gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Mide Guruldamasının Nedenleri Nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Mide guruldaması, gün içerisinde uzun veya kısa süreli olarak karşılaştığı bir durumdur. Genellikle aç olduğumuz zamanlarda ortaya çıkan mide guruldaması yediğimiz yemeğin hemen sonrasında da meydana gelebilmektedir. Mide guruldaması sağlık açısında zararı olmayan durumlardandır. Ancak sosyal ortamlardan kişinin rahatsız olmasına ve başkalarını rahatsız etmesine neden olabileceğinden çoğu kişi tarafından sorun olarak görülmektedir.
  Mide guruldaması genel olarak bağırsakta biriken gazdan kaynaklanmaktadır. Bu gazın birikme sebebi de bizim yemek yerken yuttuğumuz yemekle birlikte hava yutmamızdan kaynaklanmaktadır. Yutulan bu hava içeride birikerek mide guruldamasına neden olabilmektedir. Bununla beraber midede yaşayabilecek canlıların çoğalması da yine mide guruldaması nedenleri arasında yer almaktadır. Aşırı derecedeki mide guruldaması bu ve benzeri bazı bağırsak sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Yüksek sesli ve sürekli mide guruldaması sorunu yaşayanların bir bağırsak röntgeni çektirmesi sağlık açısından önemlidir.

  < Konu Resmi..>


  Mide Guruldamasına Karşı Alınabilecek Önlemler

  Mide guruldamasına neden olanın havanın yutulmaması için öncelikle yemek yeme şekline dikkat etmek gerekmektedir. Hızlı yemek yemek çok hava yutmaya neden olacağından beraberinde mide guruldamasını da getirmektedir. Öncelikle buna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra derin şekildeki iç çekmeler de hava yutmaya neden olacağından bunları yapmamaya özen gösterilmelidir. Mide guruldamasının ortaya çıkmaması için yemeğin yanı sıra su içerken de dikkat etmek gerekmektedir.

  Karın Guruldaması İçin Öneriler
  Karın guruldamasını engellemek istiyorsanız gazlı yiyecek ve içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Örnek vermek gerekirse cola, bira, kuru fasulye, elma, erik ve şeftali gibi yiyecek ve içecekler uzak durmanız gerekenler arasında ilk sıralarda geliyor.
  Diğer bir önerimiz ise yemek yerden ya bir şeyler içerken yavaş yemeye ve yiyecekleri uzunca çiğnemeye özen gösterin. Nihayetinde peşinizden atlı koşmuyor.
  Süt ürünleri tüketimini de azaltmanız gerekiyor.
  Sakız çiğnemekten ve bir şeyler içerken pipet kullanmaktan kaçının.
  Karın guruldaması olduğu esnada sesi gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler bir kaşığı zeytin yağı ya da bir bardak limonlu çay tüketimi olmalıdır. Çünkü bitkisel çaylar karın guruldamasını geçirmek için en etkili yollardır.
  Su içerken yavaş içmeye özen göstermeli, su içerken aynı anda nefes almaya çalışmaktan da kaçınmalısınız. Bunun için de size tavsiyemiz özellikle çok susadığınızda su içerken ara vererek ve nefes alıp verdikten sonra su içerek devam etmenizdir.
  Karın guruldamasına yol açan nedenlerin en önemlisi alkoldür. Alkolden uzak durmanız gerekiyor.  Özel bir ortamda bulunacaksanız o gün için kuru fasulye yemekten kaçının.
  Özel bir yemekte kendinizi strese sokmayın ve rahat bırakın. Aksi taktirde yaşadığınız heyecan ve stres istenmeyen karın guruldamasına neden olabilir.
  Maya içeren yiyeceklerden ve lifli sebzeleri tüketmekten kaçınmaya çalışın. Maya içeren yiyecekler grubunda karbonatlı gıdalar ve kepek yer alırken, lifli gıdalar grubunda da kuru fasulye gibi besinler yer alıyor.
  Aşırı stres özellikle yemek yerken yaşanan üzüntüler karın guruldamasına neden olur. Bu nedenle yemek esnasında kendinizi üzüntüden uzak tutmaya çalışın.
  Eğer arkadaşlarınızla buluşacaksanız ve gün içerisinde karın guruldaması problemi ile karşılaştıysanız mutlaka gittiğiniz ortamda bitki çayı içmeyi tercih edin.
  Karın guruldaması her ne kadar açlık ve diğer nedenlerden olsa da bağırsakla ilgili herhangi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer karın guruldaması şikayetleriniz uzun süreliyse mutlaka bir hekime görünmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca karın guruldaması için verebileceğimiz tavsiyeler arasında zencefil, rezene, papatya ve nane çayları da önem taşıyor. Bitki çayları karın guruldamasını yatıştırmaya yarayan en iyi yolların başında gelir.  Karın guruldamasını önleminin en iyi yolu aç kalmaktan kaçınmak ve gazlı içeceklerden uzak durmaktır. Alacağınız ufak birkaç önlem sayesinde istemediğiniz ortamlarda karın guruldaması yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle bir şeyler içerken nefesinizi kontrol etmeyi bilmelisiniz. Her ne kadar önlem alsanız da sürekli karşılaştığınız karın guruldaması problemi varsa da mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor. Aksi taktirde guruldamalar herhangi bir bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

   
Mide Guruldamasının Nedenleri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebelikte Mide Bulantılarının Nedenleri Nelerdir?

  Gebelikte Mide Bulantılarının Nedenleri Nelerdir?

  bu konu gebelikte mide bulantıları nedenlerine yer vermektedir. Anne adaylarının gebelikte en zorlandığı durumlardan biri de mide bulantılarıdır. Özellikle ilk 3/4 ay boyunca bulantı ve kusmaları birlikte yaşayan hamileler, genelde bu aylardan sonra rahatlarlar. Fakat bazı gebelikler de ise bulantılar doğuma kadar sürebilir. Gebelikte mide bulantısı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak...
 2. Mide fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Mide fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Hiatal herni (Mide fıtığı) çok uzun yıllardan beri bilinmesine rağmen gastroözofageal reflü hastalığı ile ilişkisi nedeniyle son yıllarda yeniden gündeme gelmiştir. Çoğu kez hastada belli bir şikayete neden olmaz ve genellikle rastlantısal olarak teşhis edilirler. Radyolojik çalışmalara göre görülme sıklığı yaşla birlikte artan hiatal herni, yetişkinlerin yaklaşık olarak %10? unda (%3-20)...
 3. Mide İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

  Mide İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

  Mide nezlesi veya gastrit ile aynı anlamda kullanılan mide iltihabı, mide iç yüzeyinin ve bazen bağırsakların zararlı mikroorganizmalar yüzünden enfeksiyon kapması durumudur. Ülserden daha az tehlikelidir ve tekrarlayıcı özellik gösterir. Bulaşıcı olabilir. Mide İltihabı Belirtileri Mide İltihabının en belirgin özelliği ishaldir. Çoğunlukla aşağıdaki belirtiler de görülür: Bulantı ve kusma,...
 4. Mide kasılmasının nedenleri ve tedavisi

  Mide kasılmasının nedenleri ve tedavisi

  Spazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur. Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir. O zaman spazma ikincil mide spazmı ya da sentomatik, yani bir başka hastalığın belirtisi olan mide spazmı denilir. Buna midede ülser, kanser,...
 5. Geçmeyen mide bulantısı nedenleri

  Geçmeyen mide bulantısı nedenleri

  Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul edilemese de vücuttaki diğer hastalıkların belirtisi ve ya yan etkisi olabilir. Çoğu zaman geçici olan mide bulantısı hissi bazı durumlarda kalıcı ve sürekli olarak devam edebilir. Mide bulantısına yol açan bir çok sebep vardır. Örneğin...

Sayfayı Paylaş