1. gülfem_MG

  gülfem_MG Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2011
  Mesajlar:
  211
  Beğenilen Mesajlar:
  105
  Ödül Puanları:
  43

  Mide Bulantınızı Engelleyebilirsiniz

  Konu, 'Gebelik belirtileri' kısmında gülfem_MG tarafından paylaşıldı.

  Hamileliğin erken döneminde görülen ve gebelerin p’ini etkileyen bulantı ve kusmanın gerçek sebebi ne? Gebelikte mide ve barsak sistemindeki değişiklikler, midenin gebelik hormonlarının etkisiyle geç boşalması da bulantı ve kusmada rol oynar. Ayrıca duygusal stres ve yorgunluk, bulantı ve kusmayı artırabilir.

  Genellikle bulantı, 4-8. gebelik haftasında başlar, 14-16. haftada azalır. Bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra da başlayabilir ya da bu şikayet tüm gebelik süresince devam edebilir. İlk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde bulantı daha şiddetli geçebilir.

  Önlemek için Neler Yapılabilir?

  Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Gün içinde daha sık ve küçük öğünler şeklinde yemek yemek, yemekler sırasında az sıvı almak bulantıyı azaltabilir. Bunları yapmanın amacı mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

  Bulantınızı hafifletmek için doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Kuru, katı, yağsız ve baharatsız yemek seçimine özen gösterin. B6 vitamini bulantının giderilmesinde yardımcı olur.

  Sabah yataktan ilk kalktığınızda hızla doğrulmayın. Yatağınızın başucunda galeta, tuzlu kraker gibi kuru gıdalar bulundurun. Yataktan kalkmadan evvel 1-2 kraker atıştırıp sonra yataktan yavaşça kalkın.

  Mümkün olduğunca hoş olmayan kötü kokulardan, ağır yemek kokularından ve ağır esanslı parfümlerden uzak durun.


   
Mide Bulantınızı Engelleyebilirsiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mide

  Mide

  Ömre, rızık ve geçime; boş mide hastalıklardan ırak olmaya, hayır ve rahata delalet eder.Rüyada mide görmek, rahat ve huzurlu bir şekilde uzun bir yaşam süreceksiniz demektir. Rüyada mide görmek, rahat ve huzurlu bir şekilde uzun bir yaşam süreceksiniz demektir. Sağlıkla ilgilidir.Rüyada mide görmek Ömür, rizk ve geçimle yorumlanir. Mideyi, kuvvetli, saglam ve iyi görmek hayirdir, uzun...
 2. Yeme İsteĞİnİzİ Engelleyebİlİrİz..

  Yeme İsteĞİnİzİ Engelleyebİlİrİz..

  Yeme İsteğini Ortadan Kaldırma Davranışı • Televizyonda yiyeceklerle ilgili olan program ve reklamları seyretmemeye çalışın. • Evde enerjisi yüksek (tatlı, kuruyemiş gibi) yiyecekler bulundurmayın. • Yiyecekleri göremeyeceğiniz şekilde dolaplarda tutun. • Diyetinize uygun olmayan besinleri buzdolabının arka tarafında bulundurun. • Belirli bir yerde oturarak yemek yiyin. Örneğin mutfak...
 3. Evlensem mi evlenmesem mi?

  Evlensem mi evlenmesem mi?

  Mutlu olmak için evlenmek mi gerekiyor yoksa sultanlığın tadını çıkarmak mı? Her kadının evliliğe bakış açısı farklıdır. Bazıları için bekar olmak bir yaşam biçimidir... Bazıları için ise, hayatı paylaşmak kadar güzel bir olgu yoktur. Peki hangisi doğru? Yapılan araştırmalara göre, doğru erkekle evlenmeyen bayanların, ömür boyu mutsuz oldukları ortaya çıktı. Elbette istisnalar hariç. Ancak...
 4. Carolin mi, Cemile mi?

  Carolin mi, Cemile mi?

  cemile ve carolin cemile carolina oyunu karolin ve karolin Hadi Bakalım....Carolin mi yoksa Cemile mi(((bu arada yeni farkettim ikisi de C harfi ile başlıyor :D))) Lütfen güzelliklere bakarak cevap verelim..
 5. acill..basım ve hafif mide bulantim var adetim 7 gun gecti hamile oalbilirmiyim

  acill..basım ve hafif mide bulantim var adetim 7 gun gecti hamile oalbilirmiyim

  basım ve hafif mide bulantim var adetim 7 gun gecti hamile oalbilirmiyim YArdimci olabilirmisiniz

Sayfayı Paylaş