1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Mihrimah Sultanın Sarayı Nerede?

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Mihrimah Sultanın Sarayı hakkında bilgi Mihrimah Sultanın Sarayı


  Cihan padişahı Kanuni ile büyük aşkı Hürrem'in biricik kızları Mihrimah Sultana ait olan sarayın bulunduğu yer ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :)


  < Konu Resmi..>  Bu muhteşem yapı, Sultantepe’de , bu tepenin Boğaziçi'ne bakan en güzel yerinde bulunuyordu. Mimar Sinan tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Saray, müştemilâtı ile beraber çok geniş bir alanı kaplıyordu.
  Servilik Caddesi, İmam Hüsnü Sokağı ve Yeni Dünya Sokağı arasındaki meyilli arazi üzerine inşa edilmişti. Esas saray, İmam Hüsnü Sokağı'nın Boğaz'a bakan, sol tarafında bulunuyordu. Bu çıkmaz sokağın nihayetindeki yüksek duvar, Mihrimah Sultan Sarayı'nı Kaya Sultan Sarayı'ndan ayırıyordu.

  Yakın zamana kadar, top sahası olarak kullanılan saray arsasının sağ tarafında, mutfak ocağı ve bacasının ve hamamının kalıntılarını görmek mümkündü. Ne zaman yok olduğu bilinmeyen yapının yerine XIX. yüzyıl ortalarında Hacı Halil Paşa büyükçe bir köşk yaptırmıştı.

  Saray, Kanunî'nin kızı Mihrimah Sultan adına yapılmış olduğundan semte 'Sultantepe' adı verilmiştir. Sultan, adına yaptırılmış olan İskele Camii'nin inşaatını buradan takip etmiş olmalıdır. Kocası Rüstem Paşa'nın da zaman zaman burada oturduğu bilinmektedir.

  Paşa'nın Üsküdar'da İmrahor Semti'nde bir mektebi ve bu mektebin arkasında büyük bir sarayı ve bazı yerlerde de çeşmeleri vardır. Sultantepe'de, Susuzbağ Sokağı üzerindeki bir konağın bahçesinde çok güzel bir selsebil vardır. Bu selsebilin Mihrimah Sultan veya Kaya Sultan saraylarından getirilerek buraya konulduğu söylenmektedir. Evliya Çelebi'ye göre, Mihrimah Sultan'ın bir sarayı da Beyazıt Meydanı civarında idi.

  Kaynaklar:
  (S. Eldem, Türk Bahçeleri, s. 295-301) (T.Gökbilgin, Rüstem Pafla ve Hakkındaki İthamlar, İstanbulÜni. Ed. Fak. Tarih Der. 1955 Say›: 11-12, s. 11) (EvliyaÇelebi Seyahatnamesi, Daniflman Türkçesi, 2/25)


   
Mihrimah Sultanın Sarayı Nerede? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mihrimah Sultanın Mezarı Nerededir?

  Mihrimah Sultanın Mezarı Nerededir?

  Mihrimah Sultan Mezarı nerede Mihrimah Sultan Türbesi Ekranların ilgiyle izlenen dizisi Muhteşem Yüzyıl dizisinden de takip ettiğimiz Hürrem Sultanla Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultanın mezarı nerede biliyor musunuz melekler ? İstanbul'da oturuyorsanız, muhtemelen yüzlerce kez önünde geçtiğiniz Süleymaniye Camisinde. Üstelik aynı yerde Hürrem Sultan ve Kanuni de yatıyor :) Mihrimah Sultan...
 2. Mihrimah Sultanın Türbesi

  Mihrimah Sultanın Türbesi

  Mihrimah Sultanın Türbesi nerede hakkında bilgi ve türbenin varsa bir resmini paylaşırmısınız lütfen.
 3. Mihrimah Sultanın Mezarı

  Mihrimah Sultanın Mezarı

  Mihrimah Sultanın Türbesi Mihrimah Sultanın Mezarı Merhaba Sevgili Melek'ler, günümüz dizileri arasında en meşhur olan Muhteşem Yüzyıl dizisinden de takip ettiğimiz ve bildiğimiz tarihin sultanlarından olan mihrimah sultan'ın türbesi hakkında bilgiler aktarıyoruz sizlere. Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni...
 4. Mihrimah Sultanın Sarayı

  Mihrimah Sultanın Sarayı

  Mihrimah Sultanın Sarayı nerdedir ve nasıl bir saraydır acaba merak ediyorum bana Mihrimah Sultanın Sarayı hakkında bilgi verirmisiniz melekler
 5. Mihrimah Sultanın Kaç Çocuğu Var

  Mihrimah Sultanın Kaç Çocuğu Var

  Mihrimah Sultanın Kaç Çocuğu Var ? Kızlar Mihrimah Sultanın Kaç Çocuğu Var bilen var mı tarihe merak sardımda

Sayfayı Paylaş