Etiketler:
 1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Migren hakkında bilmedikleriniz

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Migren hakkında bilmedikleriniz  Entelektüel faaliyetleri yüksek insanların hastalığı olarak da nitelendirilen migren kadınlarda daha sık görülüyor.

  Baş ağrılarının pek çok nedene bağlı olduğunu belirten uzmanlar, ağrı kliniğine başvuran hastaların 1/3’ünde migren, 1/3’ünde gerilim baş ağrısı, 1/3’ünde de her ikisinin arasında kalan değişik tip baş ağrıları görüldüğünü vurguluyorlar.


  Ağrıyı başlatıcı faktörler muhtelif Damarların sıkışması sonucu aşırı gerginleşip çevresindeki duyarlı sinirleri harekete geçiren migrende ağrıyı başlatıcı faktörler şöyle sıralanıyor:

  .Hormon değişiklikleri, özellikle östrojenin azalması, ilaç kullanımı, aşırı açlık, sigara ya da alkol kullanımı migreni başlatan nedenler arasında ilk sırayı alıyor.

  .Stres, yorgunluk, parlak ya da patlayan ışıklar, yükseklik ve hava değişimi de migreni etkileyen faktörlerden.

  .Eski peynir, tütsülenmiş et, sirke ve çikolata gibi bazı yiyeceklerin de migren ağrılarına yol açtığı öne sürülüyor.

  Şiddet ve süresi değişiyor
  Migren tipi baş ağrılarının özellikleri arasında, tekrarlayıcı olması, her krizde şiddet ve süresinin değişim gösterebilmesi geliyor.

  Diğer özellikleri arasında ise ağrının başın bir yanında başlaması ve zonklayıcı olması, ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, iştah kaybı, ışık ve gürültüden rahatsız olunması, kalıtımsal özellikler göstermesi sayılabilir.

  Görme kusurları oluşuyor
  Migren krizinden önceki bir iki gün içinde görülen iştah artışı yanında ruhsal değişimler, nörolojik bir fonksiyon bozukluğuna işaret eder.

  Bulanık görme (tül perdenin ya da buzlu camın arkasından görünüyormuş gibi), gözün önünde ışıklı noktaların uçuşması, zikzak çizgili görme biçiminde görme kusurları da migrende rastlanılan özellikler arasında yer alır.

  Çare ilaç kullanmak
  Migrenli hastaların hepsinde ortak özellik, ağrıların yavaş yavaş hızlanıp 1 saat sonunda dayanılmaz bir hale gelmesidir.

  Uzmanlar, migrenin tedavisi konusunda önleyici olarak çeşitli ilaçlar kullanılması ve gevşeme eğitimi gibi yöntemleri öneriyorlar   
Migren hakkında bilmedikleriniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz...

  Vücudunuz hakkında bilmedikleriniz * Vücudumuzda bulunan yağla 7 iri sabun kalıbı yapabiliriz. * O kadar çok karbon taşırız ki bunları bir araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9000 adet kurşun kalem yapabiliriz. 2200 kibrite yetecek kadar fosforumuz, 250 gramdan fazla sülfürümüz, bir kaşık dolusu magnezyumumuz, 5 cm boyunda bir çivi...
 2. Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  Klima hakkında bilmediğimiz herşey

  klima hakkında herşey ideal klima derecesi dereceleri hamilelikte ideal sıcaklığı Yaz gününde serinlemek için neler yapmayız denize gireriz,duş yaparız v.s serinleme konusunda popüler araçlardan biride klima peki ya bu araç hakkında bilmediklerimiz... Rekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü...
 3. Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler Hakkında Bilmedikleriniz

  Renkler hakkında bilmediklerimiz, renkler, nelerdir, hangi renkler ne şekilde kullanılır, resimler hakkında detaylı bilgi alalım arakdaşlar. Oldukça renkli bir konu ve ben rengarenk olmasını istedim. Oldukça ilginç cümleler var melekler :) Bebekler renk körü doğarlarmış. Sakızlar ilk üretilmeye başlandığında sadece pembe renklendiriciler olduğundan, pembe üretilirlermiş. Kutup...
 4. Migren Nedir Hakkında Bilgi

  Migren Nedir Hakkında Bilgi

  migren nedir, neden olur, ne iyi gelir, ne tetikler, ne kadar sürer, tedavisi hakkında bilgi MİGREN NEDİR? Migren şiddetli baş ağrısıdır. Beyindeki kan damarlarının daralması veya genişlemesi neticesinde ya da beyni ve omuriliği çeviren zarlarda anormal sinir aktiviteleri nedeniyle oluşabilir. Migrene iltihaplanma başlatan bir madde salgılayan ve ağrı alıcılarına mesaj gönderen, trigeminal...
 5. Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  Dondurma Hakkında Bilmedikleriniz!

  dondurma hakkında, dondurmanın faydaları, dondurmanın yararları Sevgili melekler, yaz sıcaklarının bastırdığı şu günlerde en çok rağbey edilen gıda maddesi dondurma. Sağlığa faydaları bilinen dondurma kimi zaman beraberinde zarar da getirebiliyor.Satın alırken ve tüketirken son derece dikkatli olmamaız gereken dondurmayla ilgili bilinmeyenleri, Diyetisyen Rabia Kaya ayrıntılarıyla bizlerle...

Sayfayı Paylaş