Meslekleri öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Meslekleri öğreniyoruz
Günlük hayattan kesitlerin yer aldığı anasınıfı etkinliklerinde meslekler konusunun büyük önemi vardır. Öğrenciler kimileri anne baba mesleğini yapmak istediklerini söylerler. Bazense öğretmenin mesleği cazip gelir. Kimisi de sevdiği bir abisini ya da ablasının mesleğini yapmak istemektedir. Sevilen kişiye olan sevgiyle onu rol model alarak öğrenciler anasınıfı gibi küçük yaş döneminden itibaren meslekleri yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar. Meslek öğretiminde etkinliklerden faydalanmak, slaytlar izletmek ya da meslek kartları, meslekler ve kullanılan materyaller gibi eşleştirmelerden faydalanma tercihinde bulunmayla öğretim gerçekleştirebilirsiniz.
MESLEKLER-1 (1).jpg


Mesleklerle ilgili yapabilecekleriniz arasında yer alanlardan biri de mesleklerden bazılarını gerçekleştiren ebeveyenlerin sınıfa gelişini sağlamak olabilir. Polis, itfaiyeci, doktor, hemşire, mühendis, öğretmen, hakim, avukat gibi pek çok dalda çalışan ebeveynin sınıf ortamına gelmesi sağlanabilir. Ya da meslekleri öğrenirken farklı meslekleri yapanların yerine ziyarette bulunma tercihinde bulunulabilinir. Böylece merak edilen mesleklerin yer ziyaretleri sayesinde mesleği yapan kişiye istenilen sorularda sorulabilir. Böylece çocuklar çok farklı eğlenceli etkinliklerle öğrenimi tamamlama şansını yakalayabilirler. Mesleklerin zorlukları, kimlere yardımda bulunulduğu, meslek gerçekleştirilirken nelere uyulması gerekir gibi pek çok soruya yanıt bulunulabilinmektedir.
meslekler-11 (1).jpg


Mesleklerin yer aldığı boyama sayfalarını boyatmak, meslekler ve o mesleği anımsatıcı nesne eşleştirme kartlarından faydalanmak gibi farklı etkinlik zincirleri faydalı olacaktır. Meslekleri anlama açısından rol model aldığımız meslekte drama etkinliği gerçekleştirmek de olumlu dönüt verecektir. Mesela hastanede çalışanların canlandırılacağı özgün bir drama etkinliği gerçekleştirilebilinir. Hastabakıcı, doktor, hemşire, acil müdahale ekibi, ambulans çalışanları, sekreter, baş hemşire gibi pek çok çalışanla alakalı drama gerçekleştirilebilinir. Kişilerin rolünü alan öğrenciye bilmediği konularda bilgi verilerek rolüne girdiği kişiyle alakalı hatasız bir şekilde rol yapmaya zemin hazırlanabilinir.

Meslekleri öğreniyorum eğitici video için tıklayın
Meslekleri tanıyalım
Meslekler bilmeceler


Mesleklerle alakalı parmak oyunu, şarkılar, hikayeler ile dolu dolu bir plan uygulayarak herkesin olmak istediği meslekle alakalı bilgi sahibi olmasına rehber olunabilinir. Birçok öğrencinin bilmediklerini öğretirken birbirlerinin olmak istedikleri mesleklerle ilgili bilgilendirme sağlamak amacıyla da ne olmak istiyorsun sorusuna cevap aranabilinir. Kendinizin hazırlayacağı slayt ile de pek çok meslek ve yapılanlarla alakalı bilgi sahibi olabilme fırsatını yakalama şansını çocuklara verebilirsiniz.
 
Üst