1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Mide Ekşimesi İçin Yapılabilecekler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu sayfa; Mide Ekşimesi İçin Yapılabilecekler konusu hakkında bilgiler vermektedir.

  Sevgili melekler, özellikle geceleri mideniz ekşliyor ve bu sorun yüzünden uykudan uyanıyorsanız doğru sayfadasınız. Yatar pozisyona geldiğinizde mide asitlerinin yemek borusuna akışı kolaylaşır ve asit sizi rahatsız eder. Bu durumda ne yapabilirsiniz? İşte bilgiler...  < Konu Resmi..>
  Asit reflüyü azaltmak için yerçekimini kullanın. Sırtınızın altına bir veya iki yastık koyun veya yatakta vücudunuzun üst kısmını yükseltmek için fazladan minder kullanın. Yeterli olmadı mı? Yatağın altına konan tahtalarla baş kısmını 10 cm kadar kaldırın. Sol tarafınıza dönerek uyumak da sindirime yardımcı olur.

  Geceleri Reflüyü Azaltmak İçin Akşam Yemeğini Erken Saate Alın

  Geceleri yaşanan mide ekşimesi tehlikeli olabilir, çünkü mide asitleri yemek borunuzda uzun süre kalarak ciddi hasara yol açabilir. Dolu mideyle yatmak riskinizi yükseltir. Yiyecekler midenizin üstündeki kapakçığa baskı yaparlar, oysa bu kapakçığın var olma nedeni onların yemek borusuna gitmelerini önlemektir. Bu yüzden yatağa gitmeden en az 2 veya 3 saat önce midenize sindirim vakti tanıyın. Akşam yemeklerini daha erkene alın ve geceleri yemeyin.

  Çikolatalı Tatlılardan ve Kahveden Uzak Durun

  Akşam yemeği sonrasının bu iki ziyafeti bazı insanlarda mide ekşimesini tetiklemektedir. Akşam yemeğinde uzak durmanız gereken diğer yaygın tetikleyiciler, narenciye ürünler, soğanlar, karbonatlı içecekler ve yağlı, baharatlı yemeklerdir. Kızartılmış başlangıçlar yerine, haşlanmış başlangıçlar deneyin.

  Uyumadan Önce Egzersiz Yapmayın

  Egzersiz reflüye sebep olabilir. Yatağa gitmeden önce egzersiz bisikleti sürmek, mekik çekmek gibi zorlu fiziksel aktivitelerden uzak durun. Yataktan önce hafif yürüyüş yiyeceklerin oturmasına yardım ederek gece mide ekşimesini önleyebilir.

  Akşamları Aşırı Yemeyin

  Porsiyonlarınıza dikkat edip onları küçük tutun. İştahınız bastırılana kadar yiyin, mideniz dolana kadar değil. Bu davranış gece mide ekşimesini önler ve sizin sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur. Bu özellikle önemlidir, çünkü aşırı kilolu olmak sizin gastroözafageal reflü hastalığı (GERH) riskinizi ve yemek borusunda hasara neden olacak reflü sıklığını arttırır.

  Tehlike İşaretlerine Dikkat

  Haftada iki defadan fazla mide ekşimesi yaşıyorsanız, bir doktorla veya kendi doktorunuzla görüşünüz. Geceleri sık yaşanan mide ekşimesi yemek borusu çeperinin ciddi bir biçimde hasar görmesine, yani Barrett özafagusa neden olabilir. Ayrıca aman dikkat! Kalp krizi belirtileri mide ekşimesine benzerler. Eğer ani ağrı, göğüste darlık ve baskı gibi problemleriniz varsa, vakit kaybetmeden tıbbi yardım alın.

  Gece Kadehlerine Elveda

  Alkol tüketiyor ve geceleri reflü sorunu yaşıyorsanız, her akşam yemekle birlikte yediğiniz şarap ve biraya bay bay deme vakti gelmiş olabilir. Yemek sonrası içkileri de tamamen bırakmalısınız. Alkol yaygın bir mide ekşimesi tetikleyicisidir.

  Kilonuza Dikkat

  Aşırı kilolu veya obez olmak mide ekşimesi riskini ciddi biçimde yükseltir. Bunun bir nedeni aşırı kilonun midenin üstündeki kapakçığa baskı uygulaması olabilir. Kilo vermek kolay iş değil, kuşkusuz, ama fazlalıkları atmak sindiriminize yardımcı olur. Üstelik geceleri daha iyi uyursunuz ve gündüz kendinizi uykulu hissetmezsiniz.

  Mide Ekşimesini Önlemek İçin Sigarayı Bırakın

  Gastroözafageal hastalığı ile şiddetli ve kronik asit reflünün önde giden risk faktörlerinden biri de sigara içmektir. Sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Nikotin alışkanlığınıza yardımcı olacak ilaçlar ve diğer yardımcı araçlar için doktorunuzla görüşün.

  Yatağınızın Yanında Su Bulundurun

  Mide ekşimesini hafifletmenin yollarından biri de su içmektir. Soğuk su özafagus yangısını dindirir ve sindirilmemiş yiyecekler ile mide asitlerinin aşağı inmesine yardımcı olur. Yatağınızın yanında, kolayca uzanabileceğiniz yerde bir bardak veya bir şişe su olsun. Fakat kabarcıklı, karbonatlı sulardan uzak durun, çünkü bunlar geğirmeye ve mide ekşimesine neden olur.

  Yemek Sonrası Nane Şekerinden Uzak Durun

  Akşam yemeğinden sonra bir nane şekerinin serinletici etkisi vardır. Fakat birçok insan nane şekeri yemenin mide ekşimesine neden olduğunu görmüştür. Araştırmalar nanenin midenizin üst kısmından bulanan kapakçığı gevşettiğini ve yiyeceklerin yemek borusuna geri akma riskini arttırdığını bulgulamıştır. Güven içinde olmak için nane şekerine hayır deyin.

  Bir Yiyecek Günlüğü Tutmak

  Mide ekşimesine ne tür yiyeceklerin neden olduğunu bilmiyor musunuz? Akşam yemeğinde neler yediğinize dair bir günlük tutarak şüpheli yiyecekleri tespit edin. Sonra ertesi akşam nasıl uyuduğunuzu not edin. Hazımsızlık sorunu yaşamanıza neden olan yiyecekleri soruşturun. Birkaç gün bu yiyecekleri yemeyin. Sonra onları tekrar beslenmenize dahil edip sorun yaratıp yaratmadıklarına bakın.

  Bol Pijamalar Giyin

  Geceleri dar pijamalar giymek karnınıza baskı yapar ve mide ekşimesi riskini yükseltir. Pijamanın beli de gevşek olsun. Mide ekşimesi uyumanızı önlemesin diye uyku hapı mı kullanıyorsunuz? Bir daha düşünün. Reçeteli uyku ilaçları daha fazla mide ekşimesine neden olarak sizi tam tersine uyanık tutabilir.

  Mide Ekşimesi İçin Sakız Çiğneyin

  Geceleri vücudunuz mide ekşimesini önleyecek salyaları daha az üretir. Çiğneme salya üretir, bu yüzden özellikle günün son öğününden önce ağzınıza bir sakız atın. Araştırmalar gösteriyor ki yemekten sonra 30 dakika naneli olmayan sakız çiğnemek reflü riskini ciddi bir biçimde azaltmaktadır.

  Dizlerinizi Kırın

  Geceleri çocukları yatağa koymak için kaldırırken veya çamaşırları yerden alırken, yani akşam işlerini yaparken dizlerinizi kırın. Bazı insanlarda öne doğru eğilmek reflüye neden olmaktadır. Özellikle geceleri mide ekşimesi yaşıyorsanız, bunu yapmak iki kere önem kazanmaktadır.

  Mide Ekşimesine Karşı Mide Asidi İlaçları

  Arada bir yaşanan mide ekşimesi için reçetesiz satılan asit hapları işe yarayabilir. Antiasit ilaçlar, mide asitlerini nötralize ederek mide ekşimesini önler. Çiğnenebilir ve çözünebilir tabletleri seçin. Asitleri bütün gece nötr halde tutmak için antiasit tabletleri en az saat başı alınmalıdır.

  Mide Ekşimesi İçin H2 Blokerler

  H2 Blokerler denilen ilaçlar asit üretimini azaltır. Gece asit üretimini azaltmak için uyumadan önce bu ilaçlardan alabilirsiniz. Hem reçetesiz hem de reçeteli satılan H2 Blokerleri mide ekşimesi yaşayan insanların yarısında faydalı olmaktadır. Bu ilaçlardan çok farklı markalar bulabilirsiniz. Bazı ilaçlar H2 blokerlerle etkileşime girerler, bu yüzden doktorunuza ilaçlarınız hakkında bilgi verin.


   
Mide Ekşimesi İçin Yapılabilecekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Özgüvenli çocuklar yetiştirmek için yapılabilecekler

  Özgüvenli çocuklar yetiştirmek için yapılabilecekler

  Şartsız Sevgi Göstermek Anne babanın en önemli etkileme aracı, çocuklarıyla olan ilişkisidir. Çocuğa değer veren bir ilişki, doğal olarak onun özgüvenini artırır. Koşullu sevgi çocuklarda korkular, bağımlılıklar ve özgüven sorunları doğurur. Çocuklarınızı yaptıkları şeyler yüzünden değil, kendileri oldukları için sevin. Kişi ve davranışı birbirinden farklıdır. Bir çocuğun kişiliğini onun...
 2. güzel bir cilt için yapılabilecekler

  güzel bir cilt için yapılabilecekler

  Hatmi çiçeği kurutularak havanda dövülür. Elenerek elde edilen toz, süt ve salatalık suyu ilâvesiyle pomat kıvamına gelin*ceye kadar yoğrulur. Hazırlanan pomat banyodan bir saat önce cilde sürülür. Zambak yağı yumurta sarısı ile karıştırılır. Hazırlanan karışı*ma dan unu ilâve edilerek pomat kıvamına gelinceye kadar yoğ*rulur. Elde edilen pomat, badem yağı ile yumuşatıldıktan sonra cilt...
 3. Saçınızın Rengini Korumak İçin Yapılabilecekler

  Saçınızın Rengini Korumak İçin Yapılabilecekler

  Özellikle açık ten tonlardaki saçlar güneşe suya ve havaya karşı daha duyarlıdır ve iyi bir bakım olmadığı taktirde renklerinde solmalar ve saçta yıpranmalar olur.Yine kızıl tonları saçtan çok çabuk akan renklerden birisidir.Saçımızı boyattıktan sonra renk koruması için neler yapabiliriz işte civabı bayanlar:tik. Güneş tarafından yayılan UV ışınları, saç boyasındaki pigmentleri etkiliyor ve...
 4. Selülit için evde yapılabilecekler

  Selülit için evde yapılabilecekler

  selülit için evde yapılabilecekler Selülit için evde pratik olarak kendinizin yapacağı ve uygulayacağı bitkisel formülleri sizler için paylaşyorum Jeller: Genellikle jeller kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alan yağlara karşı hassasiyeti olan ciltlerde kullanılır. Yağlı ve normal ciltlerde kullanımları uygundur. Gliserin Jeli: Malzemesi: gliserin 56 gram, su 40 gram, mısır unu 4 gram....
 5. Mide Ekşimesi ve Bitkisel Tedavi Yolları

  Mide Ekşimesi ve Bitkisel Tedavi Yolları

  mide ekşimesi, mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi nedenleri Mide ekşimesi problemini birçok kişi yaşamaktadır. Özellikle yemeklerden sonra oluşan mide ekşimesi ve yanması sorunları karşısında evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgilere değiniyoruz. Midede husule gelen yanma ve ekşime sorunlarının ortadan kalkması için doğal tedavi...

Sayfayı Paylaş