1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  midem bulanıyor hamilemiyim?

  Konu, 'Gebelik belirtileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  midem bulaniyor hamilemiyim midem bulanıyor hamilemiyim bulanıyo bulanıyor acaba bulanıyo Gebelikte Bulantı Kusma

  Hamileliğin ilk aylarında, bulantı ve kusma sorunları fazlalaştığında ve yapılan tedavilere yanıtvermediği durumlarda, aynı belirtileriyle kendini gösteren başka hastalıklar için de araştırma ve tahlil yaptırılmalıdır.
  Gebeliğin altıncı haftasından sonra, bulantıyla birlikte görülen[​IMG] kusma, hamilelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Hamilelerin 100′de 80’inde görülen bulantı ve kusmalar gebeliğin sekizinci haftasında maksimum seviyeye ulaşır. Ve epey sıkıntı verir. 8. haftadan sonra sonra azalmaya başlayan bulantı ve kusmalar gebeliğin 14. haftasında hemen hemen biter
  Bulantı ve kusmalar, ciddi bazı sorunlara yol açtığı takdirde vücudun diğer organlarında oluşabilecek bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hamilelerin aşırı ve uzun süren bulantı ve kusma şikayetleri, hormonal değişimlerden ziyade mide ve sindirim organlarının, migren, böbrek taşı, sinir ve denge sistemi gibi çeşitli hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroid de sayılabilir.
  Gebelikte Bulantı ve Kusmalar Nereye Kadar Normal?

  Gebelik süresince mide bulantılarının sebebine henüz bilimsel nitelikte bir açıklama getirilemediği için için tamamen ortadan kaldıracak bir tedavisel yöntemden de bahsedilememektedir. Genelen olarak saha saatlerinde görülmekle birlikte, gebelikdeki hormonal değişimlerin sindirim sistemi üzerinde yaptığı olumsuz etki uzmanların birleştiği ortak noktadır. Ayrıca kanda betahcg (B-HCG) ve östrojen hormonlarının yüksek oranda bulunduğu ikiz - çoğul gebelikler ve üzüm gebelikler de bulantı ve kusma şikayetleri daha yoğun hissedilmektedir.
  Aşırı gebelik kusması

  Buraya kadar anlattıklarımız bir sorun olarak görülmeyen, hatta hamileliğin neredeyse olmazsa olmazlarından olan bulantı ve kusmaydı. Ancak tüm gebeliklerin1000 ( bin)de 4’ünde görülen ve Hyperemesis Gravidarum yani, gebelikte çok şiddetli bulantı ve kusma, durumu var ki, kesinlikle tedavi edilmesi gereken hastalıktır.
  Hyperemesis Gravidarum, her hamile kadında normal olarak seyreden, bulantı ve kusmalardan farklı bir biçimde, bütün gün devam eden, aşırı şiddetli seyreden ve kendiliğinden düzelmeyen bir tablo sergiler. Kusma ve bulantılar fazlalaştğında vücutta doku ve hücre içi suyunun azalması meydana gelir ve tüm vücut sistemleri ciddi şekilde olumsuz etkilenir. Sonucunda ise acil tedavi gerektiren önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir gebelik komplikasyonu haline gelir.
  Aşırı bulantı ve kusmalar sonrası vücudun sıvı ve mineral kaybı fazlalaşacağından dolayı sıvı ve elektrolit dengesi bozulan gebeleri önemli sorunlar bekler. Kalbte ve iç organlarda fonksiyonlarını düzenli sürdürülmesi, tüm kasların düzenli kasılmaları için sıvı-elektrolik dengesi önemli olduğundan yoğun ve çok fazla gebelik kusmalarında geciktirilmeden tıbbi müdahale edilmelidir.
  Hyperemesis Gravidarum sonucu, ani ve aşırı kilo kaybı, kan potasyum düzeyinin azalması, vücudun karaciğer fonksiyonlarında düzensizlik ve kan pH sinin alkaliye kaymasına kadar neden olabilen ağır hiperemesis gravidarum tablosu, ancak yatarak tıbbi tedaviyle düzelir.
  Kusma ve bulantılar, şiddeti artarak devam ediyor ve kesilmiyorsa bunun tespiti için idrarda keton miktarı ölçülmelidir. Kontrol altına alınamaz, idrardaki keton miktarı fazlalaşır ise hasta acilen hastaneye yatırılmalıdır.
  Hyperemesis tedavisi

  Hiperemesis gravidarum (aşırı kusma ve bulantı) durumlarında hasta bir an önce hastaneye yatırılır ve tedaviye başlanır. Ağızdan beslenme tamamen kesilerek, kan biokimyası ve elektrolit düzeylerindeki dengesizlikler değişik serum kombinasyonları ile düzeltilmeye çalışılır. Yine hastaya, eksilen sodyum, potasyum gibi mineraller ile glikoz, B vitamini takviyesi yapılır.
  Kusma engelleyici ilaçlar ile sıvı kaybı minumum seviyeye getirilmeye çalışılır.
  Kardiyoloji, iç hastalıkları, gastroenteroloji ve psikiyatriden hastanın tedavisinde yardım alınır.
  Bu arada aşırı kusmaya yol açabilecek diğer muhtemel hastalıkların (peptik ülser, safra kesesi taşı ya da kolesistit, pankreatit, piyelonefrit ve hipertiroid) da incelenmesi yapılır.
  Hyperemesis’in gebeliğin devamı üzerindeki etkisi

  Hiperemesis gravidarum, bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayan bir hastalıktır. Ancak çok nadiren de olsa, ciddi durumlarda, anne adayının hayatını kurtarmak için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Aşırı kusmaların görüldüğü erken yaş hamileliklerinde, bebeğin düşük riskinin azaldığına dair gözlemler, bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, kimi araştırmalar bu kanıyı destekliyor. Bazı araştırmacılara göre, bebeğin dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı anne adayının vücudunun geliştirdiği savunma mekanizması ve psikolojik faktörler, Hiperemesis gravidarum nedeni olarak gösteriliyor.
  Aşırı kusmalarda diğer hastalıklar da taranmalı

  Bu rahatsızlığı yaşayan gebelerde, 1. trimester sonunda devam eden ya da 2. trimesterde yeni başlayan bulantı ve kusmalar da aynı belirtiler iye kendini gösteren diğer hastalıkların taramasının yapılması gerekir.
  Nadir olarak görülen bu hastalıklar düşük bir ihtimalle gebeliklerde en önemlileri; mol gebelik, karaciğer iltihabı, pankreas iltihabı, safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, mide ve oniki parmak barsağı ülseri, zatürre, tiroid bezinin aşırı çalışması, over kistinin boğulması, sindirim sistemi tıkanmaları, insüline bağımlı diabet hastalığı başlangıcı ve beyin tümörleri olabilir.
   
midem bulanıyor hamilemiyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamileyim Midem Bulanıyor Artık Mide Bulantısına Son

  Hamileyim Midem Bulanıyor Artık Mide Bulantısına Son

  Hamileyim ve Midem Çok Bulanıyor Hamile kaldığınızdan beri mide bulantılarından mı şikayetçisiniz? O halde yalnız değilsiniz! Neredeyse tüm hamile kadınlar aynı ortak sorunu yaşıyor. Anne adaylarının 2/3’ünde bulantı ve 1/3’ünde kusma görülüyor. Bebek bekliyor olmak her kadının yaşamındaki en özel anların başında geliyor. Ah! Bir de şu mide bulantıları olmasa... Ne yazık ki bu çok özel...
 2. Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

  Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

  hamilelikte mide bulantısı,gebelikte mide bulantısı,hamilelikte bulantıya ne iyi gelir ,gebelikte bulantıya ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler Yanlız değilsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında tüm anne adaylarının yaklaşık % 75 - % 80'ininde mide bulantısı görülür. hamilelik döneminde hormonların yükselmesi, kokulara karşı hassasiyetin artması, midenin daha fazla asit...
 3. Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım?

  Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım?

  hamilelikte mide bulantısı neden olur,hamilelikte bulantı nasıl geçer,hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler Bu yazımızda midem sürekli bulanıyor, bu bulantılar ne zamana kadar devam edecek ve gebelikte mide bulantısı gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz. Gebelikte mide bulantısının sebebi nedir? Gebelik döneminde mide...
 4. midem bulanıyor

  midem bulanıyor

  ilişkiden 2 gün sonra regl oldum normal sürdü (reglm düzensiz ayın 4-5-6-7 si arasında başlıyo genelde) mide bulantım var hamile olma ihtimalim varmı kesin cevaplrınızı beklıyorum anormal mıdem bulaanıyo
 5. Aşeriyorum midem bulanıyor Hamile miyim

  Aşeriyorum midem bulanıyor Hamile miyim

  Sevgilimle 3 hafta önce anal yolla ilişki yaptık ben dik çekilde oturuyodum boşalma olmadı ama bende aşırı derece bişeyler yeme isteğim var bu pazar da adet olucam bide midem bulanıyo arada ama salgın olduğundan da olabilir diye düşünüyorum hamile olma olasılığı var mı

Sayfayı Paylaş