1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Mevlananın yedi öğüdü nedir ? Açıklar mısınız ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Hz.Mevlananın yedi öğüdü varmış. Bu öğütleri ve açıklamalarını buradan benimle paylaşabilirmisniz ..
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Sayın misafirimiz, İnsan olmanın gereklerini açıklayan bu yedi öğüt şöyle..

  Cömertlik ve Yardım Etmede Akarsu Gibi Ol

  Cömertlik duygusu insanları, muhtaç olanlara vermeye, ihsanda bulunmaya sevkeder. Bu duyguya sahip olan kişi, hem bireysel anlamda gerçek mutluluğa ulaşır hem de toplumsal alanda lüzumlu olan her konuda ihtiyaç sahiplerine yardım edebilme hasletine sahip olur.

  Şefkat ve Merhamette Güneş Gibi Ol

  Mevlana’nın bir diğer öğüdü ise şefkat ve merhametli olmaktır.
  Birçok psikolog şefkat itkisinin, bebeklerin doğdukları andan itibaren kucağa alınmaya karşılık vermeleri ve başkalarını okşama yetisini kazanır kazanmaz sevgisini dile getirmeleri nedeniyle, doğuştan geldiğini kabul etmektedir. Soğuk ve mekanik davranışa maruz kalan çocuklar genellikle mutsuzluk, hatta acı çekme belirtileri gösterirler.

  Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol

  Mevlana’nın çağlar ötesinden günümüze ulaşan çok değerli öğütlerinden bir diğeri de başkalarının kusurlarını araştırmamaktır. Başkalarının kusurlarını araştıran, kendisini başkalarına odaklayan kimse kendi hata ve kusurlarını göremez.

  Hiddet Ve Asabiyette Ölü Gibi Ol

  Mevlana’nın bu tebliğimizde ele alacağımız bir diğer önemli öğüdü ise öfkemize hakim olmamızla ilgilidir. Öfkeyi ihtiyaçlarımız veya arzularımız engellendiğinde, incinme, tehdit vb durumlarda gösterdiğimiz kızgınlık veya saldırganlık olarak tanımlayabiliriz. İnsan öfke ile yapılacak işin yarar yerine zarar getireceğini düşünerek öfkelenmemeğe kendisini alıştırmalıdır.

  Tevazu Ve Alçak Gönüllülükte Toprak Gibi Ol

  “Tevazu, makam, servet, şöhret gibi gelip geçici şeylere gereğinden fazla önem vermemek, bunları yararlanma, insanlara hizmet ve yardım etmek için ir vasıta saymaktır.

  Mütevazi insan, hayatın türlü aşamalarını düşünerek kendi acizliğini unutmaz. Bütün hareketlerinde aklını kullanır. Basit duygularına esir olmaz. Sık sık kendini kontrol ederek hatalarını bulmaya ve bunları düzeltmeğe çalışır.

  Hoşgörülülükte Deniz Gibi Ol

  Mevlana’nın yedi öğüdünden altıncısı hoşgörülü olmakla ilgilidir.
  Hoşgörü, insanı, insanlığı anlamak, bilmek, saygı duymaktır. İnsanların birbirinden farklı duygu, düşünce, davranış, tutum, eylem biçimleri olduğunu kabul etmektir.

  Ya Olduğun Gibi Görün, Ya Göründüğün Gibi Ol

  Mevlana’nın burada ifade etmek istediği husus insanın özüyle, sözüyle bir olması, yanar döner, bir öyle bir böyle davranmamasıdır. Mevlana’nın yaşadığı dönemde, yönetici konumundaki insanların etraflarında onlara gerçek yüzlerini göstermeden dalkavukluk yapan insanlar olduğu gibi, Mevlana’nın kendi çevresinde de O’na başka türlü etrafa başka türlü davranan insanlar olmuştur ve O bu durumun hoş olmadığını bu veciz sözleriyle ifade etmişlerdir.
   
Mevlananın yedi öğüdü nedir ? Açıklar mısınız ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mevlananın Yedi Öğüdü ..

  Mevlananın Yedi Öğüdü ..

  mevlananın yedi öğüdü mevlananın 7 öğüdü mevlana 7 resimleri öğüdünün anlamı
 2. en son ne yediniz?

  en son ne yediniz?

  BeN eN SoN ChiPS YeDiM... Ya Siz?
 3. mevlanadan

  mevlanadan

  oraya gitme demedim mi sana ? seni yalnız ben tanırım demedim mi ? bu yokluk yurdunda hayat çeşmen benim demedim mi ? bir gün kızsan bana alsan başını yüzbin yıllık yere gitsen, dönüp kavuşacağın yer benim demedim mi ? ...ben bir denizim demedim mi ? sen bir balıksın demedim mi ? demedim mi o kurak yerlere gitme, senin duru denizin benim demedim mi ? demedim mi yolunu vururlar senin, demedim...
 4. radyasyonun zararı nedir kısaca açıklar mısınız

  radyasyonun zararı nedir kısaca açıklar mısınız

  Rasyasyonun zararları kısa şekilde açıklayınız ?
 5. Rüyamı açıklar mısınız

  Rüyamı açıklar mısınız

  Dün gördüğüm rüyada arkadaşlarımla otururken en yakın arkadaşımın erkek bir arkadaşı gelmişti fakat ben tanımıyorum o beni sevdi ben onu sevdim el ele tutuşuyoduk falan ama benim sevgilim vardı hala rüyamı hatırlıyorum yorumlarsınız umarım

Sayfayı Paylaş