1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Migren Testi! nedir nasıl yapılır sonuç ne olur

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Migren Testi!
  Türkiye’deki araştırmalar migrene bağlı iş gücü kaybının yılda ortalama 5 gün olduğunu göstermektedir. İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Çiğdem Türkmen migren, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Migren, ataklar halinde gelen, 4-72 saat süren, tekrarlayıcı bir baş ağrısı tipidir. Baş ağrısı tipik olarak tek taraflıdır. Zonklayıcı özellik gösterir, orta-ağır şiddettedir. Yürümek, merdiven çıkmak gibi rutin fiziksel aktivite ile ağrı artış gösterebilir. Bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassasiyet baş ağrısına eşlik edebilir.

  Migren kimlerde daha sık görülür?


  Migren en sık 25-55 yaş arası görülür. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır; tüm hayatları boyunca kadınların %18’ini, erkeklerin %6’sını etkiler.

  Migren kişinin hayatını nasıl etkiler?

  Migren ağrısı kişinin normal aktivitelerini engelleyebilir, hem migren yakınması olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozabilir. Migren ağrısı çeken kimi hastaların

  semptomları, günlük yaşantısını aksatacak kadar şiddetli olabilir. Kişiyi işine gitmekten ve günlük işlerini yapmaktan alıkoyabilir. Oysa migren tedavisi için kullanılmakta olan birçok ilaç vardır.

  Migrene neden olan faktörler
  Migreni tetikleyen birçok faktör vardır bunlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Migrenin başlamasına sebep olabilen başlıca faktörler;

  1) Stres:
  Emosyonel olaylar migrenin başlamasında önemli role sahiptirler.
  2) Hormonal Değişiklikler: Migrenli kadınların büyük bir kısmında ataklar adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar. Bazı kadınlarda ise migren krizleri sadece adet dönemlerinde olur.
  3) Beslenme ve Bazı İlaçlar: Çeşitli yiyecekler (eski peynir, çerez, çikolata, tütsülenmiş ya da salamura balık/et), içecekler (kırmızı şarap gibi), çeşitli katkı maddeleri içeren yiyecekler (Sodyum nitrit; sosis, salam, işlenmiş etler. Monosodyum glutamat; çin yemekleri ve birçok restoran yemekleri. Aspartam; sakızlar, diyet içecekler. Tiramin; eski peynir, bakla, salamura edilmiş veya işlenmiş yiyecekler), çeşitli ilaçlar (doğum kontrol hapı gibi) ağrıyı tetikleyebilir.
  4) Uyku: Fazla uyku ve uykusuzluk migren krizini başlatabilir.
  5) İklim Değişiklikleri: Bazı migren hastaları iklim ve hava değişikliklerinden etkilenebilirler.
  6) Kokular vs: Bazı ağır kokular migreni provoke edebilir, bu durumlardan kaçınılmalıdır.

  Migren ataklarını diğer baş ağrılarından ayıran özellikler

  1) Tedavi edilmediğinde ya da yetersiz tedavi uygulandığında 4-72 saat sürer,
  2) Genellikle tek taraflı ağrı hissedilir,
  3) Ağrı zonklayıcı özelliktedir,
  4) Ağrı hareketle artma gösterebilir,
  5) Ağrıya bulantı ve /veya kusma eşlik eder,
  6) Işığa ve sese duyarlılık oluşur.

  Aura nedir?

  Bazı kişilerde migren ağrısından önce genellikle 5-20 dakika içinde basamaklı olarak gelişen ve 60 dakikadan kısa süren bir aura dönemi olur. Aura parlak ışık çakmaları, titrek, renkli zikzak çizgiler, kör noktalar, bir tarafta görme kaybı gibi görsel değişiklikleri içerebilir. Aura ayrıca kollar veya bacaklarda karıncalanma ya da uyuşmayı veya baş dönmesini de içerebilir. Belirtilerinizin başka bir fiziksel sorundan değil migrenden kaynaklandığından emin olmak için, doktora gitmelisiniz. Belirtilerinizi gözden geçirdikten ve sizi muayene ettikten sonra doktorunuz migren olduğunuzu söyleyecek ya da diğer olasılıkları ekarte etmek için ileri testler isteyecektir.

  Migren nasıl tedavi edilir?

  Günümüzde, devam eden araştırmalar sayesinde migren hakkında daha fazla şey bilinmekte ve migreni önlemek ya da tedavi etmek için daha fazla seçenek bulunmaktadır.

  Nadir atak geçiren hastalar için sadece o anki ağrıya yönelik tedavi yapılması tercih edilirken, sık atak geçiren (ayda 4 ve üzeri atak) migren hastaları için sıklıkla önleyici ilaç tedavisini tercih edilmektedir. Tedavi, hekimin önerdiği şekilde uygulanınca atakların sıklığı ve şiddeti belirgin olarak azalabilmektedir. Ayrıca migrenin ilaç dışı tedavi yolları da ilaç tedavisine destek olarak kullanılmaktadır. Migren tanısı mutlaka nöroloji uzmanı tarafından konur. Baş ağrısına sebep olabilecek birçok neden olabileceği ve bunların bir kısmının tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.

  Unutulmamalıdır ki migren tedavisi olan bir hastalıktır.

  Migren hastalarına tavsiyeler

  Migreninizi hangi faktörlerin tetiklediğini bilmeniz önemlidir. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünebilirsiniz. Bunun için baş ağrısı günlüğü tutmak uygun olabilir. Bu günlükte, "olası tetikleyiciler" kısmına en son aktivitelerinizi, diyet, stres ve ilaçları yazın. Bunlar sizin neyin migrene yol açtığını anlamanıza yardım edecektir. Böylece hem nelerden uzak durmanız gerektiğini görür, hem de bu günlüğü doktorunuza gösterebilirsiniz.

  Mini Test-Baş Ağrınız Migren Olabilir mi?

  Baş ağrınız çalışabilmenizi ya da hayattan zevk alabilmenizi kısıtlıyor mu? Baş ağrılarınız hakkında uzman bir hekimle konuşmak ister misiniz?
  Bu sorulardan en az birine yanıtınız "evet" ise aşağıdaki testi cevaplayınız.

  Son üç ay içinde, baş ağrılarınız sırasında aşağıdakileri yaşadınız mı?

  1. Midenizde bulantı veya rahatsızlık hissettiniz mi?

  A) Evet
  B) Hayır

  2. Işık sizi rahatsız etti mi?

  A) Evet
  B) Hayır

  3.Baş ağrılarınız çalışabilmenizi ya da istediklerinizi yapabilmenizi en az bir gün kısıtladı mı?

  A) Evet
  B) Hayır

  Değerlendirme: 3 sorudan en az 2’sinin yanıtını evet ise baş ağrılarınızın sebebi büyük olasılıkla migren olabilir.


   
 2. !...rüzgarperisi...!

  !...rüzgarperisi...! Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Aralık 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Migren Testi!
  evet bende de migren var aynen bunlar oluyo
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Konu başlığı güncellenmiştir.
   
Migren Testi! nedir nasıl yapılır sonuç ne olur konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. migren nedir nasıl tedavi edilir

  migren nedir nasıl tedavi edilir

  migren nedir nasıl tedavi edilir auralı migren nedir göz migreni göz migreni nasıl tedavi edilir tedavisi nasıldır MİGREN NEDİR? Başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belli dönemlerinde baş ağrısı çeker. Fakat nedeninin kötü bir vaka olması (beyinde tümör, çok nadirdir. Migren ise hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalık...
 2. migren nedir?nasıl başa çıkılır?

  migren nedir?nasıl başa çıkılır?

  Migren, tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalık. - Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık, migrenli kişi ve ailesi için genellikle çok sıkıntı verir. Migren, ataklar sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi, ataklar arasındaki dönemde de yaşam kalitesini...
 3. Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Hamilelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır Sevgili melekler, gebelik dönemi hem annenin kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını çok dikkatle takip etmesi gereken hassas bir dönemdir. Gebelikte suçiçeği gibi bu dönemde yakalanılacak hastalıklardan bazıları çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında gebelikte şeker değerleri dikkatli bir şekilde takip...
 4. Babalık testi ( DNA ) nasıl yapılır?

  Babalık testi ( DNA ) nasıl yapılır?

  Bu çocuk bana benzemiyor” Beyinlerini kemiren bu şüpheyle, Adli Tıp’a başvurup babalık testi yaptıranların sayısı çığ gibi büyüyor. Ankara Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne başvuran her 4 babadan biri gerçek baba değil. 2003 yılından beri babalık testi yapan A.Ü. Adli Tıp Bölümü’ne, bugüne kadar 2500 erkek aynı şüpheyle başvurdu. Sadece geçen yıl 450 başvuru olduğunu belirten yetkililer, 2008...
 5. İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  Anne olmak bir çok bayanın hayali olduğu gibi,çocuk istemeyen çiftler içinde kabus olabiliyor.Evde test yaptım negatif hamile değilmiyim diye bize sık yöneltilen bu soruya açıklık getirelim.Gebelik belirtilerini yaşıyorsnuz, test yaptınız ve testiniz negatif.Testi erken yapmanız sonucu etkiler.Bu yüzden yukarda belirttiğimiz gibi testi mutlaka mens gecikmesi olduğunda yapılmalısınız.Testi...

Sayfayı Paylaş