1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Mide İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Mide nezlesi veya gastrit ile aynı anlamda kullanılan mide iltihabı, mide iç yüzeyinin ve bazen bağırsakların zararlı mikroorganizmalar yüzünden enfeksiyon kapması durumudur. Ülserden daha az tehlikelidir ve tekrarlayıcı özellik gösterir. Bulaşıcı olabilir. Mide İltihabı Belirtileri
  Mide İltihabının en belirgin özelliği ishaldir. Çoğunlukla aşağıdaki belirtiler de görülür:

  Bulantı ve kusma, yemek sonrası sancı, hazımsızlık
  İştah kaybı, yorgunluk ve vücut kırgınlığı
  Hafif ateş ve üşüme hissi
  Baş ağrısı, kas ağrıları
  Bu belirtiler çoğunlukla birkaç gün içinde zayıflar. Nadiren on güne kadar çıkabilir.

  < Konu Resmi..>
  Aşağıdaki belirtiler görülürse doktora gidilmelidir:

  Hastalık beş günden fazla sürüyorsa, şiddeti sürekli artıyorsa
  Aşırı susuzluk çekiliyorsa, son sekiz saatte hiç idrara çıkılmadıysa ve idrar aşırı yoğun ise
  El ve ayaklar soğuyorsa
  Kan kusuluyorsa veya dışkıda kan varsa
  Hastalık düzenli olarak tekrar ediyorsa
  Mide İltihabının Nedenleri
  Mide iltihaplarının çok büyük bir kısmı virüs ve bakteri, az bir kısmı da parazit kaynaklıdır. Mide farklı nedenlerle korunmasız kalırsa iltihap kapma riski artar.

  Besinlerde Kirlilik
  Yiyecek veya içecekler temiz olmazsa, taşıdıkları bakteri ve virüs miktarının yoğunluğu mide iltihabına yol açabilir. Bazı bakteri ve virüs türlerini şöyle sıralayabiliriz:

  Süt ürünlerinde, et ve yumurtada bulunabilen Stafilokok ve Salmonella bakterileri
  İçme sularında ve yüzme havuzlarında bulunabilen Sigella bakterisi
  Kıyma ve salatalarda bulunabilen E. Coli bakterisi
  Kümes hayvanlarının etlerinde bulunabilen Campylobacter bakterisi
  Mide iltihabı yapan hemen her türlü virüs, besin yolu ile de bulaşır.
  Solunum Yolu ve Ortak Kullanım ile Bulaşması
  Daha çok çocukları etkileyen rota virüsü, astro virüsü gibi zararlılar solunum yolu ile havadan da bulaşarak mide iltihabına neden olabilirler. Okul gibi ortak kullanım alanlarında daha kolay yayılır.

  Hasta kişinin havlu ve bardak gibi kişisel gereçlerini kullanmak da mide iltihabına neden olur.

  Mide Asiti
  Midenin salgıladığı asit miktarı çok artarsa veya mideyi asitinden koruyan astar incelirse mide iltihabı oluşabilir. Buna yol açan etkenler şunlardır:

  Tütün ve aşırı alkol tüketimi
  Aşırı miktarda aspirin veya ağrı kesici kullanmak
  Aşırı stres
  Korunmasız Cinsel İlişki
  Giardia Lamblia gibi bazı parazitler anal bölgeden (makat) cinsel ilişki sonrasında taşıyıcı kişiden bulaşarak mide iltihabına neden olabilir.

  Mide İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?
  Uygun Besin Diyeti Uygulayın
  Mide iltihabı olan kişiler yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Aksi takdirde hastalık belirtileri şiddetlenebilir:

  Bol bol su, çorba, zencefil ve nane çayı içilmeli.
  Muz, pirinç, patates püresi tüketilebilir.
  Su kaybına neden olacağı için kafeinli içecek tüketilmemeli (kahve gibi).
  Lifli, tuzlu, baharatlı ve yağda kızarmış gıdalar ve alkol sınırlandırılmalıdır. Diyetisyeninizden detaylı bir diyet programı isteyebilirsiniz.
  Az az ve sık yiyin.
  İlaç Tedavisi
  Baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, ishal gibi durumlarda ilaçlar kullanılarak mücadele edilebilir. Tylenol adlı ilaç genel olarak mide iltihabını tedavi etmek için kullanılır.

  Akupresür
  Uzak doğu sağlık metotlarından biri olan akupresür mide iltihabına iyi gelir. Akapunkturdan farklı olarak iğne yerine baskı kullanılır. Bilek içinizden kolunuza doğru üç parmak ilerleyin, iki tendon arasına diğer elinizin başparmağı ile baskı uygulayın (P-6 baskı noktası). Böylece midenizde rahatlama hissedebilirsiniz.
   
Mide İltihabı Belirtileri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Boğaz iltihabı, boğazdaki dokuların genelde bakteri ve virüsler nedeniyle iltihaplanmasıdır. Boğaz İltihabı Belirtileri İltihap kapan boğaz, ağrılı ve kaşıntılıdır. Savunma katmanları tahriş olmuş durumdadır. Ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülür: Yutkunmakta güçlük Boğazda kuruluk Bazen lenf bezlerinde şişlik Boğaz akıntısı, balgam, öksürük Bademcikler üzerinde beyaz lekeler Seste...
 2. Karın Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

  Karın Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

  Kaburga kemiklerimizin aşağısından itibaren bel kemiği hizasına kadar karın bölgemizi çevreleyen bir zar vardır. Bu karın zarı o bölgedeki organları sabitler ve dış etkenlere karşı korur. Karın zarı iltihabı durumunda acil tıbbi müdahale yapılmazsa yoğun bakım kaçınılmaz olur. Karın Zarı İltihabı Belirtileri Karın zarı, sahip olduğu sinir lifleri sayesinde iltihap kaptığı noktadan şiddetli...
 3. Rahimde iltihap nedenleri ve tedavisi

  Rahimde iltihap nedenleri ve tedavisi

  Kasık ve karın alt bölgesinde ağrı, vajinal akıntı, ateş, kusma ve adet dışı kanamalar… Bu belirtilerle kendini gösteren, yumurtalık ve tüplerde oluşan bakteriyel enfeksiyonlar, üreme çağındaki aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda görülmektedir. Üreme çağındaki, cinsel olarak aktif olan kadınlarda ortaya çıkan bir sorundur. Vajina iltihabı problemi olan kadınlarda, vajinada enfeksiyon...
 4. Gözbebeği iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Gözbebeği iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Gözbebeğinin dışında, göze renk veren pigmentleri içeren zarın adı iristir. İris, gözbebeğine giren ışık miktarını ayarlayan kaslı bir yapıdır. Parlak ışıkta küçülür, loş ışıkta büyür. İrisin iltihaplanmasıyla oluşan hastalığın adı gözbebeği iltihabıdır ve genellikle genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır. Gözbebeği iltihabı çok hızlı gelişir ve sıklıkla tek gözde etkili olur. Göz...
 5. Göbek Deliği İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi

  Göbek Deliği İltihabı Belirtileri Ve Tedavisi

  Göbek deliğinde oluşan iltihabı tedavi edebilmek için öncelikle göbek deliğinin kuru tutulması şarttır. Göbek deliğinde biriken kıl ve pamuk gibi maddeler nazik hareketler ile temizlenmelidir. Özellikle alkole batırılmış kulak çöpü ile göbek temizliği sağlanabilir. Alınan önlemlere rağmen kızartı, akıntı ve kötü koku hala devamlılığını koruyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır....

Sayfayı Paylaş