düze çıkma ihtimalinin zor olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Dışarıdaki görünümün kötü olması ve kredi piyasalarındaki daralma da talep üzerindeki baskının devam edeceğini gösteriyor. Kısaca, daha uzun bir süre talep tarafında önemli bir artış olmayacak. Bu da enflasyon üzerindeki talep etkisinin ortadan kalkması demek.
İkinci olarak maliyet tarafında da yine enflasyon açısından olumlu olarak değerlendirilebilecek bir görüntü var. Petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşler ortada. Petrol 5 ayda 147 dolardan 40 dolara kadar geldi. Buna paralel içeride de akaryakıt fiyatları devamlı düşüyor. İşte Merkez Bankası maliyetler tarafındaki bu düşüşün de enflasyonu aşağıya çekeceğine inanıyor.
Özetle Merkez Bankası piyasaya diyor ki; talep tarafında herhangi bir artış beklemeyin, hatta daralma sizin beklediğinizden de öte. Enflasyonda da yine sizin beklediğinizden daha hızlı bir düşüş sürecine girebiliriz.
Bu durumda da sert bir faiz indiriminin enflasyon üzerinde herhangi bir riski olmuyor. Çünkü ne talep ne de maliyet tarafında enflasyonu zıplatacak bir kuvvet var.
YENİ İNDİRİMLERİ BEKLEYİN
Merkez Bankası sadece sert bir indirim yapmakla kalmadı, yine enflasyona bağlı olarak yeni faiz indirimleri için de açık kapı bıraktı. Eğer enflasyon görünümündeki iyileşme sürerse, banka faiz indirimlerine devam edecek. Hatta JP Morgan'a göre Ocak ayında 1 puanlık bir indirim daha şimdiden gözüktü bile...
Bu indirimin arkasında IMF beklentisi de olabilir mi? Piyasaya göre, evet... Türkiye'nin IMF ile yapacağı artık neredeyse kesinleşen bir anlaşma (alt limitin 20 milyar dolar olacağı konuşuluyor) kredi kanallarının açılmasına yardımcı olacak ve piyasaya nefes aldıracak. Dolayısıyla dışarıdan yeni para girişi sağlamak için bu ortamda faizleri çok yüksek tutmanın da bir anlamı yok.
DOLARA NE OLACAK?
Peki bu indirimle birlikte dolara ne olacak? Yabancılar faizler düştü deyip paralarını alıp gider ve kurlar aniden zıplar mı?
Açıklamada bununla ilgili bir not yok ama Merkez'in dolarda sert bir artış beklemediği ortada. Zaten bu indirim kurları fırlatırsa ilk etkiyi enflasyon tarafında görürüz ve bu da Merkez'in faiz indirim senaryosunu temelden çürütür. Ancak buna hiç değinilmediğine göre Merkez'in böyle bir bekletisi yok. Merkez Bankası belli ki dünya ile olan faiz farkından dolayı TL'ye güveniyor. Zaten sert bir dalgalanma halinde de elinde dolaylı ve doğrudan müdahale araçları ile hazır bekliyor.hurriyet.com
 

Benzer İçerikler

Üst