1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Metro Grosmarket'te greve doğru

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  metro grosmarket metro grosmarket maaş maaş market market maaşları Sosyal-İş Sendikası, mali konularda anlaşma sağlanamaması nedeniyle 29 Nisan'da grev kararı alacak.
  DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası, Metro Grosmarket'teki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mali konularda anlaşma sağlanamaması nedeniyle 29 Nisanda grev kararı alacak. Alınan bilgiye göre, 7 Ocakta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taraflar idari maddelerin tümünde mutabakata vardı, ancak mali konularda uzlaşma sağlanamadı.

  Sendika geçen 2 yılda yakalanan büyümeyi de dikkate alarak toplu iş sözleşmesinin birinci 6 ayında yüzde 17, diğer 6 aylık üç dönemde de gerçekleşen enflasyon oranında zam talep etti. Sendika, görüşme sürecinde birinci 6 aydaki zam talebini yüzde 13'e çekti.

  İşveren temsilcileri ise son tekliflerinde birinci 6 ayda brüt 200 TL seyyanen, ikinci 6 ayda yüzde 5, diğer 6 aylarda ise gerçekleşen enflasyon oranında zam önerdi.

  İlk 6 ay zammı ve sosyal yardımlarla ilgili konularda anlaşma sağlanamaması nedeniyle uyuşmazlığa gidildi. Resmi arabulucu sürecinde 20 Nisanda gerçekleştirilen toplantıdan da sonuç alınamaması üzerine grev kararı aşamasına gelindi.

  BÜYÜMEDEN ÇALIŞANLARA DA PAY VERİLMESİ İSTENİYOR

  Sendika, mevzuat gereği 29 Nisanda grev kararı alacak ve bu kararı işverene bildirecek.

  Sendika Genel Başkanı Ali Cancı, yaptığı açıklamada, özellikle işverenin birinci 6 aylık döneme ilişkin ücret zammı ve sosyal yardım teklifini kabul edilebilir görmediklerini söyledi.

  Son toplu sözleşme görüşmelerinin üzerinden geçen 2 yılda Metro Grosmarket'te mağaza sayısının 11'den 13'e yükseldiğini ve çalışan sayısının yaklaşık 3 bini bulduğunu belirten Cancı, çalışanların katkılarıyla olan bu büyümeden çalışanlara da pay verilmesini istediklerini söyledi.

  Atılacak adımla anlaşma zemini sağlayacaklarına inandığını dile getiren Cancı, bunların yanında, işverenin, ''Kriz bahanesiyle işçi çıkarmaya gidilmeyeceği, çalışanların korunmasının esas olduğu'' yönündeki beyanlarını önemsediklerini sözlerine ekledi.
   
Metro Grosmarket'te greve doğru konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. grev

  grev

  Çalistiginiz yerdeki çalisanlarin grev yaptiklarini veya genel olarak yapilan bir grevden dolayi bazi islerin aksakligindan ötürü memleketin ve insanlarin zor durumda olduklarini görmek, hislerinize kapilarak bazi hareketlerinizde biraz taskin-lik yaptiginiza ve bundan ötürü etrafinizdakilere zarar ve rahat-sizlik verdiginize, bu hususta daha ilimli hareket etmenize lüzum olduguna isarettir.
 2. Metro Turizm

  Metro Turizm

  metro peron no ahmet birinci metro Firma: Metro Turizm Firma Gerçek Adı: Metro Motorlu Taşıtlar Taş.San.Tic.A.Ş. Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: Galip Öztürk Merkez Adresi: Büyük İstanbul Otogarı No:49-53 Bayrampaşa/İstanbul İletişim Bilgileri Tel 1: 444 34 55 Tel 2: 212 658 17 17 Web: www.metroturizm.com.tr Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: Ahmet Birinci Peron No:...
 3. Grev gözcüleri

  Grev gözcüleri

  Madde 48 - (Değişik birinci fıkra: 27/5/1988 - 3451/7. md.) Kanunî bir grev kararına uyulmasını sağlamak için cebir ve şiddet kullanmaksızın ve tehditte bulunmaksızın kendi üyelerinin grev kararına uyup uymadıklarını denetlemek amacıyla, işyerinde grev ilân etmiş olan işçi sendikası, işyerinin giriş ve çıkış yerlerine, kendi üyeleri arasından en çok dörder grev gözcüsü koymaya yetkilidir....
 4. Grev oylaması

  Grev oylaması

  Madde 35 - Kanunî bir grevin bir işyerinde uygulanabilmesi için oylama yapılmasını, grev kararının ilân edildiği tarihte o işyerinde çalışan işçilerin en az dörtte biri, grev kararının işyerinde ilân edilmesinden başlayarak altı işgünü içinde yazılı olarak isterse, o işyerinde grev oylaması yapılır. Grev oylaması talebi mahallin en büyük mülkî amirine yapılır. Grev oylaması bu konudaki...
 5. metrodakilere bakınnn

  metrodakilere bakınnn

  böyle metro yolcusu görülmedi

Sayfayı Paylaş