1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Mihrimah Sultan Kimdir?

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  mihrimah sultan kimdir mihrimah sultan hayatı resmi Kanuni Sultan Süleyman'ın tek kızı ve Mimar Sinan'ın büyük aşkı Mihrimah Sultan kimdir... Daha yakından tanıyalım...

  < Konu Resmi..>


  Mihrimah Sultan (1522–1578) Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın tek kızı ve 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde önemli bir rol oynamış bir prenses sultan.

  Doğumu ve çocukluğu
  Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı 'nda doğdu. Mihrimah Sultan'ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümünden sonra yerine geçecek olan diğer çocuğu II. Selim'i dünyaya getirdi. Kanuni Sultan Süleyman Mihrimah Sultan'ı çok sever bütün isteklerini yerine getirirdi. Mihrimah Sultan çok iyi yetişti ve çok iyi bir eğitim gördü. Babasıyla birlikte savaş meydanlarında görüldüğü söylenir.

  Gençlik yılları
  1539 yılında 17 yaşındayken Diyarbakır valisi Rüstem Paşa'yla evlendi. Düğün töreni iki küçük erkek kardeşi Bayezid ve Cihangir'in sünnet düğünüyle birlikte At Meydanı'nda (bugünkü Sultanahmet Meydanı) büyük şölenlerle kutlandı. Rüstem Paşa bu evlilikten sonra sadrazam oldu ve 1544-1561 yılları arasında 2 yıllık bir süre hariç kesintisiz sadrazamlık yaptı. Mihrimah Sultan yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi oldu. Babasını Malta'ya sefer düzenlemeye ikna etmek için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağına söz verdiği bile söylenir. Annesi Hürrem Sultan gibi Lehistan kralı II. Zygmunt'la yazışmalar yaptı. Çok büyük bir servet sahibi oldu. 1540-1548 yılları arasında Mimar Sinan'a İstanbul'un Üsküdar semtinde cami Üsküdar İskele Camii medrese ilkokul ve hastaneden oluşan büyük bir külliye yaptırdı. Ayrıca 1562-1565 yılları arasında gene Mimar Sinan'a İstanbul'un Edirnekapı semtinde cami çeşme hamam ve medreseden oluşan Mihrimah Sultan Camii ve külliyesini yaptırdı.

  Annesi 1558 yılında öldükten sonra babasına annesinin oynadığı danışmanlık rolünü oynadı. 1566 yılında babası öldükten sonra yerine geçen erkek kardeşi II. Selim'in saltanatı boyunca da danışmanlığını sürdürdü. Anneleri Hürrem Sultan ölmüş olduğu için kardeşi için adeta bir Valide Sultan rolünü oynadı.

  Son yılları
  Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camii'ndeki türbesinde babasının yanıbaşında gömüldü.   
 2. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  hürremin kanuniden önce öldüğünü bilmiyordum ama dün gece sultan doğdu hürrem ne bicim tersledi kızı ya :D
   
 3. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Ben şahsen mimar sinanın büyük aşkı oldugunu bilmiyordum ya bu film iyiki çıkmış tarihimizi öğreniyoruz sırf meraktan filmde nolcak diye netten cıkmıyorum oda olmadı ansiklopedi kurcalıyorum ya :D:D
   
 4. AZİME DEMİRCİ

  AZİME DEMİRCİ Forum Okuru

  Hürrem Sultan kötü değildir!!

  Kesinlikle filmle gerçeğin birbiryle alakası yok.. Hürrem Sultan o tv deki gibi kötü bir kadın değil yaa... Bunu bizim milletimiz bi öğrenemedi gitti. Ne kadar dedikoduyu çok seviyoruz. HÜRREM SULTAN KÖTÜ BİRİSİ DEĞİLDİR. O tam tersine çok zeki ve becerikli bir kadındır. Ve ayrıcada Kanuni nin eşi ve en sevdiği eşidir. Evet Kanuni ona aşıktır. Ama bu demek oluyor ki Hürrem bunu kötü niyetine kullanıcak..! Ya kimden bahsediyoruz.. Koca Sultan Süleyman ya. Süleyman onun tv deki gibi hırsının olduğunu bilecek ve ona hala aşık olup bir şey yapmayacak. Ki aşkından ölse bile bunları kesinlikle kabul etmeyecek bi padişahtan bahsediyoruz.
  Hürrem kötü biri olsaydı eğer o kadar hayır kurumunu laf olsun diye mi yaptırdı?? O kadın İslam aşığı bir kadındır. Ve bizim milletimize hiç bir zararı dokunmamştır. O bunları haketmiyor. Tek suçu Kanuni nin aşkını kazanmasıysa eğer, evet suçlu..!!
  BÖYLE ECDADINA KÜFREDEN BİR BİZ VARIZ.. LÜTFEN BİLİNÇLİ OLALIM LÜTFEN.. GÖZÜMÜZN ÖNÜNDE ATALAMIZA KÜFRETMELERİNİ NASIL KALDIRIP DALGA GEÇİYORUZ.. BU NASIL BİR BİLİNÇTİR????!!!!!!
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ucretsız avukatlıgını yapıyorsunuz sanırım bu kadar mubala etmeyın ya baska derdınız mı kalmadı :):):)
   
Mihrimah Sultan Kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mihrimah Sultan Eşi

  Mihrimah Sultan Eşi

  Mihrimah Sultan Eşi kimdir? Arkadaşlar Mihrimah Sultan Eşi kimdir acaba yazarsanız sevinirim.
 2. Mihrimah Sultan Mezarı

  Mihrimah Sultan Mezarı

  Mihrimah Sultan Mezarı nerede? Arkadaşlar hürrmin kızı Mihrimah Sultan Mezarı mezarı nerede
 3. Mihrimah Sultan Kimdir

  Mihrimah Sultan Kimdir

  Mihrimah Sultan Kimdir biyografisi hayatı hakknıda yazı baktım bulumadım sitenizde lütfen ekleyin
 4. Mihrimah Sultan Hakkında Bilgi

  Mihrimah Sultan Hakkında Bilgi

  Mihrimah Sultanın hayatı Mihrimah Sultan hakkında bilgi Ekranların reyting rekortmeni dizilerinden Muhteşem Yüzyıl'da izlediğimiz Hürrem Sultan'ın şeker mi şeker, minik kızı Mihrimah Sultan'ın hayatındna bahsetmek istiyoruz sizlere melekler :) Mihrimah Sultan 1522 yılında Topkapı Sarayı’nda doğdu. Mihrimah Sultan’ın doğumundan 2 yıl sonra da Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın...
 5. Mihrimah Sultan Ölüyor mu?

  Mihrimah Sultan Ölüyor mu?

  mihrimah sultan, mihrimah sultan ölümü muhteşem yüzyıl mihrimah sultan Sevgili melekler, reyting rekortmeni dizi Muhteşem Yüzyıl'ın 130.bölümüne, Mihrimah Sultan'ın göğsünde beliren kocaman yaralar damgasını vuruyor. Acaba bu yaraların sebebi ne? Yoksa Mihrimah Sultan kötü bir hastalığa mı tutuldu? Dizi bitmeden ölecek mi? Tüm bu soruların yanıtlarını bekleyen dizi fanatiklerine hemen...

Sayfayı Paylaş