1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Mihri Belli öldü Peki Kimdir Mihri Belli ?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  mihru belli kimdir hayatı biografisi ve genel bilgilerin yer aldığı bu konuyu sizlerle paylaşmak istedik meleklerim. < Konu Resmi..>

  Evinde hayatını kaybeden Belli’nin Perşembe günü toprağa verilmesi bekleniyor.

  Türkiye'deki devrimci hareketin simge isimlerinden olan Belli, Yunanistan'daki iç savaşta da yer almıştı.

  MARKSİST DÜŞÜNCEYLE AMERİKA'DA TANIŞTI

  Marksist düşünce ve devrimci eylemle 1936'da iktisat okumaya gittiği Amerika'da tanıştı. Orada gençlik ve işçi hareketlerine katıldı. Bir süre Mississippi'de zenci yarıcılar arasında faaliyet gösterdi.1940'da Türkiye'ye döndü. TKP ile ilişkiye geçti.

  Türkiye o yıllarda tek parti (CHP) yönetimi altındaydı. Dünya Savaşının ilk yıllarında Alman zaferlerinin etkisi altında kalan CHP, Sovyet dostluğu politikasından ayrılmıştı. Türkiye’de tek muhalefet partisi gizli Türkiye Komünist Partisi (TKP) idi.

  Belli, yurda döner dönmez o sıralarda İstanbul il sekreteri olan ilk okul arkadaşı David Nea aracılığı ile yasa dışı Türkiye Komünist Partisi'yle ilişki kurdu. TKP saflarında faaliyet göstermeye başladı. 1942 yılı sonlarında TKP'nin Merkez Komite üyeliğine getirildi.

  1943-1944 yıllarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Ordinaryüs Profesör Fritz Neumark’ın asistanlığını yaptı. Orada İlerici Gençler Birliği'nin kurucu ve örgütleyicilerinden biri oldu. 1944'de İlerici Gençler Birliği koğuşturmasında tutuklandı, iki yıl hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı.

  YUNAN İÇ SAVAŞINA GERİLLA OLARAK KATILDI

  1946'da yurt dışına çıktı. Yunan İç Savaşına gerilla olarak katıldı. Demokratik Ordu saflarında tabur komutanlığına kadar yükseldi. Çatışmalarda iki kez yaralandı. Bulgaristan ve Sovyetler Birliği'nde tedavi gördü.

  1950'de Türkiye'ye pasaportsuz girmekten ve tabanca bulundurmaktan tutuklandı ve kısa süre hapis yattı. Serbest bırakıldıktan sonra ertesi yıl, ünlü 1951 TKP tevkifatında tekrar tutuklandı. Yargılandı ve 7 yıl hapis ve iki yıl dört ay mecburî ikamet cezasına mahkûm edildi.

  Mihri Belli ilk kez 1960'larda yasal olarak, kendi adıyla konuşma ve yazma olanağını elde etti. “Türk Solu” ve “Aydınlık Sosyalist Dergi” adlı yayın organlarının yayınlanmasına yardımcı oldu. Bu dönemde de konuşma ve yazılarından dolayı iki kez tutuklandı, aylarca hapis yattı.

  68 KUŞAĞI GENÇLİK HAREKETİNDEKİ ROLÜ

  Mihri Belli bu dönemde ünlü Milli Demokratik Devrim (MDD) tezlerini geliştirdi. Arkadaşlarıyla birlikte kitlesel bir nitelik kazanmaya başlayan gençlik hareketinin Deniz Gezmiş, Mahir Çayan gibi liderleriyle ilişkiye geçti. MDD kısa süre içinde solcu gençlik hareketi içinde önemli bir etkinlik sağladı ve Türkiye’de, 68 kuşağı gençlik hareketinin devrimci ve Marksist bir nitelik kazanmasında rol oynadı.

  Mihri Belli, 12 Mart 1971 muhtırasının ardından yakalanmamak için yurt dışına çıktı. Bir süre Filistin Kurtuluş Örgütü'nün konuğu oldu. Ardından Türkiye’ye giriş yaptı. Ama birkaç ay sonra tekrar yurtdışına çıkarak Batı Avrupa'ya geçti. Orada bir süre kalarak Yurtsever dergisinin yayınlanmasına yardımcı oldu. Ecevit’in önderliğindeki CHP’nin en büyük parti olarak çıktığı 1973 seçiminde Türkiye’deydi.

  1974 Af Yasasından sonra arkadaşlarıyla birlikte 1975'de Türkiye Emekçi Partisi'ni kurdu. Parti kurulur kurulmaz Sıkıyönetim Mahkemesi savcılığı harekete geçti Program ve tüzükte Kürt sözcüğünün kaldılmasını istedi. Aradan yıllar geçtikten sonra Anayasa Mahkemesi harekete geçti ve Partiyi Kürtlere eşit hakları savunduğu için TEP’i kapattı.

  SUİKASTA UĞRADI

  1979'da kendisine suikast girişiminde bulunuldu. Saldırıda ağır yaralandı.

  12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 1981 sonlarına doğru yurt dışına çıktı. Bir süre Ortadoğu'da kaldı. “Faşizme Karşı Birleşik Cephe” nin kuruluşuna katıldı .

  Oradan İsveç'e geçti. Tüm bu süreç boyunca Kürt hareketini yakından izledi. 1992'de Türkiye'ye döndü. 1997’de Abdullah Öcalan ile buluşarak Kürt sorunun fedarasyona gidilmeden de üniter devlet çatısı altında eşitlik temeli üzerinde gönüllü birliğin kurulabileceği konusunda görüş birliğine vardıkları uzun bir görüşme yaptılar. Bu görüşme sonradan kitap olarak yayınlandı.

  1996'da ÖDP, 2002 de de SDP kurucusu oldu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde DEHAP’tan İstanbul birinci bölgeden aday oldu.

  11 SENE HAPİS, 18 YIL SÜRGÜN

  2005'te 50 yıl önce hapiste yaptığı portreler, “Hapisaneden çizgiler” adı altında sergilendi. Toplam 11 sene hapis, 18 sene zorunlu sürgün yaşadı. 29 Aralık 2007 tarihinde SDP'den istifa etti.

  2008 Yılında Sosyalist Demokrasi Partisi'nden (SDP) ayrılanlarla birlikte İşçilerin Sosyalist Partisi'nin (Sosyalist Parti) kuruluşunda bulundu.

  (Kaynak: mihribelli.com)


   
Mihri Belli öldü Peki Kimdir Mihri Belli ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. onları düşündüğünüzü belli edin!!!

  onları düşündüğünüzü belli edin!!!

  Bazen merak ederiz arkadaşlarımız bize neden tek kelime bile yazmadan komik mailler yollarlar ? Belki bu açıklayıcı olur ; Çok meşgul oduğun zaman , ama hala iletişimde olmak istediğinde, Tahmin et ne yaparsın, iletirsin. Söyleyecek hiçbirşeyin olmadığında, Ama hala iletişimde olmak istediğinde, iletirsin. Birşeyler söylemek istediğinde, ama nasıl olacağını...
 2. 1001 gülün sırrı çözüldü kimin gönderdiği belli oldu

  1001 gülün sırrı çözüldü kimin gönderdiği belli oldu

  DURU'NUN ESKİ SEVGİLİSİ BU JESTİ İLE ÜNLÜ SANATÇININ GÖNLÜNÜ ALABİLDİ Mİ? Nükhet Duru'ya, Kanaltürk'teki ilk yayın gününde 1001 adet gülü kimin gönderdiği belli oldu. Duru önceki gece, kendinden yaşça küçük eski sevgilisi Turgay Dilek'le Bebek'te dondurma yerken objektiflere yakalandı. Sanatçı, dargın oldukları Dilek'in gönlünü almak için gülleri gönderdiğini söyledi. 'Kız evi naz...
 3. İnce Belli Olmakmı İstiyorsunuz

  İnce Belli Olmakmı İstiyorsunuz

  Kadınların en hoş yerlerinden ve üzerine şarkılar yazılan yeri belidir. Ancak ne yazık ki bu bölgede yağ toplanma riski çok yüksektir. Giydiğimiz elbiseler, gömlek kalın ve yağ birikmiş bel dolayısıyla güzel durmaz. Üzülmenize gerek yok! Beslenme ve yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle ince belli olabilirsiniz. Bu bölgeler ilk yağ depolanan ve en son yakılabilen yağlardır. Bu...
 4. Eurovision 2010'a Kimin katıLacağı BeLLi oLdu (:

  Eurovision 2010'a Kimin katıLacağı BeLLi oLdu (:

  Önümüzdeki yıl Eurovision’a erkek sanatçı gönderme kararı alan TRT yönetimi rockçı Emre Aydın’da karar kıldı... 2010 yılının Mayıs ayında Norveç’te gerçekleştirilecek olan 55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Türkiye’nin son dakika değişikliği olmazsa Emre Aydın tarafından temsil edileceği öğrenildi. TRT yönetiminin, 15’inci MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünü...
 5. Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

  Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

  para ile imanın kimde olduğu belli olmaz para imanın kimde olduğu belli olmaz atasözü para ile imanın kimde olduğu belli olmaz anlamı Türkçemizde kullandığımız birbirinden derin anlamlı atasözlerimizden birisi olan para ile imanın kimde olduğu belli olmaz atasözümüzü açıklamak istiyoruz sizlere melekler.. :) İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle...

Sayfayı Paylaş