Etiketler:
 1. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa

  Migren Hafızaya iyi mi geliyor?

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

  auralı migrene ne iyi gelir Migren günümüzde özellikle bayanların büyük sorunu fakat bu rahatsızlığı yaşayan bayanların ilerki yaşlarda bunama gibi bir sorunu kalmayabiliyormuş.


  Hafızanın gelişmesi, migrenin karanlık bulutları arasında gümüş bir çizgi olabilir.
  Amerikalı araştırmacılar, migren ağrıları olan kadınlarda, halsiz bırakacak derecede şiddetli baş ağrılarıyla karşılaşmamış diğer kadınlara göre, yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkan kognitif gerilemenin daha az görüldüğünü belirtiyorlar.

  Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nde araştırmacı Amanda Kalaydjian açıklıyor: “Bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç. Özellikle auralı migren ağrıları olan kişilerde, bildiklerimizin aksine zamanla kognitif gerilemede azalmanın olduğunu tespit ettik.”

  Kalaydjian ve çalışma ekibinin yürüttüğü çalışmaya Neurology’nin 24 Nisan sayısında yer verilmiştir. Bu çalışma Kalaydjian’ın Johns Hopkins Toplum Sağlığı Okulu’nda öğrencilik yıllarına dayanıyor.

  Bu sonuç, diğer uzmanları da oldukça şaşırttı.

  Montefiore Başağrısı Merkezi’nin başkanı Dr. Richard Lipton açıklıyor: “Bu risk faktörünün koruyucu özelliğinin olması beni çok şaşırttı. Ancak bu sonuç, migrenle ilgili en iyi boylamsal veri, bu nedenle kendimi optimistik hissediyorum.”

  Migren ağrıları, şiddetli baş ağrılarının özel bir türü ve genellikle başın bir tarafında ortaya çıkıyor ve bu ağrılara aura, ışığa karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma da eşlik edebiliyor. Migren ağrıları saatlerce veya günlerce sürebiliyor.

  Yapılan bazı çalışmalarda migrenle kognitif fonksiyonlar arasında herhangi bir bağlantı olmadığı ve migren ağrıları olan kişilerin dikkat, görsel kabiliyet ve hafıza ile ilgili işlerde daha başarısız oldukları belirlenmişti. Bu nedenle elde edilen kanıtlar çelişkili görünüyor.

  Kalaydjian ekliyor: “Daha önce yapılan çalışmaların bazısında, migren ağrıları olan insanlarda hasarların meydana geldiği ve bazılarında ise herhangi bir zararın ortaya çıkmadığı tespit edildi, ancak geçmişte yapılan çalışmalar çok küçük çapta veya klinik tabanlı oldukları için, bu çalışmalarda pek çok problem mevcut.”

  Kalaydjian, ayrıca bugüne kadar insanların uzun bir zaman diliminde incelendiği çalışmaların neredeyse hiç olmadığını belirtiyor.

  Yapılan bu çalışmada, uzun zamandır migren ağrıları olan kadınların, kognitif testlerde başlangıçta kötü bir performans sergiledikleri, ancak performanslarında zamanla, migreni olmayan kadınlara göre, %17 daha az gerilemenin olduğu gösterildi.

  Araştırmacılar, kognitif gerilemenin 50 yaş üzeri bayanlarda en az miktarda olduğunu belirtiyorlar.

  Kalaydjian bu çelişkinin nedenini bilmediklerini, ancak belirli ilaçların ve migreni olan kişilerin yaşam tarzlarının araştırmaya değer olduğunu belirtiyor.

   
Migren Hafızaya iyi mi geliyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Migrene iyi gelen bitkiler neler

  Migrene iyi gelen bitkiler neler

  migrene iyi gelen yağlar migrene iyi gelen bitkiler yiyecekler migrene iyi gelen bitkiler, şifalı bitkiler, otlar, bitkisel yağlar, yağlar, Bir çok kişinin hayatını kabusa çeviren migren hastalığına iyi gelen bitkileri Ahmet Maranki önerisi oalrak sunuyoruz sizlere Melek'ler. Migren tüm dünyada hem kadınlarda, hemde erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalıktır. Bulantı,...
 2. Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

  Meleklermekanı acaba migren hastaları oruç tutabilir mi

  Kızlar geçen ramazan ayında oruç tuttum ama yinede sormak istiyorum sizlere inanılmaz migrenim var :) Sanki taze fasulyeden bahsettim yaaa her neyse bu migreni olan kişiler hastalar oruç tutabilir mi bununla ilgili bir bilgi var mı kızlar, tedaviside çok güç bir türlü olmuyorda cevap verirseniz sevinirim.
 3. migrene iyi gelen yiyecekler

  migrene iyi gelen yiyecekler

  migrene iyi gelen yiyecekler migrene ne iyi gelir migrene ne sebep olur ? Migrene iyi gelen taş ? Konusunda yardımınızı rica ediyorum. Bu illetten ancak novalgin iğneyi vurularak kurtuluyorum. Oda geçici etki ediyor. Taş vs var diyorlar kullananlar acaba sitenizde taş kullanan var mı hangi taş nasıl kullanılıyor migren için ve iyi geliyor mu ?
 4. Bir Fincan Kahve Migrene Çok İyi Geliyor!

  Bir Fincan Kahve Migrene Çok İyi Geliyor!

  migrene ne iyi gelir, migrene iyi gelen gıdalar, migren için Sevgili melekler, başağrısının tavan yaptığı migren hastaları için günde bir fincan kahve tüketilmesi tavsiye ediliyor. Nöroloji Uzmanı Doktor Zeynep Atacan Bingöl, migren hastalarının günlük bir fincan kahve içmesinin koruyucu özelliği olduğuna dikkat çekerek, fazla çay ve kafein, çikolata, çilek gibi içecek ve yiyeceklerden de...
 5. Migrene çözüm botoksla geliyor

  Migrene çözüm botoksla geliyor

  Botoksun genel olarak, zamanla yüzde oluşan derin veya yeni başlamış mimik kırışıklıklarında, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadır. Clostridum Botulinum adlı bakteriden üretilen doğal, saflaştırılmış bir proteinin kırışıklığa yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör iğnesi ile düşük dozlarda verilmesiyle uygulanıyor. Fakat son yıllarda botoks uygulamalarının migren...

Sayfayı Paylaş