gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Mevduatta Gelişmelere Anında Tepki

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Bakanlar Kurulu’na mevduata garanti yetkisi verilmesi ile ortaya çıkacak gelişmelere anında tepki verecek bir sistem oluşturulduğunu açıkladı.
  GAP Eylem Planı kapsamında Mardin’de bulunan Ekren, gazetecilerin mevduata sınırsız garanti getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, "Mevduat garantisi sistem için önemli. Ama geçmiş dönemlere baktığımızda mevduat garanti sisteminin oluşturacağı ilave maliyetler de var faiz artırımından tutun ahlaki rizikoya kadar. Sistemi düzeltmeyi amaçlayan bir adım olan düzenlenme ve denetleme mekanizmalarını güçlendirmezsek, gözlemlemeyle, farklı sonuç ortaya çıkar. Bakanlar Kurulu yetki almakla böyle bir inisiyatif kullanılabileceğini çok net olarak anlattı. Yasal bir düzenlemeye gerek kalmadan ortaya çıkacak bir gelişmeye anında tepki verecek bir sistem oluşturmuş olduk" dedi.

  Sendikasyona garanti yok

  Ekren, küresel krize karşı reel sektör ve bankacılık sektörünü dinlediklerini, Hükümet olarak her tedbiri almaya ve uygulamaya hazırlıklı olduklarını aktarırken, bankaların sendikasyon kredilerine devlet garantisiyle ilgili bir hazırlık olup olmadığıyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Bankalar normalde sendikasyon kredilerini çevirebilecek durumda. Şu anda gözüken yüzde 50-65’i çevrilebilecek gibi görünüyor. Bu gayet yeterli bir rakam. Dolayısıyla elimizdeki döviz rezerviyle bunu zaten çözmeme ihtimalimiz yok. Ancak bugünden göremediğimiz bir sıkıntı olması halinde böyle bir durumda hükümetimiz inisiyatif kullanır. Ancak şu anda öyle bir durum yok."

  IMF ile ilişkiler

  Bu arada IMF ile sürdürülen görüşmelerde kamu yatırımlarıyla ilgili bir sorun olmadığını söylerken, bir anlaşma olup olmayacağı tartışmalarının son bulmasının piyasa açısından rahatlatıcı bir etki yaratacağının belirtilmesi üzerine "Bunu söylemek kolay değil" dedi. IMF ile müzakerelerde kamu yatırımlarıyla ilgili bir sorun yaşanmadığını da söyleyen Ekren, şöyle konuştu: "Son gözden geçirme öncesinde Türkiye’nin en büyük kamu projesi olan GAP’a 14.5 milyar YTL ilave kaynak aktardık, ayrıca 5 puan sigorta prim indirimini açıkladık. IMF mali kuralı bozmadığını söyledi. Bu iki konuda hiçbir sıkıntı çıkmadı. Yerel yönetimlere merkezi bütçeden aktarılacak fonların dozaj ve miktarı sıkıntı konusu oldu."

  GAP’a 4 milyar YTL ek kaynak

  NAZIM
  Ekren, GAP’taki son üç aylık gelişmeleri anlatırken, şu bilgileri verdi:

  2009’da GAP’a her yıl yatırımın bütçesinden ayrılan kaynağa ek olarak, 4 milyar YTL kaynak ayrılacak. Bunun 2.7 milyar YTL’si yatırımlara tahsis edilecek.

  Temmuz ortasından ekim ortasına kadar 1 milyar 6 milyon yeni lira harcandı. Yıl sonuna kadar merkezi yönetim bütçesi ve ilave kaynaklardan projeye 1 milyar 894 milyon YTL kaynak aktarılacak.

  Gaziantep-Şanlıurfa otoyolunun yıl sonuna kadar tamamlanacak. Şırnak’a havaalanı yapılacak ve ulaşım kapsamında demir yolları yeniden yapılandırılacak.

  2012 yılına kadar projenin 26.7 milyar YTL’lik kaynağa ihtiyacı bulunuyor. Bunun 14.5 milyar YTL’si özelleştirme gelirleri ve işsizlik fonundan, 4.8 milyar YTL’si ise yap-işlet-devret ya da kamu-özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek projelerden, geriye kalan miktar ise merkezi yönetim bütçesinden sağlanacak.

  hurriyet.com

   
Mevduatta Gelişmelere Anında Tepki konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. GelİŞme Plani

  GelİŞme Plani

  GELİŞME PLANI A. ŞU ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇ 1. İşleri ertelemek 2. Olumsuz lisanla konuşmak 3. Günde 1 saatten fazla Tv izlemek 4. Dedikodu B. ŞU ALIŞKANLIKLARI EDİN 1. Sabahları görünümün için zaman ayırmak 2. Ertesi gün yapacaklarını bu akşamdan planlamak 3. Her fırsatta insanları taktir etmek C. EVİNDE DEĞERİNİ ŞU YOLLARLA ARTTIR 1. Şimdiye...
 2. Şekerbank, YTL mevduat faiz oranlarını değiştirdi

  Şekerbank, YTL mevduat faiz oranlarını değiştirdi

  şekerbank vadeli mevduat faiz oranları şekerbank faiz oranları sekerbank oranlari mevduat 2007 Şekerbank, YTL mevduat faiz oranlarında değişiklik yaptı. Şekerbank'tan yapılan açıklamada, bankanın 3 ay vadeli faiz oranlarını yüzde 16,50'den yüzde 16,25'e çektiği bildirildi. Açıklamaya göre, banka yüzde 16,75 olan 6 ay vadeli mevduat faiz oranını yüzde 17'ye çıkarırken, yüzde 16,75 olan 1 yıl...
 3. Sira Tepkİlerİ

  Sira Tepkİlerİ

  Sıra Tepkileri Kişinin kurduğu iletişimlerde, onun kişiliğinin ve iletişim bilgisinin etkisi kadar, hangi rolü oynadığının, hangi değerleri benimsediğinin de önemi vardır. Diyelim ki Ahmet Bey kuyrukta bekliyor ve kuyruğun ön tarafına birisi kaynak yapıyor. Ahmet Bey bu münasebetsizi nasıl uyarır? Şüphesiz ki Ahmet Bey ait olduğu ekol ve dünya görüşüne uygun bir dil kullanacaktır....
 4. Biyoteknolojik gelişmeler..

  Biyoteknolojik gelişmeler..

  ÇAĞIMIZDA GELİŞEN BİYOTEKNOLOJİK GELİŞMELER Biyolojide DNA’nın yapısının çözümlenmesi 20. yüz yıldaki en önemli bilimsel gelişmelerden biridir. Bu gelişme alanda yeni çalışmalara ivme kazandırmıştır. Yeni teknolojilerin kullanıldığı ve uygulandığı bu çalışmaların doğurguları fiziksel ve doğal dünyayı değiştirebilecek niteliktedir. Bu nedenle bilimsel platformlarda yeni yüzyıl...
 5. Tepkiler :)

  Tepkiler :)

  KLASİK TEPKİ: Sıraya geç kardeşim NEOKLASİK TEPKİ: Şeker kardeşim sıraya geçiver REALİST TEPKİ: Sıra var SURREALİST TEPKİ: Sallandıracaksın bunlardan ikisini kızılay da bak bir daha yapabiliyorlar mı? ROMANTİK TEPKİ: Beyefendi galiba sırayı görmediniz NATURALİST TEPKİ: Sırana geç MODERN TEPKİ: Efendim insanımız eğitimsiz. Halbuki Avrupa da POST-MODERN: Sırana geç lan ayı!...

Sayfayı Paylaş