1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Midesinde polip olanlar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  mide polipi nedir,mide polipi nedenleri,mide polipi sebepleri,mide polipi tedavisi,mide polipi hakkıında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  Mide polipleri, mukoza ile kaplı midenin iç yüzü üzerinde oluşan hücre kitleleridir. Diğer bir ismi gastrik polip olan mide polipleri nadir olarak görülür.
  Çoğunlukla herhangi bir belirti ve şikayete neden olmazlar. Zaten genellikle başka bir hastalık için yapılan taramalar esnasında ya da mide için yapılan testlerde fark edilirler.
  Çoğu mide polipleri kansere neden olmazlar, ancak bazı türleri ileri aşamalarda mide kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle, zararsız görünen bazı mide poliplerine karışılmazken riskli görünen bazıları ise alınır.BELİRTİLERİ
  Mide poliplerinin genellikle belirti vermediğini söylemiştik. Ancak büyümeleri halinde mide yüzeyinde açık yaralara (ülserlere) yol açabilirler. Nadiren görülmekle birlikte bazı mide polipleri mide ile ince bağırsak arasını kapatabilmektedir.
  Polip varlığında genellikle aşağıdaki belirtilerle karşılaşılır:
  • Midenizin alt kısmına karın bölgesine dokunduğunuzda ağrı veya hassasiyet oluşması
  • Kanama
  • Anemi gibi.
  NEDENLERİ
  Mide polipleri mide duvarında gelişen bir inflamasyon veya başka bir hasara tepki olarak gelişir ve şişkin yapılar oluşturur. Mide poliplerin en yaygın türleri şunlardır:
  • Hiperplastik polipler: Mide iç yüzeyindeki hücrelerde meydana gelen kronik enflamasyona tepki olarak oluşur. Hiperplastik polipler çoğunlukla mide iltihabı (gastrit) olan kişilerde daha yaygındır. Bu durumun nedenin mide yüzeyinde enfeksiyon oluşumuna sebep olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterisi olduğu düşünülmektedir. Hiperplastik poliplerin çoğu mide kanseri riski taşımaz. Ancak çapı yaklaşık 3/4 inç (2 santimetre) ve daha büyük olan hiperplastik poliplerde kanser riski daha fazladır.
  • Fundus bezi polipleri: Bu polipler de midenin iç yüzeyindeki bez hücrelerinden meydana gelir. Bu tür polipler “adenomatöz polipozis” adı verilen ve nadir görülen kalıtsal bir sendromu olan kişilerde meydana gelmektedir. Fundus bezi polipleri kanser riski taşıdığı için alınırlar.
  Fundus bezi polipleri mide asidini (proton pompa inhibitörleri) azaltmak için düzenli olarak bazı ilaçlar almak zorunda olan insanlar arasında daha yaygındır. Çapları 2/5 inç (1 santimetre) den daha büyük olmadıkça fundus bezi polipleri endişe nedeni değildir. Bu tür büyük poliplerde de kanser riski çok azdır, ama bazı doktorlar proton pompa inhibitörleri kesilmesini veya poliplerin çıkarılmasını önermektedir.
  • Adenomalar: Aynı zamanda midenin iç astar bezi hücrelerinden meydana gelirler. Adenomlar mide polipleri arasında en az yaygın olan türdür fakat mide kanserine neden olma açısından en riskli guruptur. Adenomlar daha çok mide iltihabı ve kalıtsal “adenomatöz polipozis” ile ilişkili bulunmuştur.
  RİSK FAKTÖRLERİ
  Mide poliplerine yakalanma riskini arttıran faktörler şunlardır:
  • Yaş faktörü: Mide polipleri daha çok yaşı 50 ve yukarısında olan kadınlarda daha sık görülür.
  • Bakteriyel mide enfeksiyonu: Helikobakter pilori (H. pylori) bakterileri, hiperplastik polipler ve adenomlara yol açan gastrit için yaygın bir faktördür.
  • Kalıtsal adenomatöz polipozis: Nadir görülmekle birlikte, kalıtsal olan bu sendrom, kolon kanseri ve mide polipleri dahil olmak üzere bir dizi koşul için risk oluşturur.
  • Bazı ilaçlar: Gastroözofageal reflü hastalığı tedavi etmek için ya da diğer bazı hastalıklar için alınan ilaçların mideye zarar vermesini engellemek için kullanılan proton pompa inhibitörü ilaçları, uzun süreli kullanımda karnın geniş kıvrımlı kısmında fundic bezi polipleri ile ilişkili bulunmuştur.
  TESTLER VE TEŞHİS
  Mide poliplerini teşhis etmek için kullanılan bazı test ve prosedürler şunlardır:
  • Endoskopi ile yemek borusu ve mide iç yüzü görüntülenir.
  • Endoskopi sırasında şüpheli görülen bölgelerden veya poliplerden alınan doku örnekleri (biyopsi) analiz edilmek üzere laboratuvara gönderilir.
  TEDAVİ VE İLAÇLAR
  Midedeki poliplerin türüne bağlı olarak uygulanan tedaviler şunlardır:
  • Adenom olmayan küçük polipler tedaviye ihtiyaç duymaz. Çünkü bu tür polipler herhangi bir belirti ve şikayete yol açmaz ve nadiren kansere yol açar. Bu tür hastalarda mide poliplerini izlemek için genellikle periyodik endoskopi önerilir. Büyüyen ve şikayetlere neden olmaya başlayan poliplerin alınması önerilecektir.
  • Büyük mide poliplerinin çıkarılması gerektiğini belirtmiştik. Poliplerin alınması ise çoğu polip türünde yapılan endoskopi sırasında alma işlemi uygulanmaktadır.
  • Adenomlar genellikle endoskopi sırasında çıkarılır.
  • Kalıtsal olan adenomatöz polipozis ile ilişkili polipler de kanser riski taşıdıkları için çoğunlukla alınırlar.
  H. pylori enfeksiyonun tedavisi
  Midenizde H. pylori bakterisinin neden olduğu gastrit tespit edilmesi halinde büyük olasılıkla antibiyotik tedavisi önerilecektir. H. pylori enfeksiyonunu tedavisine başlanması hiperplastik poliplerin ortadan kalkmasına ve poliplerin tekrarlamasının engellenmesini sağlayacaktır. H. pylori bakterilerinin tamamen öldürülmesi için antibiyotik tedavisine bir kaç hafta devam edilmesi gerekebilir.


   
Midesinde polip olanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Endometrial Polip Nedir ?

  Endometrial Polip Nedir ?

  endometrial polip nedir Meleklerim her hastalık hakkında azda olsa bir bilgi sahibi olmamızda fayda var Endometrial Polip Nedir ? bilen varmıydı aramızda bilen bilmeyen herkes daha iyi anlaması için mutlaka okuyun... Endometrial Polip Nedir ? Polipler küçük ve çoğu zaman iyi huylu küçük tümoral oluşumlardır. Vücutta rahim ağzı, rahimin içi (endometrium), ses telleri ve barsaklar gibi...
 2. Kolon Polipi

  Kolon Polipi

  kolon polipi, nedir, tedavisi, hastalıklar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun. Polip nedir? Polip’in belirtileri nelerdir? Polip kansere dönüşebilir mi? Polip nasıl tedavi edilebilir? Bu soruların yanıtını Gastro Cerrahi Grubu uzmanı doktorları açıklıyor. Polip nedir? Kalın barsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın (mukoza) barsak içine doğru çıkıntı yapacak şekilde büyümesidir....
 3. Kadınlarda Polip Nedir

  Kadınlarda Polip Nedir

  Rahim İçi Polip Nedir? Kadınlarda Rahim polip ne demektir Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ile normalden fazla büyümesiyle meydana gelen, rahim içindeki bir “et parçası” olarak tarif edilebilir. Endometriyal polip, kadınlarda her yaşta görülebilebilir. Genellikle menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülmektedir. Rahim İçi Polip Belirtileri Boyutu büyük ve birden...
 4. Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim polipleri kısırlık yaparmı?

  Rahim poliplerinin kesin oluşum nedenleri bilinmemekle birlikte, hormonal faktörlerin etkin rol oynadığı düşünülmektedir. Rahip polipleri östrojene duyarlıdır. Bu, poliplerin de rahim iç katmanının östrojene verdiği yanıta benzer tepki verdiği anlamına gelir. Östrojen döngüsü ile gelişme gösterirler. Rahim poliplerinin kısırlıkla ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Poliplerin varlığı...
 5. Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Rahmin de polip olup hamile kalan var mı ?

  Polipler bir çok organ da gelişebilen iyi huylu oluşumlardır. Rahim iç tabakasın da yada rahim ağzında bulunan polipler ,bu dokular dan beslenen et paçası oluşumlarıdır.Rahim içerisinde oluşan poliplere endometrial polip , rahim ağzında oluşan poliplere servikal polip adı verilir. Rahim polipleri nin oluşma nedeni tam bilinmemektedir. Polip gelişiminde östrojen hormonunun etkisi olduğu...

Sayfayı Paylaş