1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  Mevlid nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  mevlid nedir mevlid hakkında bilgiler mevlid ile ilgili bilinmeyenler hepsi burada melekler Meleklerim,toplumsal adetlerimizde büyük bir yeri olan mevlidin anlamını,önemini ve doğuşunu sizlerle paylaşmak istedim.Bildiğiniz gibi mevlid "mevlid kandili" gibi kutsal günlerimize de ad olmuştur..Bazen sevinçlerimize bazen hüzünlerimize okuttuğumuz mevlid ile ilgili faydalanacağınızı düşündüğüm bilgilere buyrun melekler..


  < Konu Resmi..>  Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Resulullahın doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Resulullah dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (Ona süt vermek şartıyla, seni azat ettim) demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde azabı biraz hafifler. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminler pek çok sevab kazanır. Ebu Leheb gibi azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere verip, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, Allahü teâlâ da onu Cennete koyar. (M. Nasihat)
  Peygamber efendimizin doğum zamanlarında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek çok sevabdır. Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebu Bekir de, halife iken, Eshab-ı kiramı toplar, Resulullah efendimizin doğumundaki olağanüstü halleri konuşurlardı.

  Bugün veya ertesi gün oruç tutmak iyi olur, sevab olur. Peygamber efendimiz de, dünyaya gelmesine şükretmek için oruç tutardı. (H.S.Vesikaları) İslam âlimleri Mevlid gecesine çok önem vermişlerdir. Hazret-i Mevlana, (Mevlid okunan yerden belalar gider) buyurmuştur. Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesi, Kadir gecesinden de kıymetlidir diyen âlimler de vardır. El-mukni, el-miyar ve Tenvir-ül-kulub kitaplarında, (Mevlid gecesi Kadir gecesinden kıymetlidir) diyor. (Ed-dürer-ül-mesun)
  (Allah, bir kimseye söz ve yazı sanatı ihsan ederse, Resulullahı övsün, düşmanlarını kötülesin) hadis-i şerifine uyularak, asırlardır mevlid kitapları yazılmış ve okunmuştur. Resulullahı öven çeşitli mevlid kasideleri vardır. Meşhur olan ve Türkiye’de her zaman okunan Mevlid kasidesini Süleyman Çelebi, 15. asırda yazmıştır. Bu kasidenin asr-ı saadetten sonra yazılması, bid’at olmasını gerektirmez; çünkü Resulullahı övmek ibadettir. Her zaman Onu övücü kasideler, yazılar yazılabilir. Onları da okumak bid’at değil, sevab olur. Mevlid-i şerif okumak, Resulullahın dünyaya gelişini, miracını ve hayatını anlatmak, Onu hatırlamak, Onu övmek demektir. Üç hadis-i şerif meali:
  (Beni ana baba, evlat ve herkesten daha çok sevmeyen, mümin olamaz.) [Buhari]
  (Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar.) [Deylemi]
  (Peygamberleri anmak ibadettir.) [Deylemi]

  Mübarek ramazan ayı geldi de bitiyor bile.Açtık kapıları bayramı bekliyoruz hep beraber güzellikleriyle.Eminim ki birçoğumuz bu mübarek ayı bolca sevap işleyerek geçirmeye çalıştık.Allah'ı ve Resul'unu daimi olarak hoşnut edebilriz inşallah,Onları anarak,unutmayarak..


   
Mevlid nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mevlid Kandili Nedir

  Mevlid Kandili Nedir

  mevlit kandili nedir mevlid kandili mevlıd kandılı mevlid kandılı nedir Kızlar biliyorsunuz yarın 14 Şubat Pazartesi mevlid kandili...Peki ama nedir mevlid kandili, neden kutlanır... Sevgili Peygamberimiz (sas) in dünyaya teşrif ettikleri [20 Nisan 571, Pazartesi] Rabiülevvel ayının 12. gecesidir ki buna Mevlidi Nebi [Kutlu Doğum] denir. Kâinat ve beşeriyetin yüzyıllardır yolunu gözlediği...
 2. Mevlid Kandili Neden Kutlanır?

  Mevlid Kandili Neden Kutlanır?

  Dinimizde mübarek olarak kutlanan hayırlı gün ve gecelerden biri olan mevlid kandilinin anlamı ve neden kutlandığına dair merak ettiğiniz soruların cevaplarını aktarıyorum. İslâm dinindeki kutsal gecelere kandil adı verilir.Miraç Kandili, Berat Kandili, Regaip Kandili ve Mevlid Kandili gibi.. Bu gecelerde, minarelerin şerefelerinde kandiller yanar. Kandil günü, Kandil çöreği denen simitlerin...
 3. Mevlid kandili nedir ?

  Mevlid kandili nedir ?

  Mevlid kandili nedir ? Arkadaşlar Mevlid kandilinin anlam ve önemini yazar mısınız bana?
 4. Mevlid Kandilinde Neler Yapılır?

  Mevlid Kandilinde Neler Yapılır?

  mevlid kandili namazı, mevlid kandilinde yapılması uygun olan şeyler, mevlid kandili gecesi neler yapılır, kandil gecesi neler yapılır Mevlid kandili biz müslümanların mübarek kandil gecelerinden biri olmakla birlikte peygamber efendimizin doğum günüdür. Bu mübarek gecede neler yapılır, nelerin yapılması faziletlidir diye merak edenler için gereken bilgileri sizlerle paylaşıyor mevlid...
 5. Mevlid kandili nedir?

  Mevlid kandili nedir?

  Mevlit ;Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır Mevlid Kandili Nedir Anlamı bilgi ; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu...

Sayfayı Paylaş