Meslek SeÇİmİ

M

Misafir

Forum Okuru
Meslek SeÇİmİ
Zamanında Şeçmek
Birey daha seçimini yapmadan kişilik seçimle ilişki kurar; birey seçim yapmayı ertelerse kişilik ya da kişiliğin içindeki bilinmeyen güçler bilinçdışı olarak seçimi yapar.
Nihayet seçim yapıldığında birey bir şeyleri yeniden yapmak zorunda olduğunu, bir şeyi geri alması gerektiğini hisseder ki, bunu yapmak hayli zordur. Kişi her yanlış yaptığında yeniden başlamalıdır. Seçmenin ve zamanında seçmenin tüm önemi burda yatar. Mutluluk dışında her şeyi bir başka şey uğruna tercih ediyoruz, çünkü hedef o. Kişi için yola devam etmekte olduğunu hesaba katmazsa eninde sonunda öyle bir an gelecektir ki seçim yapmış olduğu değil, seçim yapmaktan kaçındığı için, seçimi onun hesabına başkaları yapmıştır. Seçmek Yolun Yarısıdır
Doğru seçimler yapmayı hayatı doğru yaşamak olarak algılıyoruz. Sürekli olarak ulaşılacak noktalar, peşinde olduğumuz hedefler var. O hedeflere ulaşmak bir an önce ulaşmak lazım. O yüzden de doğru yollardan gitmek istiyoruz. Amaca ulaşmak için bir şeyleri araç olarak kullanıyoruz. Oysa her şeyi mümkün olduğunca kendi içinde bir amaç olarak görme, başka bir amaca araç kılmamak evrene saygının bir gereğidir. Hayat gerçekten yolları çatallanan bir bahçe ana yolu baştan iyi tanımlamak ve gerçek sapakları doğru saptamak gerekiyor.
Oysa seçim her zaman doğru ve sağlıklı yapılmayabilir. Hatırı sayılır bir hata payı daima vardır. Kritik kararın arifesinde, önce aile, ardından toplum girer devreye. O sırada hangi meslekler popülerdir? Filanca mesleğin sunacağı olanaklar nelerdir? Prestiji var mıdır? Ve tabii en önemlisi kaç para kazanılır? Kişi tüm yaşamının rotasını çizecek mesleğin seçiminde en az söz sahibi olan kendisidir. İlk başta doğru gözüken bir seçim, giderek bir kabusa dönüşebilir. Kendisini yavaş yavaş tanır kişi, gerçek istek ve eğilimlerini adım adım keşfeder. Üstelik evdeki hesap çarşıya uymaz çoğu kez. Mutlu ve başarılı bir öğrenimin ardından hayata atılan kişi kazın ayağının ne yazık ki hiç de öyle olmadığını fark eder. Bir mesleğin icrasında karşılaşılan durumlar ders kitaplarında yazanlardan çok farklıdır çünkü. MESLEK SEÇİMİ
Evet yaşamımızdaki herhangi bir olay, durumlarla ilgili seçim yapmak zaman zaman gerçekten çok zor olabilir. Tıpkı meslek seçmek gibi. Çünkü öyle bir zamanda bu konu ile ilgili karar vermek gerekiyor ki, bir yandan genç ergenlik problemleriyle boğuşurken, bir yandan da haydi bakalım artık karar ver ne olacaksın? diyoruz. Bu dönem tam bir değişme dönemi. Hızlı bir fizyolojik ve fiziksel değişme içindeyken aynı zamanda gelecekteki eğitimi, kariyeri hakkında yeni kararlar verme baskısı, genci daha önce oluşturduğu kimliğini gözden geçirmeye zorlar. Bu dönemde genç başarılı bir şekilde kimlik kazanma sorununu çözerse kendine güvenen emin bir kişi olarak yaşamını sürdürür. Tabii bu dönemde ona model olacak özellikle kendi cinsinden ebeveynin bulunması önem taşır. Bu konuda sıkıntı yaşarsa rol karmaşası yaşayacak, ne yapmak istediğine karar veremeyen bir işten öbürüne atlayıp bocalayan, çocuk gibi davranan bir yetişkin haline gelecektir. Yani ergenlik döneminin kendisi gencin bu konuda karar vermesini güçleştirir.Şimdi biraz geriye doğru gidin. Sizler de muhtemelen çocuklarınızın şimdi bulunduğu yaşlarda böyle bir karar vermek durumunda kalmıştınız. Siz mesleğinizi seçerken ne gibi sıkıntılar yaşamıştınız ve nasıl karar vermiştiniz? Belki sizin kararınızda tesadüflerin ve şans faktörünün etkisi vardı. Ya da gerçekten ilgi ve yetenekleriniz doğrultusunda bir karar verdiniz. Belki her ikisi de. Meslek seçiminde temel amaç; kişinin mutlu olabileceği bir geleceğin planlanmasıdır. Ancak bu seçimi doğru yapmamış olan gençlerin söylediklerini dinlediğimizde bakın neler söylüyorlar: "Üniversitede okuduğum yıllar kolay geçmedi. Açıkta kalmamak için bu bölümü seçmiştim. Ayrıca ailem beni oldukça zor şartlarda okutuyordu. Bu yüzden bölüm değiştirme ya da tekrar üniversite sınavına girme imkanım olmadı. Ama hata yapmışım. ""Aile baskısı ve ve üniversite mezunu olayım da ne olursa olsun düşüncesi ile seçim yaptım. Ama şimdi kendi mesleğimi yapmıyorum. "Gençlerin yaşadıklarına baktığımızda yapılan seçimlerin, anne babanın, arkadaşların, öğretmenlerinin ne diyeceğini düşünüp strese girmemek ve üniversiteyi kazanmış olmak için yapılan tercihler olduğunu görüyoruz.

alıntı

Ce: Meslek SeÇİmİ

paylasim icin sagol canim,bnde hemsireyim ama suanda anneyim:)

Geri