1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  mevlid kandiliyle ilgili bilgi verebilirmisiniz acaba

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kandilleri kutluyoruz her sene, elden geldiğince ibadet ediyoruz ama ben hep bu kandilleri karıştırıyorum,hangisinde ne olmuştu diye. Bir miracı bilirim.O yüzden mirac kandiliyle ilgili bilgi verebilirmisiniz?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  İnsanoğlunun kurtuluşu için gönderilen son Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 senesinde Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.
  Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

  Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

  Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.


  Hz.Muhammed'in doğumu için kullanılan terimler

  * Mevlid en-Nabi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)
  * Milad en-Nabi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca)
  * Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)
  * Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)
  * Eyd el-Mevliden -Navabi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça)
  * Eyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca)
  * Yavm en-Nebi Peygamberin günü (Arapça)
  * Mevlid er-Resul Allahın elçisinin doğum günü (Malay) Bu terimlerin çoğu Arapça WLD kökünden gelmektedir.Anlamı " doğum vermek,yapmak,veya yaratmak"
   
mevlid kandiliyle ilgili bilgi verebilirmisiniz acaba konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. mevlid kandili

  mevlid kandili

  arkadaslar yarin mevlid kandili ....hepinizin mevlid kandili mubarek olsun tum dualariniz kabul olsun evlere mutluluk ve saglik dolsun...yarini dualarla gecirelim...allah kabul etsin simdiden..
 2. Mevlid Kandili!!!

  Mevlid Kandili!!!

  mevlid kandili ayetler mevlid kandili ile ilgili ayetler ayet mevlit ile ilgili ayet Mevlid Kandili yada da Mevlit Kandili (Arapça:مولد، مولد النبي، ميلاد النبي) İslam dininin son peygamberi olan Hz.Muhammed'in(s.a.v.) doğum gecesi, Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesine ve bu gecede yapılan kutlamaya verilen isim. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer...
 3. mevlid kandili ile ilgili şiirler

  mevlid kandili ile ilgili şiirler

  mevlid kandili ile ilgili şiirler Selam arkadaşlar sizden mevlid kandili ile ilgili şiirleri rica ediyorum ve şimdiden tşklerimi sunuyorum
 4. genital siğillerle ilgili bilgi verebilirmisiniz

  genital siğillerle ilgili bilgi verebilirmisiniz

  Merhaba.Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum.Yardımınıza ihtiyacım var. Genital siğiller ve tedavisi hakkında bilgi verebilirmisiniz...
 5. ♡ Mevlid Kandili ♡

  ♡ Mevlid Kandili ♡

  Mevlid Kandili miz tüm müslüman kardeslerimize mübarek olsun. Bu mübarek günde Rabbim herkesin dualarini kabul etsin. Rabbim bizi sevdigi kullarindan olmayi nasip etsin bizlere güzel ahlak ve sonsuz iman gücü versin ♡

Sayfayı Paylaş