Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Mide düşüklüğüne ne iyi gelir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sindirim işinde en büyük görevi yüklenmiş olan mide, karnın üst kısmında ve ortada bulunur. Şekil bakımından arkaya yatık bir (J) harfine benzer. Üst ucundan yemek borusuna, alt taraftan da oniki parmak barsağına bağlıdır.
  Sindirim esnasında asit salgılar. Mide yapı bakımından hassas bir organımızdır. Aldığımız düzensiz gıdalar, sinir sistemi bozuklukları ve fazla içki mide’de, ülser, gastirit ve mide düşüklüğü gibi hastalıklara sebep olur.

  Mide düşüklüğü genellikle çok fazla yemek yiyenlerde görülen bir hastalıktır. Gereğinden fazla doldurulan Mide, karındaki dokuların gevşemesine, mide kasları ile dokularının esnekliğini kaybetmesine sebep olur. Bu da midenin belirli yerden aşağı kaymasını (düşmesini) doğurur.  Mide sarktığı zaman,çıkış kapısı gene yerinde kaldığından, alınan gıdaların boşalması çok güçleşir. Bu durumda mide, içindekileri boşaltmak için aşırı kasılmalar yapmak zorunluğunu duyar. Bu aşırı kasılmalar neticesinde, hasta midesinde şiddetli ağrılar hisseder.

  Ayrıca, düşük mide, onu komşu organlara bağlayan, kasları da aşağı doğru çekeceğinden şiddetli sancılara sebep olur.

  Mide düşüklüğüne zamanında müdahale edilmezse, mide kaslarındaki gevşeme devam ederek mide büyümesine yol açar. Büyüyen mide alınan gıdaları dışarı atmakta güçlük çeker. Bunun neticesinde midede uzun süre kalan gıdalar ekşimeye, kokuya ve şiddetli gaz sancılarına sebep olur.

  Fazla içki,sigara,kuvvetli baharatlı yiyecekler çok soğuk veya sıcak içecekler mide zarının (Mukoza) iltihaplanmasına yol açabilir. Mide nezlesi veya tıb dilindeki adı ile “Gastrit ” denilen bu hastalık,iştahsızlık, sancı,yanma, mide bulantısı ve kusma şeklinde kendini gösterir. Hastayı devamlı bir tedirginlik ve sinirliliğe sürükler.Zamanında tedavi yoluna gidilmezse, ülser’e dönüşebilir.
  Günümüzde en çok görülen hastalıklardan biri de mide ülseridir. Ülser kendini mide ağrıları kusma ve ağır hallerde de mide kanaması şeklinde gösterir.

  Daha ziyade,sinir sistemi bozuk kimselerde görülen bir hastalıktır. Bunun aksini de söylemek mümkündür. Genellikle, bütün ülserlilerde aşırı sinirlilik görülür.

  Ülser, mide zarı mukoz dediğimiz, mideyi kaplayan sümüksü dokunun, herhangi bir noktasının zedelenmesi neticesinde, bir asit olan mide salgısının orada bir yara meydana getirmesidir. Genellikle başlangıçta yüzeyde bulunan yara,mide asidinin etkisi ile derinlere kadar iner, hatta bütün dokuları geçerek mideyi deldiği de olur. Mide ülserinin çapı genellikle 5-25 milimetre, derinliği ise 6-20 milimetre kadardır.

  İlerlemiş mide ülseri, zaman zaman mide kanamasına sebep olur. Kanama kusma ile birlikte başlar.Kan mideden hemen dışarı atılmışsa rengi kırmızıdır. Şayet bir müddet midede kalmışsa rengi, mide salgısının etkisi ile kahverengi olur.Kanama her zaman ağızdan olmaz. Dışkı ile de çıktığı görülür. Bu durumda dışkının rengi kömür gibi siyah olur.

  Başlangıçta kanamalar dikkate alınıp tedavi yoluna gidilmezse hayatı tehtit eden duruma dönüşebilir. Şiddetli kanamalarda hasta kendini kaybeder. Bu durumda derhal hastaneye kaldırılmazsa hastanın hayatı tehlikeye girer.

  Gerek gastirit’de, gerekse ülserin ilk dönemlerinde hastaya mide asidini belirli bir seviyede tutacak ilaçlar verilir. Böylece asidin yara üzerindeki etkisi azaltılır. Bugün uygulanan yöntemlerle gastirit ve ülserin tedavisi mümkün olmaktadır. Gecikilmiş vakalarda ise en kesin yol ameliyattır


   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
Mide düşüklüğüne ne iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mide bulantısına ne iyi gelir buyrun öğrenelim.

  Mide bulantısına ne iyi gelir buyrun öğrenelim.

  mide bulantısına ne iyi gelir mide bulantısı nasıl geçer Evet hanımlar, mide bulantısı nasıl geçer, mide bulantısına hangi yiyecekler iyi gelir ve mide bulantısına iyi gelen şeyler nelerdir ve dahasını bu yazımızda öğreniyoruz Melek'ler! Mide bulantısını ne geçirir? Mide bulantısı olduğunda ne yapabiliriz? Kusacakmış gibi olma anlamına gelen mide bulantısı, hepimizin başına gelen...
 2. Mide bulantısına ne iyi gelir

  Mide bulantısına ne iyi gelir

  Yemek yiyemez hale geldim sürekli midem bulanıyor en ufak bir koku rahtsız ediyor ve çözümünü bulamadım lütfen yardımcı olun:(
 3. mide ağrıma ne iyi gelir ?

  mide ağrıma ne iyi gelir ?

  Zaman zaman mide ağrısı çekiyorum, doktor sinirsel demişti ama çekilecek gibi değil, ne yapsam nasıl hafifletsem yardım edin var mı tavsiyeniz öneriniz ?
 4. Mide bulantısına ne iyi gelir?

  Mide bulantısına ne iyi gelir?

  neden mide bulanır,mide bulantısı neden olur,mide bulantısına ne iyi gelir,mide bulantısı nasıl giderilir Kusacakmış gibi olma anlamına gelen mide bulantısı, hepimizin başına gelen tatsız bir durum. Mide bulantısı sık karşılaştığınız bir sorunsa, ilaçlara sarılmadan önce kendi kendinize, evde yapabileceklerinizi deneyin. Mide bulantısı tek başına bir hastalık değildir. Peki, bulantı neden...
 5. Mide ekşimesine ne iyi gelir ?

  Mide ekşimesine ne iyi gelir ?

  mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler,mide ekşimesini ne giderir,mide ekşimesi nasıl geçer,mide ekşimesine iyi gelen besinler, Mide ekşimesini aşırı ve ağır yemeklerden sonra yaşıyorsanız beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle ekşimeyi azaltabilirsiniz. Ancak hafif öğünlerden sonra bile mideniz ekşiyorsa ya da haftada 2-3 gün mide ekşimesi oluyorsa bu durum reflü veya gastrit gibi bir...

Sayfayı Paylaş