Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Mevsim Değişikliği Hamileleri Etkiler mi ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  mevsim değişikliğinin etkileri mevsim değişiklikleri


  Mevsim değişikliği hemen herkesi etkileyen bir durum melekler :) Halsizlik, yorgunluk hissi başlıca belirtileri. Peki herkesin etkilendiği bu durum gebeleri nasıl etkiler acaba ? Elbette ki onlar daha çok etkileniyor. Bu yazımızda mevsim değişiklikleri hamileleri nasıl etkiler sorusunun cevabını arayacağız :)


  [​IMG]


  Mevsim değişikliklerinden herkes etkileniyor ama en çok etkilenenlerde hamilelerdir.

  - Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, hemen hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissettiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilerin, ‘‘Bahar yorgunluğu” olarak adlandırıldığını söyledi.

  Bu dönemde yataktan kalkmanın ve gündelik işleri yapmanın diğer zamanlara oranla daha da zorlaştığını belirten Ceydeli, bahar yorgunluğunun fazla hissedilmesine neden olan bir diğer önemli unsurun ise gebelik olduğunu ifade etti.

  Ceydeli, hamilelerin mevsim geçişlerinde, diğer kişilere göre iki kat daha fazla yorgunluk hissettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

  ”Mevsim geçişleri hemen herkes için aşırı yorgunluk hissi demek. Gebeler, bu hissi diğer kişilerden iki kat daha fazla yaşıyor. Bu dönemde gebelerin hissettiği aşırı yorgunluk ağırlıklı olarak hormonlardan kaynaklanıyor. Anne adaylarında gebeliğin ilk dönemlerinde görülen yorgunluk genellikle gebeliğin devamını sağlayan hormon seviyelerindeki yükselmeyle ilgilidir. Bununla birlikte kansızlık, troid hormon eksikliği gibi hastalıklar varsa bu süreç biraz daha ağır seyreder. Zaten yoğun gebelik hormonları etkisi altında olan anne adayı, içine girdiği yeni sürecin psikolojik etkileriyle birlikte kendini normalden daha fazla halsiz, isteksiz, belki de sinirli hisseder. Bu geçiş döneminde mutlaka anne adayına destek olunması, daha anlayışlı davranılmaya çalışılması önem taşıyor.”

  Hamilelik kaynaklı yorgunlukla bahar yorgunluğunu birbirinden tamamen ayırmanın mümkün olmadığını dile getiren Ceydeli, bunlar birbirinin içine geçmiş, örtüşen, karşılıklı etkileşen tablolar olduklarını vurguladı.

  Ceydeli, bu dönemde gebeliğin devamını sağlayan progesteron hormonunun, anne adayını zaten bir miktar mutsuz hissettirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

  ”Vücut su tutuyor, bağırsak hareketleri yavaşlıyor, el ve ayaklarda şişlik oluyor. Kişiler isteksizleşiyor ve iş hayatındaki streslere karşı daha tahammülsüzleşiyor. Bu ruh durumu içinde bulunan kişide baharın gelmesiyle oluşan hormonal değişiklikler kendini daha fazla belli ediyor. Hamilelik hormonları bu duruma yol açmasa da var olan tabloyu biraz ağırlaştırıyor. Bahar yorgunluğunun yanı sıra gebeliğin kişiye yüklediği stres, bilinmezlik, sağlıklı bir çocuğa sahip olunup olunmayacağı endişesi, hem çalışan hem ev işlerini yapan gebe kadının normalden fazla harcadığı enerji, kişinin bazal metabolizmasının artması gibi faktörlerin de etkili olduğunun unutulmaması gerekiyor.”

  Ceydeli, yaşam şartları ne kadar iyi ve doğala yakınsa gebe için o kadar iyi bir ortam yakalanacağını ifade ederek, ”Tabii ki günümüz şartlarında özellikle büyük kentlerdeki koşuşturma, kalabalık, trafik, hava ve çevre kirliliği, yaşam koşullarının zorluğu, ekonomik sıkıntılar gibi sorunlar had safhaya çıktıkça yorgunluğun şiddetinin artması kaçınılmaz oluyor” dedi.

  Gebelere öneriler

  Nuri Ceydeli, bahar yorgunluğunu daha rahat atlatmaları için gebelere şu önerilerde bulundu:

  ”Daha sakin bir hayat tercih edilmeli. Hem çevreden kaynaklanan hem evde hem de iş yerinde yaşanan sıkıntılar azaltılmalı. Gün içindeki iş planları daha az olacak şekilde düzenlenmeli. Kişiye ait daha fazla ve daha kaliteli zaman yaratılmalı. Sabah akşam 30-40 dakika temiz havalı bir ortamda yürüyüş ve yoga, pilates gibi hem vücudu hem ruhu stresten uzaklaştıracak sporlar yapılmalı.”

  Eğer tablo normal çizgiler dışına çıkarsa yani hamile çok isteksiz, mutsuz, çevresine karşı kırıcı, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştiremeyecek kadar halsiz, bitkin, iş yaşamında başarısız olacak uç noktalara ulaşırsa mutlaka destek alınması gerektiğini belirten Ceydeli, böyle durumlarda yapılacak testlerle biyokimyasal parametrelerin ideal seviyeye getirilmesi, spor aktiviteleriyle ruhsal gerginliğin azaltılması ve aile içi ilişkilerin desteklenmesinin faydalı olduğunu söyledi.

  Ceydeli, ayrıca çevre değişikliğinin de iyi gelebileceğini dile getirerek, şartları müsait gebelere bir süreliğine de olsa tatile çıkmaları tavsiyesinde bulundu.
   
Mevsim Değişikliği Hamileleri Etkiler mi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dış görünüş iş hayatını etkiler mi? Etkiler...

  Dış görünüş iş hayatını etkiler mi? Etkiler...

  burçların dış görünüşleri adecco iş görüşmesi adecco mülakatları Dış görünüş iş hayatını etkiler mi? Eleman arayanların, verdikleri iş ilanlarına mutlaka ekledikleri bir özellik “prezentabl” olmak... Peki, anlamı ne bu kelimenin? Veya güzel ya da çirkin, bakımlı ya da bakımsız olmak iş hayatındaki başarıyı ne derece etkiliyor? Cevapları aradık. Prezentabl olmak özellikle son yıllarda iş...
 2. Dolunay insan davranışlarını etkiler mi?

  Dolunay insan davranışlarını etkiler mi?

  melek inancı insan davranışlarını nasıl etkiler dolunayın insanlar üzerindeki etkileri dolunayın insan üzerindeki etkileri dolunay insanları nasıl etkiler dolunay Dolunay insan davranışlarını etkiler mi? İnsanlar arasında bu inanç oldukça yaygındır. Eskilerin Ay'ın dönemlerine bağladıkları boş bir inancın günümüze uzanan bir varsayımıdır. Bilim adamlarının yaptıkları bütün çalışmalar bu...
 3. Saçlarınız mevsim değişikliğine hazır mı?

  Saçlarınız mevsim değişikliğine hazır mı?

  mevsimsel saç bakım öneriler mavsimsel saç dökülmeleri Merhaba Sevgili Melek'ler, nihayet bahar geldi fakat cildimizde ve saçlarımızda mevsimsel değişimlerden oluşan bir takım sorunlarda meydana geldi. Örneğin en sıkça rastladığımız mevsimsel saç dökülmeleri ve saçlarda ki değişimler. Biz de bu yazımızda mevsime uygun saç bakım önerileri hazırladık sizler için arkadaşlarım....
 4. şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?

  şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?

  Ben biraz kiloluyum.Daha doğrusunu söylemek gerekirse fazlam çok.Ne yapsam veremedim.Evlenirken de topluydum.Şimdi bebek sahibi olmaya klarar verdik ama şişman olmam gebe kalmamı engeller mi diye düşünmüyorum da değil.Acaba engeller mi ?
 5. Spiralin Yan Etkileri Var Mi?

  Spiralin Yan Etkileri Var Mi?

  spirail nedir,spirailin zararları varmı,spirail takılıyken hamile kalınırmı,spirail takılıyen ara kanama,spirail takılıyken aşırı kanama,spirail hakkında bilgiler Spiral genel olarak yan etkileri az ve nadiren şikayete nedn olan bir yöntemdir. Bu nedenle en çok kullanılani tavsiye edilen yöntemelerden birisidir. Yan etki olarak özellikle ilk takıldığı ay hafif kasık ağrısı görülebilir, 1-2...

Sayfayı Paylaş