1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Mezar taşı okumak unutkanlık yaparmı ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bir çoğumuz mezarlık ziyaretlerin de mezar taşlarını okumadan geçmeyiz. İsimleri , yazılan manidar sözleri. Mezar taşın da yazılan yazıların unutkanlığa yol açtığı söyleniyor. Peki ama neden ? Gerçekten mezar taşında ki yazıları okumak unutkanlk yapıyor mu ? Yada böyle bir iddia ya islam nasıl bakıyor ?


  Mezar taşı yazıları , o kadar manidar ki bir çok capse , güzel sözlere konu olmuştur. Kimi bu yazılanları istem dışı okurken , kimin de adeta takıntıdır. Mezarlık önün den geçerken , yada mezarlık ziyaretin de sürekli mezar taşların da yazılanları okumak psikolojik bir rahatsızlık olabilir. Böyle bir alışkanlığı olanlar sürekli salavat çekerek , mezar taşların da yazılanları okumaktan çekinmelidir. Küçükken dedemin mezar ziyaretine giderken tüm mezar taşlarında ki yazılanları okurdum. Annem bu duruma şahit olduğundan sakın bir daha okuma unutkan olursun , zekan körelir diye uyarır dı. O zamanlar bile merak ederdim neden mezar taşını okumak unutkanlık yapsın ki ? Mezar taşı yazılarını okumanın unutkanlık yaptığı hakkın da islami bir görüş var mı ? İslam mezar taşını okumakla ilgili ne söylüyor ? Tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

  İslami bilgiler için sayfayı ziyaret edin. Tüm islami bilgiler  < Konu Resmi..>  Mezar taşlarını okumak unutkanlık yapar mı?

  Eğer dünyaya dalmayı unutturuyorsa ne güzel, keşke bütün mezar taşlarını okuyup dursak! Böyle bir ikaz yapan sahih bilgimiz yoktur.

  Mezar taşlarının üzerindeki yazıları okumanın unutkanlığı getirdiği söyleniyor, bu doğru mudur? Doğru ise ne derece doğrudur?

  Böyle bir hadisin olduğunu bilmiyoruz. Bu ifadeler daha ziyade adap kitaplarında yer almaktadır. Bu biraz psikolojik bir durumdur. Ayrıca Peygamberimiz (asm) zamanında mezarlara taş yapılıp üzerine yazı yazılmıyordu.

  Belki zihni boş şeylerle meşgul etmenin zihnin asıl öğrenmesi gereken şeylerle ilgilenememesi gibi bir sebebi olabilir. Ayrıca bugün ilmen de ispatlanan bir durum var. Göze hızlı hızlı çarpan görüntüler veya yazılar, insanın dikkatini dağıtıyor veya bir noktaya odaklanmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla da öğrenmeyi geciktirebiliyor. Plaka veya reklam panolarını okumak da bu çerçeve içinde mütalaa edilebilir. Meseleye bu açıdan yaklaşacak olursak daha sağlıklı neticeler almış oluruz.

  Mezar taşına yazılan yazıyı okumak veya okumamakla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. İnsanlar yakınlarının kâbirlerini üzerindeki yazıları okuyarak bulacaklarsa neden günah olsun?
  Yalnız mezarlıktaki kâbir üzerindeki yazıları okuyarak yazılarla ilgilenmek, kâbir ziyaretinin maksadı ve ruhuna yakışmadığından; mezarların üzerindeki yazıları okuyarak yazılara kendini kaptırmaktan dolayı, kâbirde yatanın bulunduğu ortam ve uhrevi hayatı tefekkurden nakıs kalınacağı için, yazılarla meşgul olunmaması edeben hoş görülmemiş olabilir.
  Tüm bu açıklamalarla birlikte, İlk emri "oku" olan dinin, mezar taşını okuması günah diye bir yasak yoktur. Fi emanillah .


   
Mezar taşı okumak unutkanlık yaparmı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. adminlre özel mezar taşı

  adminlre özel mezar taşı

  adminlere özel mezar taşı
 2. Mezar taşı

  Mezar taşı

  Rüyada, mezarlık gezerken, mezar taşlarının yazılarını okumak ve onlara bakmak, yalnızsa uzun ve manasız bir hayata; evli ise uzun bir ömre işarettir. Rüyada, , mezar taşına bakmak, rüyayı gören yalnız ise uzun ve anlamsız bir yaşama ; evli ise uzun bir hayata yorumlanır
 3. Mezar taşına akıtılan Gözyaşları

  Mezar taşına akıtılan Gözyaşları

  Mezar taşına akıtılan gözyaşları Söylenmemiş sözler Ve yerine getirilmemiş Vaatler içindir....:cry_smile:
 4. Zampara Adamın Mezar Taşı

  Zampara Adamın Mezar Taşı

  mezar modelleri kıl adam 2009 Kıl Güzeli Uyarı Böyle Olur Kuşbakışı İstanbul Stripsiz

Sayfayı Paylaş