1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Metebolizmanızı Hızlandırmak için Bilgiler

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  metebolizma, nedir, ne yapmak gerekir, sağlık için bilgiler, hakkın bilgi edinmek için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  [​IMG]


  Bilinçsizce yapılan diyetler, bazal metobolizma hızını yavaşlatarak, kilo vermenizi engelliyor. Bu durumda da sürekli “diyet yapıyorum zayıflayamıyorum” cümlesini sık sık söyleyemeye başlıyoruz. Zayıflamak için başlanılan diyette ne kadar başarılı olacağınızı ve hangi diyeti tercih etmemiz gerektiğini metabolizma hızınız belirliyor…

  Diyet yapmaya karar veren herkesin önce enerji ihtiyacını doğru şekilde saptayabilmek, sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayabilmek için metabolizma hızının ölçülmesinin gerektiğini söyleyen Medical Park Hastaneler Grubu Göztepe Medical Park Hastane Kompleksi’nden İç Hastalıkları Uzmanı ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr.Yavuz Furuncuoğlu, bazal metabolizma hızıyla ilgili bilmediklerimizi anlattı.

  Bazal Metabolizma nedir?

  İnsanın dinlenme esnasında; hiçbir hareket yapmadan, vücudunun normal fonksiyonları görebilmesi için (nefes almak, iç organların çalışması vs. gibi) gerekli olan enerji düzeyine bazal metabolizma denir. Diğer bir deyişle dinlenme durumundaki bir kimsenin harcadığı enerji miktarıdır.

  Nasıl ölçülür?

  Bazal metabolizma hızı kullanılan oksijen miktarı belirlenerek ve oluşan kalori ölçülerek bulunabileceği gibi hesaplama yöntemi ile de tahmin edilebilir. Diğer bir yöntem kanda proteine bağlı iyot miktarını ölçerek bazal metabolizma hızını görmektir. Bazı cihazlar bunu otomatik olarak ölçer ve hesaplayabilir.

  Hesaplama yöntemi:

  Erkek: (900+10xkg)xfizik aktivite katsayısıdır.
  Kadın: (700+7xkg)xfizik aktivite katsayısı.

  Fizik aktivite katsayısı:
  Sakin geçirilen bir hayat için: 1.2
  Orta derecede hareketli bir yaşam tarzı için: 1.5
  Çok aktif yaşayanlar için: 1.8.
  Örneğin: 90 kilo bir erkek orta derecede aktif ise bazal metabolizma hızı ne olur?
  900+900 =1800×1.5=2700 kalori

  Neler yapılmalı?

  - Günde mutlaka en az 2-2,5 litre sıvı tüketmeye özen gösterin.
  – Kesinlikle öğün atlamayınız.
  – Diyette yer alanlar dışında fazla veya eksik yemeyiniz.
  – Zeytinyağlı sebze yemek tercihinizi yaparken az yağda pişmiş olmasına dikkat edin.


  – Kesinlikle kızarmış sebze yemeklerini tercih etmeyin.
  – Çay, kahve şekersiz olmak şartıyla -eğer başka bir neden yoksa- istenilen miktarda tüketilebilir.
  – Açlık hissi duyduğunuz anda 1 küçük havuç veya 1 küçük avuç beyaz leblebi yiyebilirsiniz.
  – Günde bir su bardağından fazla soda tüketmeyiniz.

  Bazal metobolizma hızını değiştiren etkenler
  - Cinsiyet (Erkeklerde yüksek)
  – Yaş (Çocuklarda yüksek)
  – Vücut ağırlığı ( kilolularda yüksek)
  – Kas miktarı (Kaslılarda yüksek)
  – Çevre faktörü (soğukta yüksektir)
  – Protein ağırlıklı beslenenlerde
  – Uyku ( uykuda düşer)
  -Beslenme yetersizliğinde (düşer)

  Hipotiroidi metabolizmayı düşürür
  Hastalıklar bazal metobolizma hızını etkiler mi?
  Evet. Bazı hastalıklarda düşer, bazılarında yükselir. Yükselten durumlar: Korku, öfke vs gibi sinirsel anlar. Bunların dışında Hipertiroidi( zehirli guatr), hipofiz ve böbrek üstü bezi hastalıkları, gebeliğin son üç ayında ve bazı ilaçlar bazal metobolizmayı yükseltir.
  Bazal metobolizmayı düşüren durumlar ise; beslenme yetersizlikleri, uyku anı, anemi (kansızlık), bazı psikiyatrik hastalıklarda ve genetik hastalıklarda, hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalışması durumunda), hipofiz ve böbrek üstü bezi hastalıkları ile yine bazı ilaçlardır.
  Diyet yapanlarda bazal metobolizma hızı mutlaka ölçülmeli midir?
  Evet. Bazal metabolizma hızı ölçülür. Bundan 500 kalori düşülür ve diyette uyulacak kalori miktarı çıkarılmış olur. Böylelikle katı diyet uygulanmamış olur ve fark etmeden kilo vermek sağlanır. Böylelikle uzun süre uyumlu ve sağlıklı kilo verilebilir.
  Kilo verdikçe bazal metobolizma hızı ne olur?
  Kilo verdikçe bazal metabolizma hızı düşer. Bunun bir nedeni de sağlıksız kilo vermeler nedeniyle yağ ile beraber kas kaybının da eşlik etmesidir. Bu nedenle yeniden diyet ayarlaması gerekir veya egzersiz ile kas kayıplarının önüne geçmek gerekir. Ayda 4 kilodan fazla kilo vermemeye özen göstermek gerekir. Hızlı kilo kayıplarında bu durum daha bariz olarak ortaya çıkar.

   
Metebolizmanızı Hızlandırmak için Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayat için gerekli bilgiler

  Hayat için gerekli bilgiler

  İyice tanımadan hiçbir insana bağlanma. Bitmemiş ilişkilerin üzerine ilişki kurma, acı çeken sen olursun. İyice soruşturup diğer insanların da haklı olabileceğini düşün. Seni takmayanı sen hiç takma, konuşmayanla asla konuşma., Güvenmediğin biriyle asla flört etme. Yalanını yakaladığın kişinin düzelebileceğini düşünme. İnsanlara doğru değer ver, haketmeyenleri sil. Kimseye yalvarma....
 2. Güvenlik İçin Gerekli Bilgiler

  Güvenlik İçin Gerekli Bilgiler

  güvenlik olmak için ne gerekli Maalesef her geçen gün daha güvensiz ve tehlikeli bir dünyada ve şehirde yaşıyoruz arkadaşlar gün geçmiyor ki bir cinayet, kapkaç yada hırsızlık olayı duymadığımız... Sadece kendi güvenlimiz için değil ailemizin ve sevdiklerimizini güvenliği içinde bilinçlenmemiz gerekiyor.... Dirsek 1) Vücudun en sert ve dayanıklı bölgesi olduğu için en iyi silahınız...
 3. Laptopu Hızlandırmak İçin ne yapmalı

  Laptopu Hızlandırmak İçin ne yapmalı

  selam arkadaşlar benim Laptop çok yavaşladı eskiden bu kadar yavaş değildi geçen arkadaşım sözde format attı ama banamısın demiyor acaba Laptopu Hızlandırmak İçin ne yapmak lazım bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
 4. Çiçekleriniz için pratik bilgiler

  Çiçekleriniz için pratik bilgiler

  bu konu;çiçek bakımı,çiçeklerin gelişmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermektedir Çiçek sevmeyen,evinde bulundurmayan yoktur.Bizlere pozitif enerji veren,stresimizi alan evimizi bahçemizi güzelleştiren çiçekler.. Bazen sevdiklerimize sevgimizi anlatan çiçekler,hasta ziyaretinde moral olan çiçekler..Bu kadar fedakar olan çiçeklerimize gereken ilgiyi gösteriyormuyuz hanımlar?...
 5. Melekler İçin İlginç Bilgiler

  Melekler İçin İlginç Bilgiler

  Bu konu;İlginç bilgiler hakkında bilgi vemektedir. Melekler bu makalemizde sizlerle ilginç bilgiler paylaşmak istedim.Bir çoğunu okuyunca bende çok şaşırdım acaba gerçekten böyle şeyler olabilirmi diye.Ama hayat bu ne zaman karşımıza ne çıkaracak belli olmuyo işte.Sizler için ilginç bilgiler en ilginç bilgiler bölümümüzde. ♥ 18 Şubat 1979 yılında sahra çölüne kar yağmıştı. ♥...

Sayfayı Paylaş