Migren Tedaviside Oksipital Blokaj

Uzman SühaN

Administrator
Migren Tedaviside Oksipital Blokaj
İlaçların çözüm olmadığı, günlük baş ağrıları ile savaşmaktan yorulduğunuz migren için bir savaşçı geliyor Oksipital Blokoj.

Migren nedir?

Migren bir baş ağrısı problemidir. Genellikle 20 yaşından sonra görülen ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Uzmanlar migren ataklarının stres, yorgunluk, açlık, uykusuzluk gibi etmenlerden etkilendiğini söylemekle birlikte tam olarak migren ataklarının nedenini bulmuş değilledir.

Migren vücudunuzdaki sinir sisteminin bozulması, beyinde ki kan damarlarının ve nörotransmitter adı verilen maddelerdeki değişimin bir sonucu olarak meydana gelir.


m.jpgHer baş ağrısı migren midir?

Migren gibi bir baş ağrınızın olup olmadığı test etmeniz oldukça kolay. Gelin küçük bir test yapalım;

migren-Başınız ağrıdığında sessiz bir ortama ihtiyaç duyuyor musunuz?

-Başınız ağrıdığında midenizde bulanıyor mu?

-Işık sizi rahatsız ediyor mu?

-Baş ağrınız 4-72 saat aralıklarında mı sürüyor?

-Baş ağrınız sizi günlük yaşamınızdan alıkoyuyor mu?

Bu soruların cevabına “evet” diyorsanız migrenle karşı karşıya olabilirsiniz.

Migrenin tedavisi mümkün mü?

Migren tedavisinde genellikle uzun süreli hatta ömür boyu kullanacağınız ilaç tedavisi kullanılır. Bunun dışında hergün gelişen tıp oksipital blokaj yöntemi ile sizi migrenden tamamen kurtarıyor.

Oksipital Blokaj nedir?

Oksipital blokaj adı verilen tedavi yöntemi, başın ağrı duyusuyla ilgili sinir sisteminin anestezik maddelerle ağrıyı algılamama, ağrıyı yok etme tekniğidir. Bu yöntem sayesinde ağrıya neden olan sinir sisteminde ki ağrı duyusu bloke edilir ve dolayısıyla ağrı kesilir.
Oksipital blokaj tedavisi nasıl uygulanır?
Tedavinin uygulama süreci son derece kolay olup hasta oturur durumdayken başının arka kısmına iğne ile deri ve kafatası kemiği arasında lokal anestezi enjekte edilir. Bu şekilde enjekte edilen anestezik maddelerle migren ağrısı giderilir.
Yan etkisi var mıdır?
Lokal bir tedavi yöntemi olan oksipital blokaj tedavisin yan etkisi görülmemekle beraber nadir olarak baş dönmesi ya da boyun ağrısı yaşanır.
Oksipital Blokaj uygulandıktan sonra migrenim tamamen geçer mi?
En can alıcı nokta burasıdır. Migren hastalarının aksipital blokaj tedavisi seçmelerinde ki en önemli unsur bu tedavinin etkisini yaklaşık beş altı dakika içinde göstermesi ve tedavi sonrası bir daha migren ataklarınızın tekrarlamamasıdır.
Migren ağrınızın şiddetine bağlı olarak bir kaç seansta uygulanan bu tedavi yöntemi sonrası anestezik enjektelerin etkisi geçmesine rağmen migreniniz tekrarlamaz. Tedaviyi başarılı kılan ve tercih edilmesine sebep olan en önemli neden budur.
 
Üst