Meyve ve sebzeleri öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Meyve ve sebzeleri öğreniyoruz
Anasınıfı çocuklarıyla öğrenilebilecek etkinlikler arasında meyve ve sebzeler de yer almaktadır. Birçok öğrenci hayatın içinden gördüğü meyve ve sebze resimlerini renkleriyle az çok tatlarıyla bilmektedir. Sizlerde meyve ya da sebze resimleriyle boyama yaptırarak ya da slayt gösterileri hazırlayarak onlara faydalı olanı tanıtabilirsiniz. Vitamin eksikliklerinin önüne geçebilmek adına sevilmeyen sebzelerle üretilebilecek eğlenceli hikayeler ve sebze çomak kuklaları ile anlatılan hikayeler etkili sonuçlar bırakabilecektir. Birden çok öğrenci için pırasa, kabak ya da patlıcan sevilmeyenler listesindedir. Bezelye, karnabahar ya da brokolide bunu takip edenler listesinde kendini gösterebilmektedir. Atatürk çocukların gözünde çok değerli bir askerdir. Ülkemizi kurtarmış olması da onu baş kahraman yapmaktadır. Öğrencilere onun sevdiği sebzeleri yiyerek çok güçlü ve akıllı olduğuna dayanan hikayeler üretmeniz sevilmeyenleri sevdirici nitelik kazandırabilecektir.


YARAMAZ MEYVE KİRAZ MASALI

Bir zamanlar dünyanın en büyük şatosunda bir kız yaşıyormuş bu kız meyveden başka birşey yemezmiş en çok kiraz,çilek,portakal ve şeftali yermiş. Ama annesi bundan hiç memnun değilmiş kiraz ve çileği çok sevdiği için yemeğe kıyamazmış kirazın küçük bir kızı varmış bu kız o kadar haylazmış ki meyvelerin şefi şeftaliyi çok kızdırırmış. Bıçağı alıp hep onu gıdıklarmış şeftali uyanıp kovalarmış ama yakalayamazmış çünkü o küçük olduğu için her deliğe sığıyomuş, şeftali büyük olduğu için sığamıyormuş.Kirazın annesi bu durumu anlamış.Bir gün kızını karşısına alıp konuşmuş.Bak kızım bu yaramazlığa artık son ver.Çünkü o koskaca meyveler şefi seni bir lokmada yutuverir.Hiç acımaz demiş.Yaramaz kiraz peki demiş ama hala aklından haylazlık geçiyormuş.Bir gün, şeftali yine öğle uykusuna yatmış.Kiraz yine dayanamayıp gıdıklamış.Şeftali uyanmış bağırarak gel burayaaaaa, demiş.Kiraz her zamanki yerine saklanacakken birde ne görsün! o ara kapanmış.şeftali elime düştün demiş kiraz ona yağ çekmiş bak beni yeme miğdene otururum.Hem senin çok güzel kabukların var diyerek yağ çekmiş.Şeftali:gerçekten mi sahiden öylemi düşünüyorsun?Kiraz:Tabikidee demiş.Şeftali onu serbest bırakmış.Kiraz olanları annesine söylemiş annesi:Bak gördün mü? demiş.Kiraz:Evet annecim artık hep sözünü dinleyeceğim demiş.Ve ondan sonra kiraz yaramazlık yapmamış.Ve o kızda artık her yemekten yemeğe başlamışşş...

Üste eklemiş olduğum masal da sevilebilecek masallar arasındadır. Meyvelerin yer aldığı boyama sayfaları arasından birden fazla seçeneği farklı sayılarda fotokopiyle çoğaltarak öğrenciler için beğenileni, zevk alınanı boyama çalışması yapmaları yönünde onlara yardımda bulunabilirsiniz.


Fen etkinliği kapsamına giren anasınıfı öğrencilerin yiyerek öğrendikleri lezzetler arasında yer alan meyve ve sebze konusunda meyve salatası yapmak da oldukça cazip bir teklif olacaktır. Birçok öğrenci farklı meyveler getirerek sınıfta kimisini kendileri soyabilir; kimisini de biz rehber olarak soyup renkli bir meyve tabağı hazırlayabiliriz. Ardından çok severek yiyecekleri bir seçeneği onlara sunabiliriz. Ayrıca ben bu etkinliği aldığım günlerde her sene Barış Manço dilinden domates, biber, patlıcan şarkısını anlatmayı da ihmal etmiyorum. Böylece Barış Manço tutkunu çocuklar güne eğlenerek başlıyor ve patlıcan gibi yüz çevirilen bir sebzeden kendilerini mahrum etmemeleri gerektiğinin farkındalığını anlayabiliyorlar.

42326724-Coloring-book-for-children-fruits-and-vegetables-carrot--Stock-Photo (1).jpg
anasinifi-2-sayisi-cizgi-calismasi (1).jpg
Cesitli-Meyveler-Boyama-Sayfasi.jpg
domates-meyve-sebze-midir.jpg
ilac-kalintisina-yakin-takip-48886.jpg
Karisik-Meyveler-Boyama-Sayfasi (1).jpg
sebzeler-1.jpg
maxresdefault.jpg
 
Üst