1. ocean

  ocean Paylaşımcı Melek Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Metal Mamulleri Montaj işcisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında ocean tarafından paylaşıldı.

  Metal Mamulleri Montaj İşçisi [​IMG] TANIM Hareketli veya sabit montaj hattında, metal eşya imali için hazırlanan parçaları birbirine takan ve kontrol işlemini yapan kişidir.

  GÖREVLER - Hareketli veya sabit bantlarda (montaj hattında), montaj planlarına göre çeşitli türdeki malzemenin montajında çalışır, - Montaj sırasında, her türlü ayar, ölçme, alıştırma ve kontrolleri yapar, - Makine, motor veya diğer metal parçalarını cıvata, maşa, vida, perçin, lehim, kaynak veya diğer metotlarla birleştirerek takar, bozuk parçaları ilgililere bildirir, - Belirli safhalardaki montajın hata ve aksaklıklarını giderir, - Montaj işlemlerini verilen kroki, plan ve talimatlara uygun olarak, belirlenmiş hızda yürütür, - Montajı yapılan mamulleri gösterilen yerlere taşır ve istifler, çalıştığı aletlerin bakım ve temizliğini yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Çeşitli montaj takımları, alet ve teçhizatları, ölçme, ayar ve kontrol aletleri, takma, çakma, birleştirme işlemleri için, takım anahtarları, tornavidalar, kesici bıçaklar, kaynak makineleri, değişik ölçülerde vidalar, ayarlı penseler vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Metal mamulleri montaj işçisi olmak isteyenlerin: - Bedence sağlıklı ve güçlü, - Gözleri ve elleri sağlam, - Gözlerini ve ellerini eşgüdümle kullanabilen, - Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, - Hızlı ve hareketli çalışma ortamına uyum sağlayabilen, - Dikkatli, - Hep aynı işi yapmaktan sıkılmayan kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Metal mamulleri montaj işçisi fabrika ve atölyede çalışır. Çalışma ortamı gürültülüdür. İş ayakta yürütülür. Çalışırken çok dikkatli olmak ve seri hareket etmek gerekir. Montaj işçisi birinci derecede makine ve malzeme ile çalışır. Gerektiğinde diğer çalışanlarla iletişime girebilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Metal mamulleri montaj işçisi ,seri ya da parti tipi metal mamul üretimi yapan fabrikalarda, montaj atölyelerinde, makine, motor ve diğer alet, cihaz ve makine üretimi yapan işletmelerin montaj bölümlerinde çalışabilirler. Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın gibi beyaz eşya ve otomobil üreten işyerleri bu meslek elemanlarının yoğun olarak çalıştıkları yerlerdir. Orta ve büyük ölçekli işletmelerde maliyeti düşürüp, üretimi artırabilmek için seri üretime geçiş eğilimi olmaktadır. Teknolojinin de gelişmesine paralel olarak montaj hattında çalışan elemanların sayısı giderek artmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER - Mesleğin, bu isimle eğitimini veren bir eğitim kurumu yoktur. Ancak; endüstri meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde torna, tesviye, freze, taşlama ve alet bileme, kalıp, metal işleri (soğuk demircilik, kaynakçılık, sac işleri, kaporta tamirciliği, ziraat makine ve aletleri yapım ve tamirciliği, alüminyum doğramacılığı), motor konularında meslek eğitimi alanlar bu mesleği yürütebilirler. - Montaj işlemleri yapılan işletmelerde, usta gözetiminde çalışılarak pratik olarak öğrenilebilir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Endüstri meslek liselerinde eğitime devam edebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş şartlarını taşımak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim süresi, eğitim görülen meslek alanlarına ve mezun olunan eğitim kurumlarına göre değişiklik göstermektedir. Endüstri meslek liselerinde ise eğitim süresi 3 yıldır. Kişiler, işyerlerinin montaj bölümlerinde, usta gözetiminde çalışarak, en az 3 aylık bir sürede belirli işleri yapabilecek düzeye gelebilirler. Pratik eğitim yoluyla işyerlerinde mesleği öğrenmek isteyenlere: - Bu meslekte kullanılacak makine donanımı ile malzemeleri kullanma ve kalitesini ayırdedebilme, - Montaj işlemlerinin nasıl yapılacağı, - İşin doğurabileceği tehlikeleri ve korunma yolları, - Verilen işin; talimatlara, plan ve krokilere uygun olarak yapılması, - Mamulün kalite kontrolünün nasıl yapılacağı, - Birleştirme, takma, çakma, metalleri şekillendirme konuları, - Metal ayarlama ve alıştırma işlemleri, - Çalışılan yerin ve aletlerin temizlik ve bakımının yapılması, - Metal mamulleri montaj işlemleriyle ilgili benzer konular hakkında bilgi verilmekte ve deneyim kazandırılmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME - Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. - Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

  BENZER MESLEKLER: Makine Montaj İşçiliği, Plastik Mamulleri Montaj İşçiliği, Metal İşlemeciliği, Tesviyecilik, Motorculuk, Kalıpçılık, Diğer Makine Araştırıcı ve Montörleri, Seri Üretim İşçiliği, Metal Mamulleri Kalite Kontrol İşçiliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Eğitim sırasında işletmelerde meslek eğitimi gören çırak öğrencilere, asgari ücretin %30'u oranında ücret ödenmektedir. Eğitim sonrası kazanç, firma ve işkollarına göre değişiklik göstermekte olup, en az asgari ücret alınmaktadır.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri. [​IMG]   
Metal Mamulleri Montaj işcisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. metal slug

  metal slug

  Arkadaşlar oyuna başlaya bilmek için japonca bilmenize gerek yok :D önce ortadaki sonra etapta alttakine enson olarak en üsteki yazıyı seçtiğimizde oyun başlıyor tuşlar resimli olarak zaten oyun içerisinde verilmiş iyi oyunlar :D http://www.layoutstar.com/images/roketoyun/oyunlar/savas/metal_slug.swf
 2. metal fırtına

  metal fırtına

  arkadaşlar metal fırtına kitabını okudunuzmu bilmiyorum ama bence bi okuyun tavsiye edrim........ hayata bakışınızı değiştiriyo...
 3. Yağmur Sulama Sistemleri Montajı

  Yağmur Sulama Sistemleri Montajı

  yağmur sulama yağmur sulama sistemleri naan sistemleri Bitkisel peyzaj alanlarının yağmurlama sulama sistemleriyle sulanması için yapılan projede hatları ve yönleri uygun bir biçimde gösterilen ana boru ve laterallerin montajı, boru hatları boyunca kazılacak kanallar içinde yapılır. Kazı yapılacak hatlar ve başlıkların bulunacağı noktalar projeye uygun olacak şekilde işaretleme boyası ile...
 4. Montaj :

  Montaj :

  Montaj : insan gücü ile yapılabilir ve hava koşullarından etkilenmez. Aşırı sıcak ve soğuk, yağmur ve kar; ahşap hariç tüm yapı uygulamalarını engeller
 5. Metal Müzik

  Metal Müzik

  Heavy Metal Heavy Metal, agresif ritimler ve aşırı distorsiyonlu gitarlarla karakterize edilen Metal müzik türüdür. Bu türün kökleri 1964 ve 1967 arasında blues ve rock türünü birleştirerek, daha çok gitar ve davul bazlı, bu türde müzik yapan grupların yarattığı Hard Rock'tır. Heavy Metal popülaritesini 80'lerde daha çok türün ortaya çıkmasıyla artırdı. Ticari amaçlı olmayan bu müzik türü,...

Sayfayı Paylaş